Перші: як Мадам Сі Джей Вокер подолала бар’єри та стала першою мільйонеркою у вік рабства

Насправді її звали Сара Брідлав. Вже в 39 років після другого заміжжя вона взяла ім’я чоловіка та невдовзі стала відома як Мадам Сі Джей Вокер і взірець американської мрії. Працьовита й завзята дочка рабів з нуля побудувала власний бізнес і забезпечила високооплачуваною роботою кілька тисяч афроамериканок. Вона увійшла до Книги рекордів Гіннеса як перша жінка, що заробила мільйон.

Праця з дитинства

Вона народилася в Луїзіані в 1867 році. Її батьки були рабами, як і п’ятеро старших дітей. Молодша донька стала першою в сім’ї, що народилася вільною завдяки «Прокламації про звільнення рабів». Мати й батько померли рано, тому вже у 7 років дівчинка допомагала старшій сестрі на бавовняних полях.

У 14 років Сара була змушена вийти заміж і через чотири роки народила свою єдину дочку А’Лелію. Брідлав було лише 20, коли вона овдовіла. З дворічною донькою вона переїхала до Сент-Луїса, куди перебралися її старші брати, які стали перукарями.

Через те, що Сарі рано довелося працювати, часу на навчання вона не мала. Пізніше у спогадах жінка писала, що навчалася формально лише 3 місяці, коли дитиною ходила у недільну школу.

«Я жінка, яка походить з бавовняних полів Півдня. Звідти мене підвищили до прачки. Згодом – до куховарки. А потім я підвищила сама себе до бізнесу з виробництва товарів для догляду за волоссям. Я побудувала власне підприємство на власній землі», – писала вона у липні 1912 року.

Читайте також: Перші: як Нелі Блай понад 100 років тому довела, що жінки можуть все

Початок бізнесу

У Сент-Луїсі вона працювала прачкою та кухаркою, щоб сплатити майбутнє навчання доньки у державній школі. Отримувала Сара $1,5 на день. Як і всі прачки, Сара страждала через сильні хімікати. Шкірні захворювання та антисанітарні умови призвели до того, що жінка почала стрімко втрачати волосся й майже облисіла.Мадам Сі Джей Вокер

Брати розповіли їй про базовий догляд за волоссям. А трохи пізніше Сара познайомилася з Енні Мелоун та її косметикою для волосся. Вона заглибилася в питання догляду й невдовзі стала торговим агентом Мелоун. Згодом разом з донькою вона переїхала до Денвера, де деякий час продовжувала продавати товари для волосся. А згодом замислилася про створення власної лінійки засобів для афроамериканок і почала численні експерименти з хімічними складами. Її першим продуктом став спеціальний тонік для волосся. Так Сара почала паралельно будувати свій бізнес.

Читайте також: Перші: як Амелія Ергарт боролася за права жінок і першою самотужки перелетіла через Антлантику

Подальший розвиток

Тонік Сари дійсно добре впливав на стан волосся афроамериканок. І це не дивно, адже вона випробувала його на собі й прислухалася до порад братів-парикмахерів. Поступово схвальні відгуки та попит заклали основу власного бізнесу.

В 1906 році Сара вийшла заміж за Чарльза Джозефа (Сі Джея) Вокера. Під його ім’ям та з його допомогою вона набула досвіду й слави. Сі Джей став її діловим партнером. Він працював у рекламі, тому давав дружині цінні поради щодо просування. Тим часом Сара просто ходила містом і продавала свою продукцію. Вона також навчала афроамериканок тонкощам догляду і водночас демонструвала показувала способи укладання волосся.Мадам Сі Джей Вокер

Тоді ж Сара вирішила розширювати бізнес. З цією метою разом із чоловіком вони почали їздити південними та східними штатами. Вже доросла А’Лелія допомагала матері й керувала всіма поштовими замовленнями в Денвері. Вже за чотири роки Мадам Сі Джей Вокер відкрила фабрику в Індіанаполісі й перейшла до промислових масштабів. Згодом її підприємство стало найбільшим у США серед тих, що належать афроамериканцям.

Через 2 роки Мадам Сі Джей Вокер переїхала з родиною до Піттсбурга. Там вони відкрили салон краси та заснували коледж. У закладі готували професіоналів, які знали все про догляд за волоссям та вміли продавати косметику.

Читайте також: Перші: як Барбара МакКлінток присвятила все життя кукурудзі та стала Нобелівською лауреаткою

Успішна бізнес-вумен

Донька Мадам Сі Джей Вокер

Донька Мадам Сі Джей Вокер робить манікюр в одному з салонів Walker, 1920 рік

У 1910 році сім’я підприємців переїхала до Індіанаполіса, де почався ще один етап їх бізнесу. Мадам побудувала фабрику з власною лабораторією та відкрила школу краси, у якій навчала своїх торгових агентів. А згодом заснувала штаб-квартиру компанії Madam C. J. Walker Manufacturing Company. Протягом кільком років вона забезпечувала роботою майже 20 тисяч жінок. До того ж її агенти отримували гарну зарплатню, яка становила від $5 до $15 на день.

Підпрємиця намагалася не тільки досягти особистого успіху, а й допомогти іншим жінкам. Вона хотіла, щоб афроамериканки прагнули фінансової незалежності й завжди була готова дати пораду. Заохочувала жінок до підприємництва, навчала їх складати бюджет і вести справи. До речі, саме Мадам Сі Джей Вокер стояла у витоків так званого мереживого маркетингу, який з часом набрав великої популярності не тільки в США, а й у всьому світі. Комівояжерами у її компанії працювали здебільшого афроамериканки.

Імперія бізнес-вумен поступово зростала. Вже в 1916 році Вокер переїхала до Нью-Йорка, де побудувала легендарний таунхаус у Гарлемі, та віллу Льюаро в Ірвінгтоні-на-Гудзоні. У певний період їй довелося обирати між бізнесом та сімейними стосунками. Вокер обрала бізнес і розлучилася з чоловіком.

Читайте також: Перші: Кетрін Хепберн, яка випередила епоху й 60 років царювала на вершині Голівуду

Благодійність і політика

З часом Мадам Сі Джей Вокер ставала все багатшою. Проте водночас вона все більше часу приділяла благодійності та політичним питанням. Читала лекції, боролася із соціальною несправедливістю та жертвувала гроші у стипендіальні фонди. Після заворушень в Іст-Сент-Луїсі вона приєдналася до Національної асоціації сприяння прогресу кольорового населення. І надалі весь час підтримувала боротьбу за визнання лінчування федеральним злочином.

Мадам Сі Джей Вокер

Одна серед чоловіків

Перед смертю вона заповідала майже 100 тисяч дитячим будинкам та різним соціальним установам. Також, згідно з її волею, 2/3 від майбутнього прибутку її виробництва мали бути спрямовані на благодійність.

Мадам Сі Джей Вокер померла у 51 рік. Вона вважалася найбагатшою афроамериканкою. На момент її смерті спадок Уокер оцінювався у суму від 500 тисяч до мільйону доларів. У некролозі було записано, що за 2 роки до смерті Сара ще не була мільйонеркою. Проте вона сподівалася, що колись обов’язково стане нею. І не тому, що їй потрібні були гроші, а заради допомоги, яку вона могла здійснити з їхньою допомогою.

Читайте також: Перші: Лі Міллер, дівчина з обкладинки Vogue, яка документувала війну

Визнання

  • 1990 рік. Мадам Сі Джей Вокер було введено до Зали слави бізнесу чиказького Музею науки та промисловості
  • 1993 рік. Її ім’я включене до списку Національної зали слави жінок у Сенека-Фоллс, штат Нью-Йорк
  • 1998 рік. Поштова служба США в рамках серії Black Heritage випустила марку, присвячену Мадам Сі Джей Вокер
  • 2010 рік. Конгресмен Чарлз Ренджел представив резолюцію HJ81, присвячену визнанню внеску мадам Сі Джей Вокер у суспільне життя
  • 2010 рік. Квартал 136-ї вулиці між бульваром Малкольма Ікс і Сьомою авеню у Нью-Йорку було названо на честь Мадам Вокер і А’Лелії Вокер
  • Мадам Сі Джей Вокер входить до Національної зали слави косметології та Національної зали слави прямих продажів.

Мадам Сі Джей Вокер

У 2020 році у Netflix вийшов серіал «Мадам Сі Джей Вокер: перша жінка-мільйонер в США», заснований на реальних подіях та натхненний історією життя першої жінки-мільйонера. За основу режисери взяли книгу «На її власній землі», яку написала Алелія Бандлс, праправнучка Мадам Сі Джей Вокер. Проте авторка вважає, що деякі події й деталі в серіалі є художньою вигадкою.

Оксана Хромова

Читайте також: Перші: як Рита Леві-Монтальчині стала «імператоркою клітин», довгожителькою та довічним сенатором Італії

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram