NYT: Командування окупантів заохочує зґвалтування на захоплених територіях

06.01.2023

Російське військове керівництво під час окупації українських територій віддає накази ґвалтувати українців або пропонує солдатам «піти розслабитися», використовуючи сексуальні злочини як зброю війни. Численні докази чіткої моделі поведінки російських військових на захоплених землях виявили українські та міжнародні слідчі. Про це New York Times розповіла Ірина Діденко, прокурорка Офісу генерального прокурора України, яка керує відділом із розслідування воєнних злочинів із сексуального насильства.

 «Наземні війська прибувають, а на другий-третій день починаються зґвалтування. Не може бути, щоб солдат робив це без наказу. Це непоодинокі випадки. Це, звичайно, система. Це частина геноциду, але щоб ми це довели, потрібен час», — говорить вона.

У тому, що солдатам наказували вчиняти сексуальне насильство або потурали цьому, українські слідчі переконалися, почувши численні розповіді свідків у різних містах Київської, Чернігівської, Харківської, Донецької та Херсонської областей, які описують методи тортур, допити та офіцерів головної розвідувальної служби Росії, ФСБ, та виявивши подібні докази.

Зокрема, в одному випадку солдат сказав про місцеву мешканку: «Ми її просто поб’ємо», а про іншу: «Цю ми зґвалтуємо». На що командир відповів своїм підлеглим «Добре, ідіть» і чекав біля будинку. В іншому випадку вісім російських військових напали на чоловіка, якого зупинили на блокпосту, та зґвалтували його.

Британський юрист Вейн Джордаш, який консультує українську прокуратуру, розповів, що бачив ознаки мовчазної згоди командирів у 30 справах, які він розглянув.

Натепер прокуратура відкрила 154 справи про сексуальне насильство, пов’язане з військовою агресією загарбників. Проте, за словами Діденко, справжня цифра «набагато, набагато більша». Зокрема, лише в одному з деокупованих сіл Київської області психологи виявили, що кожна дев’ята жінка зазнала сексуального насильства. Багато з них, окрім психологічної травми, живуть зі страхом, що росіяни можуть повернутися, а також вимушені терпіти осуд та плітки сусідів. В однієї з постраждалих жінок через декілька тижнів після нападу військових 15-річний син скоїв самогубство, а чоловіка застрелили росіяни.

Окрім того, сотні людей постраждали від сексуального насильства на окупованих територіях. У Херсоні знайшли щонайменше чотири великі ізолятори з доказами системних тортур під час окупації. У підвалі бізнес-центру затримані спали на шматках картону в цілковитій темряві та вирізали на стіні палички для підрахунку днів і повідомлень. «Боже, дай сил», — написано на одній зі стін. У кімнаті тортур правоохоронці знайшли гумову палицю, металеві наручники та електрогриль, за допомогою яких катували затриманих. Також виявили список російських офіцерів, які там працювали. За даними слідчих, в ізоляторах масово вчиняли сексуальне насильство, зокрема зґвалтування кийками та удари електричним струмом по статевих органах.

Заступниця голови відділу з розслідування воєнних злочинів із сексуального насильства Анна Сосонська розповіла, що на деокупованих територіях «знайшли всі типи випадків військових злочинів: зґвалтування, примушування до оголення, сексуальні тортури» чоловіків, жінок і дітей.

Російські офіційні особи неодноразово заперечували звинувачення у порушеннях прав людини. Зокрема, прессекретарка російського МЗС Марія Захарова нещодавно назвала доповідь Комісії ООН з прав людини «чутками та плітками». У звіті комісії детально описані понад десяток випадків групових зґвалтувань, примусу членів родини спостерігати за сексуальним насильством над родичем та сексуального насильства над затриманими жінками та дівчатами, скоєними під час окупації територій. Серед інших зафіксовані випадки зґвалтування 80-річної жінки та 4-річної дівчинки, яку примушували до орального сексу з солдатом, що є зґвалтуванням.