Обмеження стануть жорсткішими: У Києві кілька десятків людей вийшли на акцію солідарності з жінками Афганістану

Як таліби обмежують права жінок

03.10.2021

Ситуація в Афганістані погіршується — ми бачимо, як права жінок продовжують обмежувати, тенденції на поліпшення ситуації поки немає. З приходом до влади бойовиків афганським жінкам заборонили займатися спортом, навчатись у змішаних класах, одягатися за власним бажанням, брати участь у політичному житті країни й навіть працювати.

Щоб підтримати афганських жінок, які потерпають від режиму Талібану, у Києві біля будівлі Міністерства закордонних справ пройшла акція солідарності. На акцію люди приходили з речами, які таліби забороняють афганським жінкам: яскравий одяг, спортивний інвентар, книги, підбори та інші символічні предмети.

“Ми відстежуємо ситуацію та постійно створюємо інформаційні приводи, щоб звертали увагу на цю тему. Ми прийшли до Міністерства закордонних справ, щоб закликати їх долучатися до всіх можливих міжнародних ініціатив, які намагаються повернути права жінкам в Афганістані. Ми як демократична країна маємо підтримувати той прогрес, який був досягнений — усі ці «нововведення» талібів відкидають Афганістан щонайменше на двадцять років назад”, — каже спікерка Amnesty International Україна Катерина Мітєва.

Заборона на навчання, роботу та спорт: як таліби обмежують права жінок

Нещодавно представник Талібану заявив, що студентки та викладачки не зможуть повернутися до навчання у Кабульському університеті, поки для них не буде створене «справжнє ісламське середовище». Таліби стверджують, що дозволять жінкам працювати та вчитися, але лише в рамках їхнього тлумачення шаріату та ісламських законів. Проте поки це видається радше мрією, ніж реальністю. Так, таліби хочуть розділити університетські міста, а керівництво має встановити альтернативний час занять або забезпечити, щоб класи були розділені посередині, а місця для сидіння були розділені за статтю. Крім того, таліби хочуть, щоб жінок навчали жінки, але якщо це буде неможливо, то зможуть і чоловіки.

Новий міністр освіти руху Талібан Абдул Бакі Хаккані також заявив, що хіджаб або інші головні убори будуть частиною обовʼязкового дрескоду. До цього уряд бойовиків вже зобовʼязав афганських студенток носити нікаби (головний убір із вузьким прорізом для очей). Усі ці правила поширюються також на приватні університети та коледжі Афганістану.

Політика щодо початкової та середньої освіти може варіюватися від провінції до провінції. Школяркам не можна ходити до школи — те ж саме стосується вчителів. Офіційно таліби не заборонили дівчаткам навчатися, але заявили про нібито проблеми з безпекою. Проте жінки кажуть, що така ж ситуація була під час попереднього правління талібів у 1990-х роках. 

Попри обіцянки «Талібану» створити інклюзивний уряд, насправді туди допускаються тільки чоловіки. Таліби також заборонили жінкам займатися спортом та виходити на роботу. Єдині винятки зробили для жінок, яких неможливо замінити чоловіками. Наприклад, це інженерки у міськраді Кабулу чи медики.

Замість Міністерства у справах жінок у країні створили Міністерство моралі — за попереднього правління талібів це міністерство слідкувало за дотриманням норм ісламу. За минулого правління талібів вулиці патрулювала так звана «поліція моралі». За даними Human Rights Watch, у 2001 році співробітники «поліції моралі» могли побити  жінку батогом за те, що на ній були «не ті» шкарпетки або за трохи відкрите лице. У деяких випадках жінку могли ув’язнити — наприклад, за проїзд в таксі без супроводу чоловіка або за одяг, що підкреслює силует.

“Мені здається, талібам зручно тримати іншу групу людей у страху. По-перше, завжди можна буде сказати, мовляв, якщо будете влаштовувати протести — опинитесь на місці жінок. По-друге, це зручно — жінки не відстоюватимуть свої права, бо їх базово не буде. Вже зараз акції протесту в Афганістані жорстко придушують, розганяють за допомогою сльозогінного газу, фізичного насилля. Надалі, ймовірніше, жінок примушуватимуть народжувати, прибирати, готувати їжу. Вони стануть зручним обслуговуючим персоналом”, — розповіла івент-координаторка громадської організації «Інсайт» Бузок Бідненко.

За її словами, наразі в Афганістані обмежують права та переслідують також чоловіків, які відстоюють права жінок. 

Бідненко зазначає, що всі “нові” правила сильно нагадують риторику “Талібану”, який керував країною з 1996 по 2001 рік, насаджуючи закони шаріату в особливо жорсткому трактуванні. Серед іншого заборонялися різні розваги, музика, танці, гра у шахи. Чоловіків змушували відрощувати бороду. Тих, хто порушував правила, могли лупцювати, їм відрізали частини тіла або публічно страчували.

Щоб уникнути жорсткого режиму, сотні жінок втекли і продовжують втікати з Афганістану до інших країн, зокрема й до України. Проте офіційної статистики щодо кількості цих людей немає. 

Існує щонайменше дві міжнародні організації, які збирають кошти на допомогу постраждалим жінкам та сім’ям в Афганістані. Це International Rescue Committee та  International Medical Corps. Перша надає гуманітарну допомогу та працює в Афганістані понад 30 років, допомагаючи людям, які опинилися у небезпеці, вижити в своїй країні або надає прихисток за кордоном. Друга організація працює в Лівані та Афганістані, забезпечуючи медичну допомогу людям як у гарячих точках, так і в мирних містах. Тому активісти та активістки на заході просили Україну посприяти на міжнародному рівні, щоб афганським жінкам повернули їхні базові права, зокрема на навчання, роботу та зовнішній вигляд.

Текст підготувала Ярослава Жуковська

Новини партнерів