Обмін грудним молоком існував завжди: банк грудного молока як головний інструмент збереження здоров’я дітей та матерів

07.08.2023

Банк грудного молока — не нова ідея, неформальний обмін материнським молоком існував давно. Завжди були матері-годувальниці: одна жінка могла годувати грудьми і своїх дітей, і сусідських у разі хвороби або загибелі їхньої мами. Насправді такий обмін грудним молоком існує і зараз. Враховуючи реалії повномасштабної війни, безробіття та інфляцію, грудне вигодовування є дуже привабливим варіантом, бо воно фактично безплатне. Не потрібно купувати купу девайсів для годування дитини, підігрівачі, засоби для миття тощо. До того ж виробникам сумішей досі так і не вдалося повторити формулу грудного молока — ані склад, ані якість, ані властивості.

Те, що грудне молоко корисне для дитини, доконаний факт. У дітей, що ним харчуються на 72 % знижується ризик шпиталізації протягом першого року життя через інфекції дихальних шляхів, знижується ризик раптової дитячої смертності на 36%, зменшується ризик кишкових інфекцій. Крім того, значно зменшується ризик неінфекційних захворювань (цукрового діабету, астми, гострого лімфоцитарного та мієлоїдного лейкозів тощо). Проте грудне вигодовування важливе і для мам. У жінок, які годували грудьми, помітно зменшується ризик післяродової депресії, знижується ризик цукрового діабету, серцево-судинних захворювань. Кожен рік грудного вигодовування зменшує ризик раку грудей на 4,3%, кажуть у Центрі громадського здроров’я.

Про можливість стати донором грудного молока ми розповідаємо майбутнім мамам ще на наших батьківських курсах “Школа підготовки сім’ї до пологів “Витоки життя» нашого перинатального центру, пропонуємо допомогу з налаштуванням грудного вигодовування після пологів та консультації. Курси батьківства, до речі, безплатний, треба лиш зареєструватись. Багато донорів маємо завдяки так званому сарафанному радіо – рекомендації подруг, сусідок. Остання наша донорка зателефонувала зі словами “моя кума була у вас донором, я теж хочу, маю надлишок молока». Часто донорами також стають мами, у яких з певних причин затримувався початок лактації і на той період вони годували дітей донорським. Коли лактація налагоджується, жінки стабілізуються в моральному стані, виписуються додому, то вони пропонують згодом свій надлишок у наш банк. Це ніби як дяка за надану можливість годувати дитину грудним молоком і можливість забезпечити порцію якійсь іншій дитинці. За останні півтора року у нас не було жодної потреби “рекламувати” наш банк, у нас повний запас. Можливо, так вплинула війна, і люди більше відгукуються, щоби допомогти іншим дітям, і це круто. 

Щоб задонатити нам молоко, треба…

Щоб задонатити грудне молоко, потрібно приїхати до нас на співбесіду щодо способу життя, поточного стану здоров’я та здати необхідні аналізи, пройти перевірку на інфекції (ВІЛ, гепатит В і С, сифіліс). Якщо аналізи хороші, Банк надсилає до мами кур’єра з пляшечками для молока –  вони стерильно упаковані та не потребують якоїсь додаткової обробки. За потреби Банк може також надати мамі-донору молоковідсмоктувач. У нас молоковідсмоктувачі топових виробників, вартість одного – 120 тисяч гривень. І ми завжди відкриті до пропозицій і допомоги, якщо хтось захоче подарувати нам молоковідсмоктувачі – залюбки приймемо (сміються). Попередньо ми проводимо консультацію – розказуємо, як правильно зціджувати, як зберігати пляшечки, як транспортувати, наприклад, якщо хочуть привезти зціджене молоко у Банк самостійно, бо влітку, це одна процедура, взимку – інша. Якщо у мами надлишок молока більше, ніж три місяці, то повторюємо ще раз процедуру з аналізами, щоби виключити інфекції, які за цей час могли виникнути. Всі системи обліку у нас автоматизовані, і база даних попереджає, коли і якій мамі потрібно перездати повторно аналізи по завершенню тримісячного терміна. 

Молоко мами збирають вдома, заморожують і вже за цілою “партією” ми посилаємо кур’єра, він заодно везе на заміну чисті баночки для наступної партії молока. Зазвичай забираємо молочні “донати» у мам раз на півтора-два тижні. Багато мам з нашого перинатального центру донатять нам молоко: поки їхні дітки набираються сил в реанімації, мами зціджують молоко та складають у спеціальні морозилку, ми потім забираємо з поверхів і переміщаємо у Банк. 

Жорсткої дієти дотримуватись не потрібно

Якоїсь спеціальної підготовки донація молока не потребує. Очевидно, що не приймається молоко від мам, які курять, вживають алкоголь, приймають певні ліки чи вживають наркотики. Всю цю інформацію ми збираємо на консультації перед донацією. Жорсткої дієти дотримуватись не потрібно, хоча від великої кількості кофеїновмісних напоїв варто відмовитись. Спорт або інші фізичні навантаження, якщо це ніяк не впливає на лактацію, можна залишити. Хоча був у нас випадок: звернулась мама, у якої різко зникло молоко. Почали аналізувати, що могло стати причиною, і все було як зазвичай, окрім одного моменту – зі старшою дитиною мама сходила пострибати на батутах, що і стало певним стресовим фактором. Це більше виключення, ніж правило, але таке теж трапляється. 

Яка користь для мами-донора? 

Основний момент – за це не платять кошти. У деяких країнах намагались стимулювати донацію молока за допомогою грошей, але програму швиденько загорнули, тому що почались махінації – молоко розводили водою або ще щось, щоб отримати більше грошей. Два основні моменти, які можна назвати корисними від донації грудного молока. По-перше, у мами-донора налагоджується процес лактації – чим більше мама зціджує молока, тим краще в неї налагоджується лактація. По-друге, моральне задоволення і розуміння того, що саме твоє молоко, твоя донація допомогла якісь передчасно народженій дитині – вона швидше випишеться з лікарні, раніше закінчить курс антибіотиків, швидше стабілізується кишківник. 

Кожній мамі варто пам’ятати, що перші тижні після пологів дуже важливі у процесі налагодження лактації. Від того, як ми собі налаштуємо груди, рецептори, таку кількість молока і матимемо надалі. Іноді бувають випадки, коли у новонароджених є якісь проблеми з системою травленні, і їм, наприклад, показано ентеральний голод. То в таких ситуаціях мамі важливо продовжувати стимулювати лактацію, зціджуватись та морозити молоко, яке може стати у нагоді навіть сусідці та її дитинці по реанімації.

Нам ще жодна дитинка не говорила, що їй не смакує донорське молоко

Молоко до нас приходить в замороженому вигляді, ми його розморожуємо, досліджуємо: робимо бактеріологічні аналізи, на склад за білками, жирами, вуглеводами – розливаємо-порціюємо. Далі донорське молоко проходить пастеризацію по Холдеру, це спеціально розроблений вид обробки грудного молока. Далі – повторна заморозка. Зберігатись заморожене молоко може до трьох місяців, всі пляшечки ми вносимо у спеціальну програму, яка фіксує та контролює автоматично термін придатності і за потреби сповістить нас. Всі патогенні мікроорганізми після таких маніпуляцій гинуть, але, як показують дослідження, властивості молока зберігаються. І результат ми бачимо на власні очі, діти справді швидше виписуються, виліковуються. До речі, такого не буває, що мамине молоко дитина їсть, а донорське взагалі ніяк. І ще жодна дитина нам не говорила, що їй не смакує донорське молоко (сміються). І якраз більше негативних реакцій спостерігається все ж таки на суміші – зригування, закрепи, надутий живіт, що турбує.

Як стати “клієнтом» Банку грудного молока 

У перинатальному центрі ми забезпечуємо немовлят донорським молоком за показами. Це безплатно. Наприклад, бувають ситуації, коли дитинка народилась вчасно, фізіологічно здорова, але у мами з якихось причин затримується прихід молока. Тоді дитині призначають докорм – за бажанням матері це може бути донорське молоко. У таких випадках батьки часто відмічають економічну перевагу донорського молока, тому що суміші коштують дорого. Буває, що мама з якихось причин відмовляється, – релігійні переконання або щось інше. А якщо мама згодна, то підписує угоду, що дозволяє годувати дитину донорським молоком, і все — їй молоко видається до потреби. 

Ми також за запитом ділимось донорським молоком з іншими лікарнями, державними і приватними, якщо в нас є додаткові запаси. Останнім часом у нас з цим проблем немає взагалі, ми навіть самостійно обдзвонювали колег з інших медзакладів і наполегливо цікавились, чи їм точно не потрібне донорське молоко:)  

Якщо ж, наприклад, мама, яка знаходиться вдома після виписки, відчула, що в неї мало молока, вона може до нас звернутись, щоб придбати донорське молоко. Але до цього є обов’язкова умова – мама має погодитись на консультацію щодо грудного вигодовування, на якій їй розкажуть, як налагодити лактацію. Ми не забезпечуємо на постійній основі донорським молоком, це більше як підтримка, щоб мама мала час налагодити лактацію. 

Молоко з грудей моєї дружини може їсти тільки моя дитина

Існують чутки, ніби ми навмисне стимулюємо у жінок надходження молока, щоб виникати гіперлактація, а потім беремо їх собі в донори. Але, вибачте, це не так працює (сміється). Так, бувають ситуації, коли ми жінкам рекомендуємо додаткові зціджування, для цього є конкретні медичні покази. Та зазвичай, це жінки, яким не вистачає молока навіть для своєї дитини, а тому спровокувати в таких випадках гіперлактацію неможливо. Іноді мами відмовляються бути донорами через заборону чоловіка. Була у нас така ситуація, коли чоловік не дозволив жінці донатити молоко, бо “молоко моєї жінки має їсти тільки моя дитина». Це їхній вибір, будь ласка. Іноді відмовляють з побутових причин – ой, в мене маленька морозилка, немає куди складати пляшечки. Буває всяке. Була також одна жінка, в якої було дуже багато молока, вона просто не могла з ним упоратись, хотіла донатити, ну ідеальний кандидат. Але був момент – вона  завжди втрачала свідомість, коли здавала кров з вени, для неї це було каторгою. Пані навіть жартувала, що пологи для неї були легше, ніж здати аналіз крові. Та уникнути цієї процедури не можна, перевірка на інфекції – невід’ємний етап донорства молока.

Банк грудного молока під час повномасштабного вторгнення

У перші дні повномасштабного вторгнення, ми були в шоці – у перші дні нам зателефонувала така кількість жінок, які хотіли допомогти – нереально просто. Телефон був червоний від дзвінків. Всі переймались, щоби дітям було що їсти. Тому дефіциту молока у нас не було. Не вплинули на нас і проблеми з електрикою, перинатальний центр завжди мав резервну лінію живлення, і керівництво зробило все можливе, щоб жодних форс-мажорів чи проблем не трапилось. Всі морозильні камери Банку підключені до спеціальної системи і у разі перепадів напруги чи якихось інших неполадок нам на телефон приходить сповіщення. Приміщення Банку грудного молока – ніби сховище справжнього банку, вікон немає, безпечно.

Розмовляли з:

  • Осіпова Анна Вікторівна, лікарка-педіатриня-неонатологиня, консультантка з грудного вигодовування 
  • Шаповалова Тетяна Трохимівна, медична сестра