Одеський кінофестиваль-2021 оголосив програму. Що обов’язково варто подивитися

ОМКФ - 2021. Програма фестивалю

06.08.2021

Цього року Одеський міжнародний кінофестиваль нарешті відбудеться офлайн. І у програмі цієї неабиякої для кіношного світу події чимало сюрпризів і справжніх діамантів. Чого вартий тільки тріумфатор цьогорічних Канн і без перебільшення найскандальніший фільм року — «Титан» Жулії Дюкурно. Або не менш скандальна «Бенедетта» Пола Верговена, чи «Аннетт» Леоса Каракса, за яку Каракс отримав цього року «Пальмову гілку» як кращий режисер.

Улюбленець журі фільм «Пам’ять» Апітчатпонга Вірасетакула також у програмі фестивалю, як і володар гран-прі (другої за значенням нагороди Канн) — фільм «Герой» іранського режисера Асгара Фархаді.

Крім того, під час ОМКФ відбудеться ретроспектива польського кінорежисера Кшиштофа Кесльовського, а також вшанування творчого доробку режисера, члена комік-колективу «Монті Пайтон» Террі Гілліама, під час якого буде продемонстровано його фільми. Так, «Страх і огида в Лас-Вегасі» у тому числі 🙂

І, звичайно, у рамках фестивалю відбудуться прем’єри, ретроспективи і конкурсні програми українських фільмів.

Одеський міжнародний фестиваль відбудеться з 14 по 21 серпня і завдяки неймовірній роботі організаторів, із року в рік ОМКФ впевнено займає нішу одного з найкращих і наповненіших кінофестивалів світу. Відбудеться і кіноринок, під час якого кінодистриб’юторські компанії України влаштовуватимуть для представників кінотеатрів презентації пакетів своїх фільмів , а технічні компанії — новинки обладнання.

А фільм закриття кінофестивалю за традицією відбудеться на Потьомкінських сходах. Цього разу це буде німий чорно-білий фільм «Малюк» з Чарлі Чапліном.

Про те, які ще подарунки кіноспільноті і сінефілам підготували організатори — детальніше у огляді Надії Купріненко, кінознавця та оглядача WoMo.

 

Як і завжди, фестиваль має декілька програм. Почну з, напевно, найпотужнішої —

ФЕСТИВАЛЬ ФЕСТИВАЛІВ

Саме у рамках цієї програми і відбудеться українська прем’єра володаря «Пальмової гілки» Каннського кінофеставалю-2021 —

«Титан» / Titane
Режисер: Жулія Дюкурно

У фільмі змішалося все — машини й люди. Головна героїня займається сексом з машинами, від яких вагітніє, а з людьми у неї інші стосунки — вона їх вбиває.

Цілком може виявитися, що не настільки художньо цінний цей фільм, наскільки він уже являється подією. Зрозумію, коли перегляну. Але він з тих картин, які дивитися необхідно. І бути непоміченим — це точно не його доля.

Аннетт / Annet
Режисер: Леос Каракс

У подружжя стендап-коміка всесвітньо відомої співачки-сопрано народжується Анетт — дівчинка з унікальним даром.

У фільмі зіграли Маріон Котійяр та Адам Драйвер. Музику до фільму створили Рон та Рассел Мейл — група Sparks.

А Леос Каракс отримав відзнаку «Кращий режисер» Каннського кінофестивалю-2021.

Велика свобода / Great Freedom
Режисер: Себастіан Майзе

Фільм отримав приз журі секції “Особливий погляд” Каннського кінофестивалю-2021.

Це гей-драма, за сюжетом якої Ганс знову і знову потрапляє до в’язниці за гомосексуальність у повоєнній Німеччині. Через пункт 175 його прагнення до свободи систематично знищується. Єдиними постійними стосунками в його житті стає з’язок із давнім співкамерником Віктором, засудженим за вбивство. Те, що починається з огиди, перетворюється на щось, що називається коханням.

Герой / A Hero
Режисер: Асґар Фархаді

Героєм у наш час цілком може вважатися людина, яка, знайшовши велику суму грошей, знає, як правильно з нею вчинити, користуючись вродженими моральними принципами. Навіть якщо сам у цей час відбуває покарання у в’язниці через борги.

У результаті — гран-прі Каннського кінофестивалю-2021.

Ольга / Olga
Режисер: Елі Ґраппе

Копродукція України, Швейцарії і Франції.

Фільм розповідає про 15-річну гімнастку, яка змушена обирати між Швейцарією, де вона тренується до чемпіонату Європи в рамках підготовки до Олімпіади, та Україною, де її мати-журналістка висвітлює Євромайдан.

«Ольга» — перший повнометражний фільм французького режисера Елі Ґраппе, який отримав приз Товариства драматичних авторів та композиторів (SACD) у конкурсній програмі «Тиждень критики» на Каннському кінофестивалі-2021.

Документальні кадри з Євромайдану авторам фільму надали журналісти Радіо Свобода.

Пам’ять / Memoria
Режисер: Апічатпонг Вірасетакул

Героїня Тільди Суїнтон чує ночами дивні звуки, через які не може заснути, і ставить собі за мету знайти їх причину.

Приз журі Каннського кінофестивалю-2021.

Криптозоопарк / Cryptozoo
Режисер: Даш Шо

Анімаційний фільм для дорослої аудиторії, головна героїня якого потрапляє на острів, де крім людей, живуть крипто-істоти.

Світова прем’єра фільму відбулася на кінофестивалі «Санденс» 2021 року, де він отримав премію «Новатор».

 

Снігу більше ніколи не буде / Never Gonna Snow Again
Режисери: Малґожата Шумовська, Міхал Енґлерт

Фільм виробництва Польщі, Німеччини та Нідерландів, головну роль у якому, емігранта з України на ім’я Женя, виконує емігрант з України, Алек Утгофф — зараз британський актор.

Женя працює масажистом у заможному польському містечку. Незважаючи на багатство, мешканці містечка випромінюють печаль, але руки Жені лікують їхні тілесні і душевні недуги, він змінює їхні життя.

Фільм отримав спеціальну відзнаку Венеційського МКФ-2020, його було висунуто від Польші на «Оскар» за кращий фільм іноземною мовою на 93 врученні нагороди.

Чоловік, який продав свою шкіру / The Man Who Sold His Skin
Режисер: Каутер Бен Ганія

Біженець з Лівану погоджується витатуювати на своїй спині шенгенську візу, але дуже скоро він зрозуміє, що продав не лише свою шкіру.

Фільм отримав нагороду Edipo Re та Приз найкращому акторові секції “Горизонти” МКФ у Венеції — 2020.

Найгірша людина в світі / The Worst Person in the World
Режисер: Йоахім Трієр

Норвезька трагікомедія, в якій 30-річна Юлія живе у повному екзистанційному безладі. Вона закинула свої таланти і розриває стосунки з успішним художником коміксів, познайомившись з іншим чоловіком. Дуже скоро їй доведеться зрозуміти, що деякі речі вже не виправити.

За участь у цьому фільмі норвезька акторка Рената Рейнсве отримала приз за найкращу жіночу роль на Каннському МКФ-2021.


ГАЛА-ПРЕМ’ЄРИ

Легенда про Зеленого лицаря / The Green Knight
Режисер: Девід Ловері

Фентезі історію сера Ґавейна, нерозважливого та норовливого племінника короля Артура, який зухвало вступає у протистояння з Зеленим Лицарем – загадковим смарагдовим велетом, який перевіряє людей на стійкість.

У фільмі зіграли Алісія Вікандер та Дев Патель.

Ґунда / Gunda
Режисер: Віктор Косаковський

Документальний чорно-білий фільм про свиней. Без жодного людського слова. Без жодної людської постаті.

Фільм спродюсований Хоакіном Феніксом, який назвав його глибоко медитативний і надзвичайно важливим. Вже визнаний критиками одним з кращих фільмів 20202 року.

Просто нам постійно треба пам’ятати, що ми живемо поруч із тваринами. І зазвичай їхнє життя від нас закрите за сімома замками. Можливо «Ґунда» змусить про це згадати.

Спокуса Бенедетта / Benedetta
Режисер: Пол Верговен

Біографічний фільм про черницю Бенедетту Карліні, яка у 17 столітті стає послушницею в монастирі в тосканській Пеші. Там у неї з’являються романтичні стосунки з іншою жінкою.


Коханці / Lovers

Режисер: Ніколь Ґарсія

Ліcа та Сімон нерозлучні. Вони були захоплені одне одним з підліткового віку. Через злочинну діяльність Сімона стається трагедія, йому загрожує небезпека й він тікає. Без Ліси. Вона марно чекає на звістки від нього. Через три роки, коли вона вже заміжня, їхні шляхи знову перетинаються.

Наплив / Surge
Режисер: Анейл Карія

Тихий і спокійний Джозеф веде скромне життя в Лондоні, мандруючи між своєю квартирою і аеропортом, де він працює в команді охорони. Його день народження залишається непоміченим для колег і лише для годиться відзначається його дратівливими батьками. Здається, всередині Джозефа щось закипає. Достатньо лише кілька дивних випадків, щоб спровокувати його вирушити у безрозсудну, шалену та неймовірну подорож вулицями міста, коли він вирішує: закритість та ввічливість більше не визначатимуть його життя.

Фільм отримав спеціальний приз журі секції “Світове кіно” за акторську майстерність на кінофестивалі “Санденс-2020″.

Поганий сусід / Next Door
Режисер: Даніель Брюль

Даніель – успішний актор, зірка, на нього чекає роль в американському фільмі про супергероя.

Бруно — знедолена людина, жертва возз’єднання Німеччини і джентрифікації того, що колись було Східним Берліном. І Даніель стає об’єктом його помсти.


Непомітне зникнення / French Exit

Режисер: Азазел Джейкобс

Немолода мангеттенська світська левиця, у якої банк конфіскує все її майно. Вона переїздить до маленької квартири в Парижі разом із сином та котом, який виявляється реінкарнацією її покійного чоловіка.

Мішель Пфайфер отримала “Канадську екранну нагороду” (2021)за головну жіночу роль, зігравши у цьому фільмі.

УКРАЇНСЬКІ ГАЛА-ПРЕМ’ЄРИ

Рози. Фільм-кабаре / Roses. Film-Cabaret
Режисер: Ірена Стеценко

В гримерці відомого київського театру “Дах” сім актрис придумали проект Dakh Daughters. Їх перше сценічне шоу “Рози” представило світу сучасну інтерпретацію мистецтва кабаре, яке у своїй абсолютній карнавальній свободі уміє розважати публіку найсерйознішими темами. В цей самий час в країні розгортаються події, що стали початком епохи значних змін не тільки в суспільстві, але й у свідомості тисяч людей. Революція 2014 року та війна розкривають героїнь у тонкощах характерів, світоглядів, творчих рефлексій. На вершині пережитих емоцій народжується відвертий діалог із собою, і з публікою, сповнений почуттям особистісної відповідальності за своє життя і за свою країну.

Сторонній / Stranger
Режисер: Дмитро Томашпольський

Команда синхронного плавання зникла під водою у басейні під час виступу. Пацієнтка водолікарні пропала під час прийому хвойно-перлинної ванни. Яким чином ці справи пов’язані і який стосунок до них має лялька із живим волоссям? Це доведеться розслідувати інспектору Глуховській, у кар’єрі якої немає жодної не розкритої справи. А ще їй доведеться з’ясувати, хто вона насправді.

Нагороди: Найкращий науково-фантастичний фільм на Кінофестивалі незалежного кіно Вloodstained, Токіо (Японія, 2019); Найкращий оригінальний сценарій на Фестивалі незалежного кіно Hollywood Blood Horror, Лос-Анджелес (2019).

Цей дощ ніколи не скінчиться / This Rain Will Never Stop
Режисер: Аліна Горлова

“Цей дощ ніколи не скінчиться” веде глядачів потужною та візуально захопливою подорожжю крізь нескінченний людський цикл війни та миру. Фільм слідкує за життям 20-річного Андрія Сулеймана, який намагається забезпечити собі стале майбутнє, водночас працюючи з жертвами збройних конфліктів. Від конфлікту в Сирії до війни в Україні – існування Андрія ніби обрамлене вічним потоком життя і смерті.

Нагороди: Найкращий повнометражний фільм на фестивалі документального кіно Festival dei Popoli (2020); Нагорода IDFA за “Найкращий повнометражний фільм” у секції First Apperance (2020).

Водуруду / Voduyrudu
Режисер: Анатолій Сачивко

Водуруду – це народно-імпровізаційний кіно-балет, витоками якого є оточення та час. Цей фільм є актом відродження національної культури, крізь виразність таких самостійних елементів народної творчості як музика і танець, зафіксованих у рамки кінокадру, що трансформує їх дію у динамічну картину, яка буде випробовуватися лише вірою та часом.

Чому я живий / Why I’m Alive
Режисер: Віллен Новак

Маріуполь. Довоєнне життя в невеличкому українському місті, на березі Азовського моря, з добрим сімейним побутом, сварливими сусідами, самодіяльною оперою, з доносами в “енкаведе” і танцмайданчиком у міському саду, з гонінням за віросповідання і, певна річ, з любов’ю.


УКРАЇНСЬКА РЕТРОСПЕКТИВА: НЕЗАЛЕЖНІ

Земля блакитна, ніби апельсин / The Earth Is Blue as an Orange
Режисер: Ірина Цілик

У «червоній зоні» Донбасу, де воєнні дії тривають уже шостий рік, живе багатодітна сім’я. Долаючи щоденні травми існування в прифронтовій зоні, Ганна та її четверо дітей знімають разом аматорський фільм про своє життя в досить сюрреалістичних умовах.

Нагороди: “Найкраща режисура документального фільму” міжнародної секції Фестивалю незалежного кіно Sundance (2020); Головні призи конкурсів Docu/Світ та Docu/Україна Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA (2020).

Кисневий голод / Oxygen Starvation
Режисер: Андрій Дончик

В основі фільму – тема дідівщини, навіяна особистим досвідом служби в радянській армії режисера, автора сценарію і акторів. У звичайній військовій частині “діди”, зачитавши наказ про дембель, вирішили познущатися над «молодими». Всі молоді терпіли, а рядовий Білик терпіти не став. Тоді один з “дідів” сказав: “Я тебе чіпати не буду. Такі, як ти, у нас тут самі вішаються”.

Нагороди: Приз асоціації італійських кінокритиків на Венеційському МКФ (1992); Приз “За найкращу чоловічу роль” на МКФ у Салоніках

Настроювач / The Tuner
Режисер: Кіра Муратова

Настроювач роялів Андрій — водночас найщасливіша і найнещасніша людина в світі. Він пристрасно закоханий у найпрекраснішу жінку Ліну, яка відповідає йому взаємністю. Але Андрій бідний, тоді як Ліна звикла жити в достатку та розкоші. Кохання до блондинки змушує Андрія переступити фатальну межу: він готовий зрадити, вкрасти і навіть убити.

Нагороди: Російська національна кінопремія “Ніка” – Найкраща режисура, Найкраща жіноча роль, Найкраща жіноча роль другого плану (2005); Премія “Золота Лілія” кінофестивалю goEast (2005).

Плем’я / The Tribe
Режисер: Мирослав Слабошпицький

Один з найтитулованіших українських фільмів.

Сергій прибуває до інтернату для людей із вадами слуху. Тут йому доводиться знайти своє місце в ієрархії шкільної кримінальної організації під назвою “Плем’я”. Взявши участь у кількох пограбуваннях, Сергій завойовує певний авторитет з-поміж учасників угруповання. А потім він знайомиться з Анною, – однією з коханок його ватажка, – і мимоволі порушує всі неписані правила “Племені”.

Нагороди: Ґран-прі Nespresso “Тижня критики”, премія “Одкровення” (Prix de la revelation) та нагорода France 4 Каннського МКФ (2014); Премія Європейської кіноакадемії – Відкриття року (2014).

Приятель небіжчика / A Friend of the Deceased
Режисер: В’ячеслав Криштофович

Епоха “дикого капіталізму” щосили набирала обертів, коли Анатолія кинула дружина. Анатолій – інтелектуал, який не має необхідних якостей для життя у нових “капіталістичних джунглях”. Спершу він береться за якісь дивні роботи, та зрештою більше не хоче боротися, і вирішує покінчити життя самогубством, але робить це досить оригінально: він замовляє своє вбивство через пошту, надсилає свою фотографію і невелику суму – “за послуги…”

Нагороди: Спеціальний приз і диплом на Мінському МКФ “Лістапад”, Білорусь (1997); “Найкращий режисер” на кінофестивалі “Кінотавр” у Сочі, Росія (1998).


Шамара / Shamara

Режисер: Наталія Андрейченко

1973-74 роки. Спалах холери. На цьому тлі розігрується історія кохання Зіни Шамаріної, яка стала рабою своїх почуттів, що кидають її з крайності в крайність, – то спонукаючи до благородних вчинків, то штовхаючи на божевільні витівки.

Нагороди: Приз ім. Іва Монтана Київського МКФ “Молодість” за найкращу акторську гру (Ірина Цимбал, 1994), Державна премія України імені Олександра Довженка (1996).


Щастя моє / My Joy

Режисер: Сергій Лозниця

Фільм знято у копородукції України, Німеччини і Нідерландів

Дія відбувається в російській глибинці. Водій-далекобійник Георгій залишає вдома дружину і вирушає в черговий рейс. Його вантажівка повільно рухається до мети, а сам він здійснює занурення у світ страху, жорстокості і зради. Світова прем’єра фільму відбулася в головному конкурсі Каннського кінофестивалю 2010 року.

Нагороди: Ґран-прі Київського МКФ “Молодість” (2010); Ґран-прі Талліннського МКФ “Темні ночі”, Естонія (2010); Ґран-прі Мінського МКФ “Лістапад”, Білорусь (2010).

Йшов трамвай 9 / The Tram #9 Was Going
Режисер: Степан Коваль

Режисер Степан Коваль — лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка та “Срібного ведмедя” Берлінського МКФ. Значна частина його творчості – анімації, створені в пластиліновій техніці, за що Степан Коваль отримав прізвисько “пластилінового генія”.

«Йшов трамвай 9» — анімаційний фільм про ранковий трамвай, переповнений пасажирами, але дедалі більше людей намагаються зайти всередину.

Нагороди: Ґран-прі Фестивалю анімаційних фільмів “Крок” (2002); Найкращий короткометражний фільм Київського МКФ “Молодість” (2002); “Срібний ведмідь” Берлінського МКФ (2003).

Засипле сніг дороги… / Snow Will Cover the Roads…
Режисер: Євген Сивокінь

Літній чоловік розмірковує про своє дитинство і юність…

Нагороди: Найкращий анімаційний фільм на Міжнародному кінофестивалі короткометражних фільмів у Клермон-Феррані (2006).

Кохання / Deep Love
Режисер: Микита Лиськов

Мультфільм про кохання від режисера, що вже понад десятиліття створює авторську некомерційну анімацію.

Нагороди: Найкращий український короткометражний фільм Львівського МКФ Wiz-Art (2019); Національна премія кінокритиків “КІНОКОЛО” за найкращий анімаційний фільм (2019); Премія “Золота дзиґа” за найкращий короткометражний анімаційний фільм (2020)

Крос / Cross
Режисер: Марина Врода

Спершу хлопчика примушують бігти. Потім він біжить сам. Потім спостерігає, як біжить інший.

Нагороди: “Золота пальмова гілка” за Найкращий короткометражний фільм Каннського кінофестивалю (2011)

Лист до Америки / Letter to America
Режисер: Кіра Муратова

Кілька пострадянських ледарів хочуть записати відеоповідомлення для своїх друзів, які переїхали до США.

Подорожні / Wayfarers
Режисер: Ігор Стрембіцький

Серія портретів самотніх літніх акторів, які доживають роки у київському Будинку ветеранів та пацієнтів психоневрологічного диспансеру з його дивним устроєм.

Нагороди: “Золота пальмова гілка” за Найкращий короткометражний фільм Каннського кінофестивалю (2005).

Як козаки у хокей грали / How the Cossacks Played Hockey
Режисери: Володимир Дахно, Тадеуш Павленко

Канадська хокейна команда прибуває в Україну, щоб провести матч з козаками, які вже стали старими батьками сімейств. Однак їхню уніформу викрадають пірати, які виходять на лід під виглядом хокеїстів…

СПЕЦІАЛЬНІ ПОКАЗИ

Небеса / Heavens Above
Режисер: Срджан Драґоєвіч

Стоян такий же нудний і простий, як і добрий. Коли після нещасливого випадку під час заміни електролампочки над його головою з’явлається німб, він швидко стає новою забавою в місті. Його вольову дружину Наду аж ніяк не тішить небажана увага з боку сусідів… Що б вона не робила, ніщо не може загасити осяйне неподобство з голови її чоловіка і знову зробити його непримітним, як і раніше. Тим часом Стоян, – мимовільний святий, – починає любити свій новий спосіб життя і починає вдаватися до лихих злочинів.

Рік нескінченної бурі / The Year of the Everlasting Storm
Режисери: Джафар Панахі, Ентоні Чен, Малік Віттал, Лора Пойтрас, Домініґа Сотомайор, Девід Ловері, Апічатпонг Вірасетакул

Любовний лист до кінематографа, знятий у США, Ірані, Чилі, Китаї та Таїланді сімома найважливішими режисерами сьогодення. Нове життя в старому будинку. Розставання – зустріч. Спостереження та примирення. Невпізнаний світ у рік нескінченної бурі.

Молитва за гетьмана Мазепу / A Prayer for Hetman Mazepa
Режисер: Юрій Іллєнко

В основі сюжету діалог “на ножах” історичних антагоністів: Петра I, що плюндрує Іванів саркофаг, та гетьмана Івана, який встає з могили, щоб оповісти про своє життя, передусім про боротьбу двох державців.