Органи свиней вдалось оживити через годину після смерті: дослідження

Відкриття, яке вчені називають проривним, може врятувати багато людських життів, тому що дасть лікарям більше часу для пересадки органів чи повернення до життя тих, хто втопився, задихнувся чи переніс інфаркт

Американські дослідники зуміли частково відновити функціонування органів свиней за годину після того, як у тварин зупинили серце.

Про це пише Nature.

Об’єктом експерименту стали близько 100 свиней. Вчені занурили тварин у стан глибокого сну, а потім зупинили їхні серця. Піддослідні свині не зазнавали болю та страждань перед смертю. За годину після смерті тварин підключили до системи, яка називається OrganEx і протягом шести годин переливали їм у кров коктейль з різних хімічних речовин. За шість годин після цього вчені розітнули свиней і дослідили їхні органи, зокрема, серце, печінку та нирки. Результати розтину показали, що органи відновили свої функції.

Так, у серці відновилася електрична активність, а деякі клітини серцевої тканини змогли скорочуватися. При цьому органи не функціонували, так само як і до смерті.

Що таке система OrganEx

Система OrganEx вже використовувалася в експерименті на мозку свині у 2019 році. Система закачує в мертве тіло синтетичну кров, яка не згортається і може проходити по кровоносних судинах, що руйнуються, для доставки кисню по тілу. Також туди входить коктейль з 13 сполук, які переривають хімічні процеси, що призводять до загибелі клітин.

До цієї «крапельниці» також додається пристрій, який дозволяє ритмічно перекачувати рідину по всьому тілу, імітуючи скорочення серця, що б’ється.

Під час експерименту 2019 року вчені виявили ознаки відновлення деяких клітин мозку, але мозкові хвилі або електрична активність, яка вказувала б на повернення свідомості, при цьому були відсутні.

У 2022 році вчені адаптували технологію OrganEx для пожвавлення органів всього тіла свині.

Дослідники переконані, що той факт, що органи свині частково відновилися за годину після того, як тварину умертвили, є проривом, здатним змінити медицину. Знадобиться значно більше досліджень, перш ніж технологія зможе бути використана на людях, але в кінцевому підсумку цей метод здатний збільшити кількість органів, доступних для трансплантації і дати лікарям більше часу для порятунку життя.

Коли серце перестає битися, організму не вистачає кисню та поживних речовин, необхідних для життя. Органи збільшуються у розмірах, кровоносні судини схлопуються, а клітини – будівельні матеріали органів тіла – починають вмирати.

Досі вважалося, що загибель клітин незворотна, але дослідники з Єльського університету за допомогою OrganEx усунули деякі ушкодження в клітинах органів тварин, які були мертві протягом години.

«Експеримент показав, що клітини здатні функціонувати через кілька годин після того, як вони мають бути мертвими. Це означає, що теоретично ми можемо відновити деякі функції клітин у різних життєво важливих органах і після смерті людини», — каже ще один дослідник, професор Ненад Сестан.

Наприклад, цю технологію можна використовувати для того, щоб дати лікарям більше часу для повернення до життя людей, тіла яких зазнали нестачі кисню, наприклад, тих, хто захлинувся, задихнувся або переніс інфаркт.

«Це дозволить повернути таких людей до життя через багато годин після смерті», — каже доктор Сем Парніа, директор з досліджень у галузі інтенсивної терапії та реанімації в Нью-Йоркському Університеті, який назвав дослідження справді важливим та унікальним.

Крім того, ця технологія дозволить медикам довше зберігати органи для трансплантації, щоб вони могли потрапити до пацієнтів, які їх потребують, якщо ті знаходяться далеко від донора. У подальшій перспективі вчені хочуть домогтися того, щоб померла людина, тіло якої буде «підключено» до системи OrganEx, могла послужити донором і через якийсь час після її смерті.