Переговори «по-жіночому». Коли цей стиль може бути корисним і чоловікам?

Ольга Незгода, PhD, міжнародний медіатор, експерт з вирішення конфліктів, психолог

Хто найкращі перемовники? Таке питання звучить вже не одне десятиліття і продовжує залишатися актуальним для компаній та країн, коли йдеться про досягнення бажаних результатів у перемовинах. Можна довго дискутувати на цю тему, але сьогодні хочу навести приклади найкращих перемовниць, які досягли успіхів у дипломатії і розкрили секрети переговорів «по-жіночому». Серед найуспішніших жінок, які залишили свій слід в історії, можна назвати Е. Рузвельт (першу леді США), М. Тетчер (прем’єр-міністерку Великоє Британії), А. Меркель (канцлерку Німеччини), Е. Аквітанську (королеву Франції та Англії).

Характерними рисами для жіночого стилю ведення перемовин є:

  • Високий рівень емпатії у поєднанні з вербальною комунікацією, що дозволяє краще зрозуміти почуття та потреби опонента і використати більш м’якший стиль комунікації. Тобто, з використання м’якого стилю  комунікації, жінки орієнтуються на ситуацію, яка склалася під час перемовин, підтекст спілкування та здатні адекватно оцінити емоційний стан опонента.
  • «Ефект хамелеона». Жінки часто проявляють гнучкість та адаптивність до ситуації, яка складається під час перемовин, що допомагає не опинитися у глухому куті. Здатність активно слухати опонента та враховувати  зміну настрою та атмосфери ситуації дає можливість маневрувати та імпровізувати у перемовинах.
  • Компромісність. Хоч і не завжди здатність до компромісу має блискучий результат, але з урахуванням ситуації, може допомогти зберегти дружні відносини з опонентом на короткий час і сприяти поверненню до попереднього обговорення ситуації чи угоди за сприятливої нагоди.
  • Привабливість. Можливо, це може звучати як традиційне упередження, але чому б цим не скористатися як приємною можливістю? Американські дослідники дійшли висновку, що жінки, які демонструють компетентність чи професіоналізм  зазвичай сприймаються як менш привабливі. Тому іноді зовнішність та харизма можуть допомогти отримати бажане під час переговорів, саме тому важливо враховувати цей чинник як одну із складових вашої стратегії ведення перемовин.

«Люди легше піддаються впливу людей, які їм подобаються. Отже, коли люди втрачають привабливість, вони здебільшого втрачають здатність впливати».

  • “Tone of voice”. Жінкам легше вдається перефразовувати прямі вимоги та прохання зі схеми «Я хочу..», «Мені потрібно…» на «Через ситуацію і наявні обставини я відчуваю, що…»

Отже, якщо у вас незабаром перемовини і ви вагаєтесь, хто найкраще підійде на роль перемовника або який стиль краще для перемовин, зважайте на свої цілі.

«Жіночий стиль» у переговорах буде корисним, якщо ви розглядаєте побудову довготермінових стосунків, прагнете побудувати довірливі відносини, уникнути безвихідних ситуацій та цінуєте соціальні та репутаційні наслідки.