Перші: як Гертруда Едерле стала символом жіночої сили й перемогла Ла-Манш

Гертруда Едерле

Поки весь світ спостерігає за змаганнями кращих олімпійців планети, саме час пригадати історію Гертруди Едерле. Рівно сто років Париж також приймав Літні Олімпійські ігри. 18-річна американська плавчиха виборола «золото» й «дві бронзи». А потім назвала свої виступи «головним розчаруванням у кар’єрі». Втім, це не завадило їй стати «королевою хвиль» і першою серед жінок перепливти Ла-Манш. Через сто років про надихаючу історію спортивного життя Гертруди Едерле зняли художній фільм «Дівчина і море».

Народжена плавати

Гертруда Керолайн Едерле народилася в Нью-Йорку в сім’ї німецьких емігрантів. Їй було 9 років, коли батько навчив її триматися на воді. З того часу плавання стало головним захопленням дівчинки. Вже у 12 років вона приєдналася до Жіночої асоціації плавання й того ж року встановила свій перший світовий рекорд у фрістайлі. Так Гертруда стала наймолодшою ​​рекордсменкою у плаванні й почала свій шлях у професійному спорті. Протягом чотирьох наступних років вона встановила майже тридцять національних і світових рекордів.Гертруда Едерле

У ті часи жіночий спорт був не у фаворі. Почасти Гертруді пощастило стати частиною команди Жіночої асоціації плавання. Тоді вона була однією з перших спортивних організацій у США, яка просувала жіночий рух. Едерле ще підлітком покинула школу, щоб займатися плаванням протягом всього року. Результат був приголомшливим – вона стала першою жінкою, яка перепливла Нью-Йоркську затоку. Тоді їй виповнилося 15.

Читайте також: Перші: як чемпіонка з шахів Людмила Руденко врятувала сотні дітей

Олімпійські Ігри 1924 року

Рівно сто років тому Олімпійські ігри вже вдруге приймав Париж. Столиця Франції стала першим містом, якому МОК двічі довірив організацію найбільшого спортивного свята. Це була перша Олімпіада у новітній історії, яка пройшла під девізом «Швидше, вище, сильніше!». Тоді жінки взяли участь у чотирьох видах — плаванні, стрибках у воду, тенісі та вперше у фехтуванні.

На літніх олімпійських іграх у Парижі Гертруда виграла золоту медаль в естафеті на 400 метрів вільним стилем. Тоді команда США встановила світовий рекорд. Вона також здобула дві бронзові медалі за одиночні запливи, хоч була однією з головних претенденток на «золото». Її численні шанувальники були чимало розчаровані. Адже вони чекали від своєї улюблениці три золотих нагороди. Пізніше Едерле казала, що виступ на Олімпіаді був «головним розчаруванням всієї кар’єри». Та попри все вона була горда тим, що стала членом американської олімпійської команди.

Читайте також: Перші: Марія Заньковецька, символ і легенда українського театру

Головна перемога

Після Олімпіади Едерле прийшла у професійний спорт. І того ж року здійснила семигодинний заплив на 34 кілометри у Нью-Йоркській бухті, встановивши світовий рекорд. Це досягнення належало їй 81 рік.Гертруда Едерле

Перша спроба перепливти Ла-Манш у Гертруди відбулася у серпні 1925 року. Вона стартувала із Франції вільним стилем, проте заплив довелося перервати через велику хвилю. У якийсь момент тренеру Гертруди здалося, що вона тоне. Тоді він відправив плавця з команди підтримки, щоб той витяг дівчину з води. Через це плавчиня отримала дискваліфікацію. Пізніше Гертруда казала, що вона не тонула, а просто відпочивала на воді, лежачи вниз головою.

Едерле продовжувала тренуватися і розробила індивідуальні окуляри та аеродинамічний купальник із двох частин. Він став революційним для того часу, коли жінки носили довгі спідниці та панчохи навіть на пляжі.

Після першої спроби Гертруда змінила тренера й почала займатися з Томасом Берджессом. Новий тренер був відомий свої успішним подоланням Ла-Маншу ще в 1911 році. А невдовзі дівчина знову вирушила підкорювати протоку.Гертруда Едерле

Вона стартувала 6 серпня 1926 року. Поруч на буксирі були присутні її сестра Маргарет, батько і журналістка «Нью-Йорк Дейлі Ньюс» Джулі Харпман. Інших репортерів Гертруда пускати заборонила. Кілька разів буксир близько підпливав до Едерле. Але Гертруда добре пам’ятала, що жодним чином не можна торкатися борту. Будь-який дотик автоматично призвів би до анулювання спроби. Едерле не піддалася на спокусу й за 14 годин 39 хвилин прибула на британський берег. Вона побила існуючий чоловічий рекорд на дві години і стала першою в світі жінкою, що подолала протоку.

Читайте також: Перші: як Гетті Грін підкорила Волл-стріт і стала найбагатшою жінкою

Найкраща дівчина Америки

Гертруда Едерле

«Такого великого параду на честь спортсмена в Нью-Йорку більше не було, ні на честь чоловіка, ні на честь жінки», — писали газети після неймовірного запливу Гертруди. .

Для жінки підкорення Ла-Маншу першою після чоловіків було справді дивовижним досягненням. Гертруду називали «Королевою хвиль». А її приклад показав, що жінки можуть бути великими спортсменками. До того ж він надихнув понад 60 000 жінок США на отримання сертифікатів Червоного Хреста з плавання.

Едерле стала однією з перших спортсменок, які відвідали Білий дім. А президент Келвін Кулідж назвав її «Найкращою дівчиною Америки». Рекорд, встановлений героїчною плавчинею, тримався 24 роки.

Лише в 1950-му його досягнення Гертруди побила Флоренс Чедвік, яка здолала Ла-Манш за 13 годин та 20 хвилин.

Раптова слава Едерле була приголомшливою. Гертруда незабаром почала страждала від надзвичайної уваги прихильників і преси та навіть отримала нервовий зрив. До того ж фізичні навантаження значно погіршили її слух, який ще з дитинства був не надто добрим після хвороби. В 1928 році вона пішла зі спорту, коли їй виповнилося лише 22. Згодом вона майже повністю втратила можливість чути. І тоді почала навчати плаванню глухих дітей.

В 1965 році ім’я Гертруди Едерле занесли до Міжнародної зали слави плавання. Вона померла у віці 98 років і була похована в Нью-Йорку.

Читайте також: Перші: як скульпторка Анна Коулман-Ледд рятувала обличчя солдат

«Дівчина і море»

У травні цього року на екрани вийшов художній фільм «Дівчина і море», присвячений легендарний американці Гертруді Едерле. Головну роль у байопіку виконала Дейзі Рідлі, відома за франшизою «Зоряні війни» та стрічкою «Дочка болотного короля».

Фільм розповідає про найголовнішу авантюру вже знаменитої плавчисі через Ла-Манш з Франції до Англії. Її не злякало те, що до того протоку перепливали лише кілька разів, до того ж усі успішні спроби були за чоловіками. Однак цей факт, зважаючи на все, не злякав, а лише розбурхав Едерле. За підтримки старшої сестри та тренерів 20-річна дівчина зважилася на неймовірний і ризикований заплив. А успішне завершення цієї подорожі відзначали парадом на Манхеттені.

Стрічка розповідає про непростий шлях Гертруди до цього тріумфу й відзначає небезпеку її спроб. Навіть батько мав сумніви щодо вдалого фіналу її задуму. А співвітчизники плавчині стверджували, що дівчина неминуче загине під час запливу.

«Мені потрібно, щоб ти пообіцяв дещо. Не дозволяй нікому витягати мене з води, незважаючи ні на що», — звертається цілеспрямована Гертруда до свого друга.

Вона не готова здатися. І врешті решт перемагає хвилі, холод, невпевненість оточуючих і саму себе.

Оксана Хромова

Читайте також: Перші: «Приховані фігури» або невідомі героїні космічної гонки

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram