«Перспективна дівчина»: Вона хотіла помсти

Надя Куприненко, киновед, обозреватель WoMo

Кассандра готує каву у кав’ярні, живе з батьками і щотижня приходить до клубу, де вдає з себе геть п’яну, даючи можливість чоловікам привести її до себе додому. У момент, коли вони заходять достатньо далеко, щоб скористатися її безпорадним становищем, вона зводить на них абсолютно ясний, тверезий погляд і питає: «Що ти хотів зробити?» — чим викликає у горе-насильників жах і паніку.

«Перспективна дівчина» — черговий фільм-реакція на рух #meetoo, що розкриває та засуджує сексуальне насилля та домагання. І робить це, перестрибуючи з драми в комедію (часом у чорну), набуваючи ноток ромкому, і, зрештою, набираючи обертів до чистого триллера. Подібне чергування жанрів можна спостерігати у «Паразитах» Пона Чжун Хо, от тільки драматургічна складова у східнокорейського фільму на порядок вища.

Один епізод із юності обумовив подальше життя Кассандри. Під час навчання у медичному коледжі була згвалтована її подруга. Гвалтівники скористалися безпорадним станом дівчини – вона була п’яна. Через чи то солідарність із подругою, чи то психологічну травму, обумовлену тим інцидентом (у фільмі про це напряму не повідомляється, і те, що подруга, швидше за все, вчинила самогубство – також можна лише припустити), Кассандра кидає коледж і йде мститися. Її, так би мовити, профіль  – чоловіки, що гвалтують п’яних дівчат.

Чоловіки для Кассандри лише об’єкт ненависті і презирства — до того короткого моменту, коли в її житті  з’являється той самий чоловік, ідеал, присутність якого змушує майже забути про старе і змінити свій звичний життєвий устрій. Але ненадовго. Бо ідеалів не існує, а розчарування неминуче. Після цього переломного моменту Кессі вже не хоче вести виховні бесіди зі своїми жертвами – вона хоче вбивати.

Щоразу, виходячи на полювання, вона обирає провокацію: коротка спідниця, високі підбори, червона помада – все, завдяки чому їй обов’язково потім скажуть: «Сама винна!» Але у випадку  з нею ніхто не встигне дійти до подібних звинувачень.

В одному з коротких епізодів з’являється актор Альфред Моліна – його персонаж, юрист, у минулому допомагав виплутуватися заможним студентам, які вляпувалися в історії з сексуальним насильством. У фільмі вже літній юрист сильно кається за відмазування таких студентів, і, взагалі, Кассандра може не витрачати на нього сили, адже життя і власна совість помстилися йому сильніше.

Фільм, у якому головній героїні не вистачає тільки битки для повної схожості з Харлі Квін, спродюсований Марго Роббі (виконавиця ролі Харлі Квін у фільмах «Загін самогубців» та «Хижі пташки»). В останніх епізодах фільму Кассандра навіть має блакитно-рожеве волосся, що ще більше додає їй схожості з персонажем коміксів DC. У одній зі сцен вона розмазує помаду на обличчі так, що це робить її посмішку схожою на божевільну посмішку Джокера.

«Перспективна дівчина» — перший повнометражний дебют Емералд Феннелл, шоураннерки одного з сезонів «Вбиваючи Єву».

У головній ролі – Кері Малліган («Гордість та упередження», «Доктор Хто», «Джонні Д», «Подалі від шаленої юрми».

Плюси:

  • Злободенність теми;
  • Завдяки іронічності оповідь не скочується до кричущої агітки.

Мінуси:

  • Не досить потужна драматургія.

Для кого:

  • Для тих, хто вважає, що впорається сам.