Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей: Найцікавіше з культової книги Бодо Шефера

Фінансова грамотність для великих та малих

30.01.2018

«Роби великі справи, коли вони ще є малими» — цей мудрий вислів стосується, окрім іншого, й створення впевненого фінансового становища. Але як цього досягти, якщо ти ще школяр? Дуже просто, — опановуючи основи фінансової грамотності, дізнаючись, як планувати витрати, як заощаджувати, як примножувати свої статки. Культову книгу для дітей, які бажають налагодити стосунки з фінансами, було написано фінансовим консультантом номер один у Європі, письменником і бізнесменом Бодо Шефером.

Ця книжка не сухий довідник, а неймовірна пригода. Починається вона зі знайомства з родиною Кіри: батьки довго накопичували гроші на купівлю будинку, а коли нарешті придбали його, то опинилися у фінансовій скруті. Проте вони все-таки дозволили Кірі залишити знайденого нею пораненого песика. Виявилося, що його звуть Мані і він вміє телепатично розмовляти. Знаючи абсолютно все про гроші, пес береться бути «фінансовим коучем» для Кіри, щоб здійснити її мрії: поїхати по програмі обміну учнями до США, придбати ноутбук та допомогти батькам розрахуватися з боргами.

Що потрібно для здійснення мрій

Позаяк головне у мріях — точно знати чого саме ти хочеш, то Мані порадив Кірі спочатку скласти письмовий перелік з 10 бажань. Звісно, на виконання всіх їх грошей не вистачило б, тому пес рекомендує обрати три найголовніших бажання. Кіра обирає поїздку до Америки, ноутбук та поміч батькам. Але як все це здійсниться? Техніка, запропонована собакою, включає у себе три кроки.

Альбом бажань

«По-перше, раджу тобі взяти порожній фотоальбом і зробити з нього альбом бажань. Розшукай картинки, на яких зображено те, що ти хотіла б мати, і наклей їх до альбому. Ми ж бо думаємо образами, картинками. (…) Інколи не конче розуміти, як і чому це спрацьовує! (…) Нічого не ускладнюй! Більшість людей ні на що не можуть відважитися лише тому, що не до кінця розуміють суть справи. Набагато мудріше діяти просто.»

Візуалізація

«Ти повинна щодня по кілька разів заглядати до альбому й уявляти, ніби ти вже щаслива власниця ноутбука, перебуваєш в Америці, а твій тато сяє від щастя, бо розквитався з усіма боргами. (…) Це називається візуалізацією. Усі люди, які щось здобули у житті, починали з мрій, раз у раз уявляючи, як то буде, коли вони врешті досягнуть мети. (…) Те, на чому ми концентруємося в житті, має тенденцію до зростання.»

Касетки бажань

«Найкращий спосіб назбирати грошей — вдатися до трюку з касетками бажань. Береш звичайну касетку і перетворюєш її на копилку. Надписуєш на ній своє омріяне бажання. Для кожної мрії — окрема касетка.»

Як примножити свої заощадження

Поради пес дав дуже слушні, проте, складаючи до касеток кишенькові гроші, до Америки можна було б дістатися років через 50. Кіра засмутилась, адже на деякі бажання важко накопичити дрібних монеток, які дають щотижня батьки.

Самодовіра

«Заробляєш ти гроши чи ні, залежить насамперед не від самої лиш розумної ідеї і не тільки від того, якою доброю і хорошою ти є, а від твоєї самодовіри: чи довіряєш сама собі, чи віриш у себе.»

Ідеї для бізнесу

«По-перше, намагайся вирішувати проблеми інших, тоді неодмінно заробиш багато грошей. А по-друге, завжди концентруйся лише на тому, що ти знаєш, можеш і маєш». Двоюрідний брат Кіри Марсель, який вдало заробляв кругленьку суму на місяць, будучи так само 12-річним хлопчиком, порадив: «Насамперед з’ясуй для себе, що ти би залюбки робила, а тоді подумай, як улюбленою справою заробити грошей».

Можливі ускладнення

«По-перше, ніколи не покладайся лише на одну роботу, можеш її втратити швидше, аніж гадаєш. Відразу берися за пошуки додаткового заробітку. (…) По-друге, якісь проблеми виникнуть неодмінно.» Кіра дослухалася до порад Мані та Марселя, і вирішила вигулювати разом зі своїм собакою ще й сусідського. Гарний був початок, аж ось знайшовся колишній господар Мані.

Послідовність

На щастя, колишній господар дозволив Кірі тримати собаку у себе, попросив лише раз на тиждень навідувати його. За хвилюваннями останніх днів Кіра зовсім забула про поради Мані щодо свого майбутнього. «Це не займе і десяти хвилин, однак саме вони визначальні для тебе.»

Де беруться борги

Оскільки одним із ключових бажань Кіри було допомогти батькам покращити фінансове становище, слід було розібратися, звідки у людей беруться борги. Пес Мані, що усе життя прожив в будинку фінансового консультанта, знав відповіді і на це запитання. «По-перше, слід пошматувати свої кредитні картки. Бо за кредитками доведеться платити більше, ніж повертаючи готівкою. (…) По-друге, треба по можливості якнайменше виплачувати за своїми кредитами. Дорослі називають це внесками. Що більші внески, то менше залишається грошей на прожиття. Чому люди платять великі внески? Бо сподіваються зекономити на відсотках. (…) Коли нагально потрібне нове авто або ж ламається щось вдома, вони беруть новий кредит, аби залатати «дірки». Йдеться про кредити у сфері споживання. (…) До речі, усі кредити на товари повсякденного вжитку — це безглузді борги. Набагато мудріше витратити попередньо заощаджені гроші».

Депозити й інвестиції

Поговоривши із паном Гольдштерном, колишнім господарем Мані, та з пані Козир, хазяйкою ще одного пса, якого вона взялась вигулювати, Кіра отримала гарну пораду — половину зароблених грошей треба відкладати на рахунок у банку, ці гроші можна також інвестувати, вони виконують роль курки, що несе золоті яйця, дозволяють спокійно зустріти будь-які проблеми. Проте, через пригоду зі скарбом пані Козир, батьки були погано налаштовані на збільшення самостійності Кіри і їй довелось переконувати їх усіма способами. Пані ж Козир, за вклад Кіри, Моніки та Марселя у порятунок її статків від грабіжників, запропонувала заснувати інвестиційний клуб та навчила їх як вкладати гроші в акції: «Ти зазнаєш втрат тільки якщо надумаєш продавати акції у несприятливий для цього період».

Звісно, всі затії та поради дали гарні плоди, майже всі мрії за рік здійснились, а Кіра почала писати книжку про фінансову грамотність для дітей.

Післямова для дорослих

Післямову до книги Бодо Шефера написав професор Юрген Циммер. Зокрема він підкреслює: «Підприємницька діяльність, підприємництво — це не дитяча праця, а захоплююча, сповнена несподіванок гра, яка спонукає до фантазії та винахідництва.»

  • Ціна: 90 грн
  • Де придбати: starylev.com
— Читайте также: Дети и деньги: Пункты пересечения