Питання, що зависло у повітрі: Чим ми дихаємо?

Показники по Україні

19.03.2019

Восени 2018 року в Женеві вперше пройшла глобальна конференція ВООЗ, присвячена питанням забруднення повітря і здоров’я. Редакція WoMo вирішила перевірити, чим дихають українці щодня. Згідно з даними ВООЗ, забруднення повітря являє собою найбільший екологічний ризик для здоров’я людини, тому що повітря є найбільш споживаним нами ресурсом. Щодня ми вдихаємо цілих 14 кг повітря, вживаючи при цьому лише 2 кг їжі і 4 кг води.

Що потрапляє в організм із кожним вдихом?

Згідно зі світовою статистикою ВООЗ, 9 з 10 людей дихають забрудненим повітрям, що провокує різні захворювання і щороку забирає 7 мільйонів життів. Найнебезпечнішими для здоров’я людини визнані найдрібніші частки у складі повітря – дрібні шматочки асфальту, автопокришок, тверді частинки солей (сульфати і нітрати) і залишкові продукти горіння, об’єднані назвою PM 2.5. Розмір таких частинок менше 2.5 мікрометрів. Незважаючи на те, що повітря на 98% складається з нешкідливих для людини азоту і кисню, ці незначні за розміром добавки можуть завдавати цілком суттєвої шкоди. Вони небезпечні тим, що в силу своїх дрібних розмірів можуть проникати у внутрішнє середовище організму і порушувати його роботу. Чимало шкоди завдають і такі токсичні хімічні речовини, як формальдегід, аміак і діоксид азоту. На склад повітря впливає безліч факторів, від пори року і кліматичних умов до рівня економічного розвитку в конкретному регіоні.

За оцінками ВООЗ, Україна знаходиться приблизно в середині рейтингу країн за забрудненням повітря. Концентрація забруднюючих часток PM 2.5 в його складі досягає 19%. Для порівняння, у Польщі цей показник становить 22%, у Німеччині – 12%, у Швеції – 6%, а в Туреччині – 41%.

В Україні перше місце за ступенем забруднення повітря займає Маріуполь. Далі розташувалися Ужгород, Горлівка, Одеса і Рівне. Рівень забруднення в цих містах оцінюється як дуже високий. Такі дані про стан атмосферного повітря недавно оприлюднила Центральна геофізична обсерваторія, проаналізувавши рівень вмісту в ньому шкідливих речовин, таких як фенол, фтористий водень, аміак, діоксид азоту, оксид вуглецю (чадний газ) і формальдегід. Останній – продукт діяльності багатьох виробництв, наприклад, деревообробних фабрик і хімічних підприємств. Формальдегід потрапляє в атмосферу у результаті виробництва смол, пластиків, фарб, а також при обробленні різних матеріалів. Шкідливі саме пари газу, постійне їх вдихання загрожує розвитком ринітів, бронхітів, кон’юнктивітів, уражень центральної нервової системи, що викликають запаморочення і судоми. Ми щодня вдихаємо пари формальдегіду разом із вуличним повітрям. Особливо це стосується регіонів, де розташовані виробництва. У 14 містах України рівень концентрації формальдегіду у повітрі перевищує допустимий в 2,7-4,3 рази. Гранично допустимим вважається показник в 0,035 мг/м3. Якщо ж він досягає позначки в 20 мг/м3, це загрожує летальним результатом протягом 30 хвилин після інтоксикації.

 

Хто в зоні ризику?

З формальдегідом можна зіткнутися не лише працюючи на виробництві, а й просто знаходячись вдома, адже він вільно потрапляє до оселі через кватирку, так само, як і пил, смог, вихлопні гази. Виникає питання: а чи є корисним провітрювання?  Повітря в оселі може бути бруднішим за вуличне в 5 разів. Приміром, той самий формальдегід випаровується з ДСП-меблів, шпалер, ламінату та інших синтетичних матеріалів, які є постійним джерелом отруйних парів прямо у нашому вдома. Це означає, що без провітрювання, все ж, не обійтися.

Очевидно, що практично кожен житель України вдихає певну кількість забрудненого повітря, чи то поблизу заводів, чи на вулицях з активним рухом транспорту, чи навіть всередині заміського будинку без екологічного інтер’єру.

Як захистити своє здоров’я?

Проблема забруднення атмосферного повітря надто масштабна, аби її можна було вирішити самостійно. Але зменшити вплив брудного повітря на здоров’я під силу кожному. Наприклад, обираючи маршрути для прогулянки на свіжому повітрі, віддавати перевагу паркам. Зелені насадження поглинають шкідливі речовини і вловлюють до 80% аерозолів і пилу, тому повітря у парку завжди чистіше. Озеленення території навколо будинку також поліпшить його якість, а ідеальним рішенням стане жива огорожа. За статистикою, ми проводимо до 90% часу вдома та в офісі, а наші діти – у дитячих садках і школах. Тому повітря всередині приміщень теж потребує очищення. І, якщо на вулиці на його якість вплинути складно, то у власній квартирі – запросто. Про те, як зробити домашнє повітря здоровим, поговоримо в другій частині спецпроекту.

— Читайте також: Дихайте. Не дихайте: Невидимі загрози в повітрі

Новини партнерів