Потрібно знати кожному: топ-5 тілесних практик, які знімають стрес та напруження

18.02.2023

психологиня проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» Ірина Басіста

Майже рік ми живемо в умовах повномасштабної війни. І слова «виснаження» і «втома» дедалі частіше повторюють урозмовах. Як вирватися із замкнутого кола стресу, розповідає психологиня проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» Ірина Басіста.

Сумна мама дорівнює сумна дитина. Втома, стрес, напруга батьків — це все передається малечі. Тому і звільнятися від усього цього також корисно разом із дітьми.

Тіло — це чудовий інструмент для розвантаження нервової системи. Завдяки роботі з тілом ми можемо зняти напругу, тривогу, працювати зі страхами. Плюс тілесні практики можна робити в ігровій формі разом із дітьми. Хочу поділитися легкими вправами, які будуть корисні і для мами, і для дитини одночасно. А ще сприятимуть відновленню контакту між ними. Вправи підійдуть наймолодшим і молодшим школярам.

Фізична активність

Мабуть, усі знають, що будь-яка фізична активність допомагає подолати стрес. Біг, йога, зарядка — будь що. Головне — робити. А якщо робити разом із дітьми, то це ще й дасть вихід їхній енергії.

Дихання

Ви знали, що надувати кульки корисно? Особливо якщо надуту кульку потім відпустити, щоб літала по кімнаті, поки з неї виходить повітря. Цю вправу рекомендую робити дорослим і окремо, і разом із дітьми. Щоб додати практиці інтерактиву, можна зробити змагання пір’їнок – дмухати на пір‘їнку і перевірити, чия швидше долетить до фінішу. Чи пограти в вітер і дути один на одного.

Тілесний контакт

100%, що десь на антресолях у вас лежить старий «твістер». Діставайте і згадуйте правила, бо ця гра дуже корисна для вашої психіки. Вона поєднує фізичні навантаження, тілесний контакт, плюс це спільно проведений з дитиною час.  

Танці

Якщо ви одні, то просто ввімкніть музику і витанцюйте все, що наболіло. Стрибайте, трясіться (до речі, тряска – це окрема корисна тілесна практика), танцюйте від душі. Якщо танцюєте з дітьми, то влаштуйте танцювальний батл з завданнями: покажіть те, про що йдеться у пісні, зобразіть під музику свій настрій, придумайте сімейний танок, рухами під музику покажіть тварину, явище природи, мультик.

Голос

Кричіть, ричіть, пищіть, верещіть. Тільки не на когось! Уявляйте в цей момент усе, через що вам хочеться покричати. Якщо робите вправу з дітьми, то управляйте голосом: від тихого звуку переходьте до голосного, від високих нот до низьких.

Програма реабілітації «Незламна мама» спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців. Підтримати проєкт можна тут: https://dobro.ua/project/nezlamna_mama/