Правила сімейного бюджету від Олени Борисової та Тані Пренткович

Який тип симейного бюджету найєфектівнишій: спільний, роздільний чі змішаний

14.06.2021

Сімейний бюджет тема, до якої рано чи пізно приходить кожна пара. Хтось визначається з правилами його ведення ще до весілля, хтось коли з’являються діти чи бізнес. І найголовніше не те, який вид сімейного бюджету ви вибираєте, а те, щоб вам він допомагав розпоряджатися ефективно грошима і комфортно жити.

Лєна Борисова і Таня Пренткович розповіли WoMo, як будують відносини з грошима в своїх сім’ях, що говорять дітям про гроші, які лайфхаки використовують.

Про ставлення до грошей

Зазвичай ми формуємо ставлення до грошей з моделей, які бачимо у дитинстві, та нашого досвіду, протягом усього життя ми створюємо свої «фінансові сценарії». Формуємо переконання про засоби, які надалі керують нашими економічними рішеннями, особистими і сімейними.

«Я вважаю, що гроші не можуть бути метою, але для мене вони точно є мірилом і показником ефективності. І в бізнесі, і в професійному житті взагалі«, розповіла Олена Борисова, СЕО сім’ї ресторанів Дмитра Борисова.

На думку Олени, обмін грошима — як обмін енергіями. Коли ми вкладаємо ідею, знання і свій час, створюємо додаткову цінність і ця цінність повертається у вигляді грошей.

«Всі в нашій сім’ї так ставляться до них: гроші це не мета, а інструмент. Гроші це ресурс, який конвертується в свободу і безпеку. Паливо, яке дозволяє реалізовувати проекти. Інструмент, який дозволяє отримати гідну якість життя. І багато в чому мірило особистої ефективності, принаймні, для мене«, — говорить Олена.

Таня Пренткович, бізнес-вумен, блогер, розповідає, що вона дуже легко ставиться до грошей. «Чим менше хвилююся про них, ним легше вони приходять. Це не цінність, це просто ресурс для забезпечення комфорту мого та моєї сім’ї», говорить Таня.

Про сімейний бюджет

Зазвичай кажуть про три варіанти сімейного бюджету — спільний, роздільний і змішаний. Наші героїні дотримуються у своїх сім’ях двох з них.

«Ми з хлопцем заробляємо обоє. У кожного окрема поличка у сейфі. Хоча і син у свої 4,5 вже теж заробив не одну тисячу доларів. У кожного свій бюджет, але великі покупки та поїздки ділимо порівну, а так — не сильно рахуємо дрібні витрати. Я за окремий бюджет! Адже так залишається місце романтиці, подарунки різні«, говорить Таня.

Лєна Борисова з чоловіком Дімою Борисовим  рівні партнери. Вони разом працюють і разом заробляють. «Він візіонер, я CEO. У бізнесі і в житті я відповідаю за те, щоб ідеї Діми перетворювалися в реальність, а концепції ресторанів в успішні бізнес-проекти”, розповідає Олена. У пари спільний бюджет, і це єдина модель, яка їм здається ефективною для сім’ї.

«У бізнесі я як СЕО відповідаю за фінансову ефективність компанії, вдома я повністю відповідаю за організацію побуту і комфорт сім’ї. Загальним бюджетом, плануванням доходів і витрат також керую я, при цьому всі важливі рішення ми, звичайно, приймаємо разом«, зазначає Олена.

Про дітей та гроші

Згідно з дослідженням, проведеним в 2013 році Кембриджським університетом, грошові звички у дітей встановлюються на той час, коли їм виповниться сім років. Це означає, що важливо сформувати здорове ставлення до грошей до того, як дитина починає навчатись у школі. Син Тані прекрасно знає, що кожне його «хочу» — це гроші, і як вони заробляються.

«Головне — не давати установок, що гроші можна заробити лише великим трудом і через силу», — вважає Таня Пренкович.

У родині Борисових дітям дають також можливість заробляти кишенькові гроші з 5-6 років.

«Ми виховуємо дітей так, щоб вони з раннього віку розуміли цінність грошей. Що це не просто ресурс, який береться нізвідки, а результат праці. Діти можуть прийти в наш заклад «Барсук» і кілька годин побути помічниками офіціанта, отримати за це 50 або 100 гривень. Потім можна зайти в найближчий магазин іграшок і подивитися, що можна купити за ці гроші, обговорити, чи варто купувати на всю суму пачку яскравих цукерок або відкласти і потім купити щось більш вартісне. Я впевнена, що так, за допомогою реальних прикладів, найлегше показати цінність і сенс грошей, навчити заробляти і поважати їх«, говорить Олена Борисова.

Про Лайфхак

«Управління сімейним бюджетом схоже на менеджмент в цілому. Ти ставиш цілі, бачиш методи їх досягнення, розбивши на етапи, і, щодня працюючи, досягаєш. Я навчилася цьому, коли в дитинстві займалася спортом. Я прописую мети на рік, місяць, день. Фінансові, в тому числі. Мінімум 10% віддаю на благодійність до цього мене привчили батьки. Мінімум 30% будь-якого доходу відкладаю. При чому я це робила завжди, навіть коли була студенткою«, — рекомендує Борисова.

«Не перейматись на рахунок грошей«, — каже Таня Пренткович.

 

 

Материал подготовила Ольга Заруба