Право на пірсинг: Сексизм в академічному середовищі

Що можуть зробити студентки у відповідь на некоректну поведінку викладача?

16.06.2017

Києво-Могилянська академія має репутацію одного з найбільш передових вишів України, однак нещодавні події виявили болючу проблему, досі приховану. 14 червня студентки академії вийшли на акцію «Ні насиллю в університеті!». Як заявили організатори акції, вони не можуть більше замовчувати «сексизм, насилля та сексуальні домагання, які існують в університетському середовищі, зокрема, пов’язані з постаттю Олексія Курінного — викладача факультету правничих наук в НаУКМА, який дозволяє собі сексистські коментарі та сексуальні домагання до студенток». Притому акція закінчилася скандально, бо «на підмогу» викладачеві прийшли люди, що охарактеризували себе як «активісти студентських організацій Києво-Могилянської академії та націоналістичні організації Києва», та зірвали акцію. Тому студенти зорганізували акцію-відповідь «Хто тут без пірсингу?» наступного дня на знак протесту. 

Ми залишимо збоку велику проблему того, що статусом патріота виправдовується будь-яка поведінка людини. Глобально неприйнятною є неетична поведінка викладача по відношенню до студенток, їх об’єктивація та приниження. Адже сексуальні домагання включають в себе і психологічне насилля, «жарти» з небажаним сексуальним підтекстом, що завдають травми.

Ми будемо продовжувати слідкувати за розвитком подій, а поки ми дізналися думки про сексизм у «Могилянці» у вікладачів та випускниць академії, а також запитали у юриста, як студенти можуть діяти у правовому полі, щоб захистити себе.

Любов Галан, студентка НаУКМА, активістка, організаторка акції «Хто тут без пірсингу?»

Ми вийшли проти власне того, що один викладач псує імідж «Могилянки» залякуванням студентів, приводить чоловіків, які погрожують насиллям. Це мені нагадало 2013 рік і проблеми з тітушками. Це жахливо. Ми вийшли, щоб отримати реакцію адміністрації. 

Людина тепер перекручує цю ситуацію у начебто боротьбу з «ворогами України». Наскільки я розумію, він навіть ніде не писав, що вийшли на протест феміністки, а наголошував, що це якісь лівацькі агентки. Спільнота негативно реагує на подібну поведінку викладача, на молодиків. Тому багато людей вийшло, хоча, звичайно, багато таких, хто говорить, що це провокація.

Тамара Марценюк, к. соц. н., доцентка кафедри соціології НаУКМА

Сексистські жарти та коментарі, цькування, сексуальні домагання — це ті речі, які не повинні бути в університеті як робочому та навчальному середовищі. Але ми маємо ситуацію, коли студентки як Могилянки, так і інших внз скаржаться на такі речі. Тому важливо не замовчувати проблему, зупиняти насилля, а також на рівні навчальних закладів розробляти політики недискримінації та гендерної рівності, аби попереджати, унеможливлювати такі явища.

Віолета Тума, smm-менеджер, випускниця НаУКМА

Сексизму, домаганням і зневазі не місце в університеті, йому ніде немає місця. Дуже люблю свій університет, але у випадку, коли порушують права людини, ми мусимо виносити «сміття з хати». За шість років мені найбільше запам’яталось, як на предметі, на кшталт фізики/математики для гуманітаріїв, викладач Опанасюк (пам’ятаю це прізвище досі) увесь семестр травив якусь сексистську маячню. Це були роки, коли я не до кінця повірила в фемінізм і не розуміла, що викладач на пару з адміністрацією упевнено «пробиває дно». З січня по травень на парах звучали анекдоти про незайманих філологинь, хлопців-фізиків, про важливість англійської мови, що ми бардзо дурні, бо записались на польську, яку він вивчив за місяць.

Не передам дослівно, бо багато часу пройшло, але пам’ятаю, як викладач у далекому 2013-му видав щось схоже: «Йду по Могилянці, а до мене підходить дівча (не студентка, не дівчина) і питає: шановний добродію, а як пройти до деканату. Я подумав, що вона філологиня і зі своїм «шановний добродій» ніколи не знайде собі мужика».

Ірина Шелепова, випускниця НаУКМА, студентка Варшавського університету

Викладач Курінний писав не в навчальних цілях моїм одногрупницям, а на парах ніс патріархальну маячню типу «справжня жінка не має палити» і ксенофобічні заяви на кшталт «настане той день, коли Україну треба буде вогнем і мечем захищати від жидів і москалів». Минуло 7 (!) років, але я це пам’ятаю. На наші скарги ніхто не відреагував, а Курінний ще хотів помститися і занизити нам оцінки, але лектор не дозволив.

Ситуацію коментує Сергій Невмержицький, молодший юрист судового департаменту АО «AVER LEX»

Сьогодні увага багатьох студентів та викладачів прикута до ситуації, яка нещодавно виникла в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». За версією студентів, один з викладачів начебто дозволяє собі залицятися до студенток та розміщувати в соціальній мережі «Facebook» сексистські коментарі. Це стало причиною проведення акції під слоганом «Ні насиллю», на якій група активних студентів протестувала проти сексизму та сексуальних домагань в НаУКМА.

Відповідно до чинного законодавства, вчинення сексуальних домагань, тобто примушування до вступу в статевий зв’язок, тягне за собою кримінальну відповідальність. Проте в даній ситуації відсутні належні докази, які б підтверджували такі дії з боку працівника НаУКМА. Однак поведінка викладача, зокрема написи на своїй сторінці в мережі «Facebook» про «випробування міні-спідницями», «студенточку із пірсингами», висловлювання: «ледь втримавсь аби не поставити по додатковому балу за кожен із пірсів», а також особиста переписка зі студенткою: «… я тебе навіть не пам’ятаю. Не мій типаж ))) а може пірсингу не було. Хтозна)», «Мені взагалі може соромно, що ти є, але я ж терплю)…» є непрофесійною, а його поведінка некоректною та не відповідає нормам педагогічної етики.

Хоча на даному етапі немає підстав для застосування кримінальної та не адміністративної відповідальності. До якої відповідальності може бути притягнутий викладач? Статутом та правилами внутрішнього розпорядку Національного університету «Києво-Могилянська академія» на викладачів покладено обов’язок дотримуватися норм педагогічної етики, моралі, поважати гідність осіб, які навчаються та працюють в НаУКМА, дбати про піднесення авторитету НаУКМА. Крім того, Закон України «Про вищу освіту» також закріплює такий обов’язок викладача, як дотримання норм педагогічної етики та моралі.

Не порушуючи дискусії про те, яка поведінка відповідає цим нормам, а яка – ні, варто зазначити, що дії викладача тягнуть дисциплінарну відповідальність, яка закріплена в статті 147 Кодексу законів про працю України і передбачає такі заходи стягнення, як догана або звільнення. Одним із найефективніших варіантів буде написання відповідної заяви до адміністрації вищого навчального закладу з викладенням фактів аморальної поведінки викладача та наданням всіх необхідних доказів такої поведінки. Президент НаУКМА наділений повноваженнями щодо притягнення учасників освітнього процесу до дисциплінарної відповідальності. Тому після подання відповідної заяви, у вищому навчальному закладі має бути поставлене питання про застосування до викладача таких заходів стягнення, як догана або звільнення. Однак працівник не позбавлений права оскаржити таке рішення університету в судовому порядку.

Тому студенти можуть сміливо, не хвилюючись про своє відрахування, ставити питання про порушення дисциплінарної відповідальності викладача, оскільки адміністрація закладу дуже серйозно відноситься до питань, пов’язаних з порушенням правил внутрішнього розпорядку НаУКМА і ніколи не залишає їх нерозглянутими. Якщо виникає загроза відрахування з таких подібних причин, що малоймовірно, студент може оскаржити Наказ про відрахування керівника університету до суду з проханням визнати його незаконним та скасувати. Процес відрахування чітко регламентований у Законі України «Про вищу освіту» (ст. 46) та Положенні про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів (п.п.14,15).

Адміністрація вузу вже прокоментувала інцидент та пообіцяла розібратись у конфлікті:

Ми звернулись до Олексія Курінного із запитом прокоментувати ситуацію. На своїй Facebook-сторінці він оприлюднив офіційну заяву щодо ситуації, що склалася:

— Читайте також: Внезапно: Сексизм в Европейском парламенте