Реформа старшої школи в Україні — свобода вибору для учнів

«Профільна» — саме такою має стати старша школа в Україні вже у 2027 році. Реформу старшої школи підтримують 85% старшокласників, про що свідчать результати всеукраїнського соціологічного дослідження, яке провів КМІС.

Реформа старшої школи в Україні пропонує новий підхід до освіти. Учні після 9 класу зможуть обирати академічне або професійне спрямування. Академічний напрямок дозволить навчатися в ліцеях за обраним профілем, як STEM чи мовно-літературний, з можливістю вибору предметів. Професійне спрямування включатиме навчання у коледжах, де можна здобути професію.

«Реформа старшої школи змінює ціннісний підхід до освіти. Девʼятикласники самостійно обиратимуть, як вони хочуть навчатися у старшій школі. Це закладено у філософію всієї реформи, і це те, чого, як ми бачимо, прагнуть самі діти. Ми даємо їм свободу. Це одна з важливих, засадничих цінностей людини», — зазначив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

91% старшокласників хотіли б обирати предмети для вивчення, а 85% підтримують реформу. Учень Андрій з 9 класу зазначив: «Я навчаюся у класі математичного профілю. У школі подобається спілкування з друзями й нові знання. Але багато з програми, на мою думку, не знадобиться в житті. Ідея вибору предметів — крута, бо старшокласники зможуть зосередитися на цікавому й тому, що буде потрібно в майбутньому. Було б добре мати в школі людину, яка допоможе з вибором професії, і більше практики на уроках, як експерименти на хімії чи робота з приладами на фізиці».

На думку громади, зміни у мережі ліцеїв будуть важливим кроком. «Школи повинні бути готові створювати академічні ліцеї, адже це дозволить учням мати якісну освіту», — зазначає народний депутат Сергій Колебошин.

Пілотування реформи розпочнеться у 2025 році, а повний запуск — у 2027-2029 роках.