Різдво та Новий Рік: чи є ризик комунального колапсу в містах на свята

16.12.2022

Не перший місяць українців попереджають про зимову небезпеку для життя громадян. Люди від літа утеплювали вікна, двері, підлогу, стіни. Та легше поки що не стало, бо напруження додають постійні віялові відключення. Через них дедалі гучніше у містах представники влади кажуть про часткову евакуацію населення, аби уникнути комунального колапсу. Але українці щодо цього мають власну думку.

Лише 7% українців готові до переїзду через холод

Міжнародна організація з міграції оприлюднила результати останнього опитування щодо переїзду. Виявилось, що, попри морози до -10 C°, обстріли та навіть виведення з ладу системи електрики та теплопостачання, лише 7% українців активно готуються до переїзду в інше місце.

Навіть у випадку довготривалої відсутності основних комунальних послуг без інформації про терміни їх відновлення двоє з трьох опитаних кажуть, що не залишать свій дім.

«Майже 18 мільйонів людей — 40% населення України — потребують термінової гуманітарної допомоги. Ми повинні підтримати їх під час зими, особливо тих, хто не має доступу до прихистку та тепла. МОМ закликає до збільшення зусиль, оскільки потреби зростають щодня», — сказав голова представництва МОМ в Україні Ан Нгуєн, додавши, що його організація придбає 1200 генераторів, які доставлять упродовж наступних тижнів.

Не менш гостра проблема — приватні ресурси для виживання виснажуються. Вже у середині грудня 43% домогосподарств в Україні вичерпали свої заощадження, зокрема на заходи з утеплення. Знаючи про цю ситуацію, Мінрегіон видав чергову порцію порад тим, хто планує до весни перебувати вдома. Крім класичного ущільнення підлоги, вікон і дверей, відомство рекомендує наклеїти на шибки тепловідбивну плівку, «третє скло». Плівка коштує понад 150 грн без доставки за 12 кв. м. Скористатися нею можна і зараз. Ефективність у тому, що тепле повітря у приміщенні не контактуватиме із холодним склом. Таким чином, скорочується втрата тепла, особливо в оселях з великими вікнами. Крім пластикових пляшок з окропом під ковдрою нагадали і про затишний зимовий сон у туристичних спальниках.

А паралельно у владних кабінетах триває боротьба про те, надати населенню можливість самому себе обігріти чи ні. Місцеві активісти кажуть, що у регіонах є багато кар’єрів, вугільних копанок, торф’яних покладів. Але законодавчо не вистачає дозвільних документів на використання корисних копалин у приватних потребах. І уряд має дати владі на місцях можливість забезпечити українців тим, що вони можуть у себе добувати хоча б на час війни.

Повернення українців додому на свята набиратиме обертів

Додає урядовцям проблем і активізація процесу повернення українців додому. Численні атаки на енергетичну інфраструктуру, які призвели до масових перебоїв із постачанням води, електрики та опалення по всій країні, народ не зупиняє.

«Якщо у березні у Харкові залишалося приблизно 700 тис. мешканців, то станом на 1 грудня населення міста становить уже 1,1 млн. Люди повертаються та залишаються», — повідомив Євген Грищенко, технічний директор КП «Харківські теплові мережі».

Динаміка повернення зросте у другій половині грудня через різдвяні та новорічні свята. У Державній прикордонній службі прогнозують з 20 грудня до 14 січня до 50 тисяч перетинів кордону на добу, звісно, у бік України.

І навіть тимчасове зростання кількості населення підвищує ризик комунального колапсу у містах. Столиця краще за інші готова до «святкової» кризи. Крім великих ТЕЦ існує багато джерел виробництва тепла та водопостачання.

«У Києві є 15 районних та приблизно 200 невеликих котелень. За потреби влада може вжити заходів, щоб запустити і їх», — каже  директор Інституту міста Олександр Сергієнко.

У КМДА придбали пересувні котельні, якими будуть опалювати об’єкти кричної інфраструктури. Крім лікарень та пологових будинків вони можуть підключатися до шкіл, в яких може одночасно грітися велика кількість людей. У такий спосіб можна буде пережити певні критичні дні, доки не відновлять електрику або теплопостачання, вважає експерт.

Ще про один делікатний момент згадав голова правління Асоціації «Нафта та газ України», генеральний директор нафтогазового консультаційного центру (НКЦ) «Ньюфолк» Андрій Закревський. У багатоповерхових будинках без електрики та тепла взимку можна прожити лише кілька днів. Такий обмежений термін пов’язаний не лише з розморожуванням системи опалення, а й з каналізацією.

«У великому місті каналізацію перекачують станції, що працюють на електриці. Якщо під час морозів буде вражена інфраструктура, то як фекальні маси будуть перекачувати? Альтернативного способу немає. Каналізаційні труби в оселях теж почнуть лопатися. Саме тому адміністрація великих міст і ставить питання про евакуацію, бо не може гарантувати не лише проходження опалювального сезону, але й санітарну безпеку», — заявив Закревський.

Експерта дивує, що вже середина грудня, а влада великих міст не повідомляє про додаткові теплі туалети на вулицях, обладнані місця поруч із сміттєвими контейнерами для пакетів, в яких люди зможуть виносити фекалії з осель, намети та пункти для обігріву саме з клозетами.

З огляду на ризик комунального колапсу спосіб життя у різдвяно-новорічний період доведеться змінювати, тим більше що вже з наступного понеділка, 19 грудня, починаються зимові канікули, які триватимуть довше місяця. Аби уникнути комунального колапсу, експерти радять більше проводити часу на свіжому повітрі, стежити за новинами та дотримуватися правил поведінки під час повітряної тривоги.

Тетяна Марінова

 

 

Новини партнерів