росія вбила відому українську письменницю Вікторію Амеліну: деталі, біографія та книги

03.07.2023

Українська письменниця Вікторія Амеліна померла від важких поранень, отриманих унаслідок ракетного удару рф по кафе “Ріа піца” в Краматорську 27 червня.

Про це повідомляє PEN Ukraine.

“З величезним болем повідомляємо, що 1 липня в Лікарні Мечникова у Дніпрі перестало битися серце письменниці Вікторії Амеліної. Її життя обірвалося через поранення, несумісне з життям, спричинене ракетним ударом російських окупантів по ресторану в Краматорську 27 червня 2023 року”, – сказано в дописі у фейсбуці.

Зазначимо, що 1 липня 2023 року через поранення несумісне з життям, спричинене ракетним ударом російських окупантів, обірвалось життя Вікторії Амеліної, яка 27 червня в Краматорську супроводжувала делегацію колумбійських журналістів та письменників.

Читайте також: Українська письменниця Вікторія Амеліна важко поранена після ракетного удару по Краматорську

Також повідомляється, що найближчим часом рідні повідомлять про час та місце прощання з Вікторією у Києві та Львові.

Яка була Вікторія Амеліна?

Вікторія Амеліна — українська письменниця й громадська діячка, яка дебютувала у літературі у 2014 році романом «Синдром листопаду, або Homo Compatiens». Її роботи потрапляли до коротких списків національних та міжнародних премій: «ЛітАкцент року – 2017», Премії міста літератури ЮНЕСКО, Європейської літературної премії та інших.

Вікторія є лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського (2021) та засновницею Нью-Йоркський літературного фестивалю, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

Читайте також: Українська парамедикиня й поетка Єлизавета Жарікова зазнала поранення під Бахмутом

Тексти Вікторії Амеліної публікувалися в перекладах польською, чеською, німецькою, нідерландською та англійською мовами. Нещодавно роман «Дім для Дома» (2017) було перекладено іспанською мовою.

З літа 2022-го вона приєдналася до правозахисної організації Truth Hounds. Вікторія разом із командою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на сході, півдні та півночі України, зокрема у Капитолівці на Ізюмщині, де знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.

Читайте також: Географія знищеного українського надбання росіянами: фото зруйнованої інфраструктури

Водночас Вікторія розпочала роботу над своєю першою нон-фікшн книжкою англійською мовою War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War, який незабаром має вийти друком за кордоном. У цій книжці Вікторія розповідає про українських жінок, котрі документують воєнні злочини, та їхнє життя під час війни.

Також письменниця займалася активною адвокаційною роботою: зверталася до урядів інших країн про надання зброї Україні, а також вимагала справедливості й створення спеціального міжнародного трибуналу для всіх винуватців російських воєнних злочинів проти України, говорила про спільну антиколоніальну боротьбу українців та інших народів світу.

Читайте також: Російські окупанти викрали понад 500 українських активістів: подробиці

Книги, які написала Вікторія Амеліна: 

  • «Синдром листопаду, або Homo Compatiens» (2014)
  • «Хтось, Або Водяне Серце» (2016)
  • «Дім для Дома» (2017)
  • Книжка для дітей «Е-е-есторії екскаватора Еки» (2021)
  • War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War (2023)