33 книги, які варто прочитати кожному українцю, кожній українці

22 августа, 2024

Здається, відповідь на це питання очевидна — твори Шевченка, Українки, Котляревського, Стефаника та інших класиків української літератури. А також, звісно, підручники з історії. Так-то воно так, але що до сучасної літератури? 

Ми вирішили покопирсатися в величезних стосах сучасних книжок популярних українських видавництв (“Ранок”, “Богдан”, READBERRY, Фабула, 4MAMAS) і представити увазі наших читачів ті з них, які насамперед промовляють до нас, як до українців, людей, що мають знати її історію, культурні коди, традиції та героїв. Вийшов немалий такий собі список аж з 33 книжок — на кожен рік нашої незалежності!

Розміщуємо книги в порядку зростання віку читацької аудиторії — від тих, що для наймолодших читачів до тих, що зацікавлять поважних дорослих. 

1. “Мої права. Про права та обов’язки: твій довідник з громадянства”

Книжка знайомить читачів і читачок з основними «правилами», що нам їх диктує прийняття українського громадянства. Які найважливіші домовленості кожен із нас уклав з Україною? Як влаштована наша країна, і хто нею керує? Чому важливо дбати про права інших людей і як захиститися від посягання на власні?

2. “Велика книга про Україну дітям”

Це енциклопедія, що містить цікаву і корисну інформацію, викладену у короткій, доступній формі з використанням яскравих сучасних ілюстрацій.

Книжка про сучасні події в Україні, які авторка поклала в паралель із давніми віруваннями українців. Дівчинка із сучасності опиняється в іншому світі, який лишився далеко в минулому, але український народ той самий. І там, і тут йому доводиться боротися з Нелюдом задля збе- реження свого існування. Нелюд прагне заволодіти країною й обернути її на суцільну чорноту.

3.  “Пес Патрон і Шкарпетковий монстр”

Всі чули про собаку-сапера Патрона, героя війни та національного кумира. Але чи знаєте ви, що Патрон ще врятував Землю від здоровезного Шкарпеткового Монстра, який прилетів з далекої галактики? Ні? Тоді розгортайте цей фантастичний комікс, і ви довідаєтесь про те, що сталося, коли Патрон натрапив на Монстра, чим небезпечні шкарпетки і як Патрон та його друзі, Святе Каченя й робот Григорій, перемогли прибульців-агресорів. 

4. “Читаємо про Україну”

Різних авторів попросили написати історії й казки про Україну. Їх не обмежували рамками й темами. Умова була лише одна — писати від серця. Історії вийшли дуже різними — веселими й сумними, пізнавальними й повчальними. Всі вони про різне й водночас про одне — про нашу безмежну любов до своєї країни, про бажання жити в мирній і процвітаючій Україні. Усі оповідання у книжці пов’язані з темою України: її культурою, історією, людьми.

5. “Котулаки. Хто такі котулаки”

Брати-близнюки Лев і Мирчик мріють навчитися перекидатися на диких звірів. Тому вирушають у селище вередливих відьом і відьмаків, де зустрічають свою прабабусю Малину Зловісну та двоюрідну сестру Ладу. Їм відкривається таємниця котулаків, однак це лише початок. Уклавши угоду з вередливими мешканцями Доброго Дуба, діти їдуть до Києва шукати легендарну бібліотеку Ярослава Мудрого. Які саме книжки потрібні котулакам? У чому полягають секрети хатини звірулаків і захаращених київських підвалів? Читайте в першій книжці серії «Котулаки».

6. “Україна. Від первісних часів до сьогодення”

Книжка розкаже про перших людей на українських землях, про поселення давніх слов’ян, про князів, козаків… і так аж до президентів. У цій мандрівці читачі дізнаються про знакові місця, культурну спадщину та досягнення українців у різних галузях. Кожен факт підкріплюють ілюстрації, що оживлюють події і полегшують сприймання інформації. 

7. “Нам не потрібна війна”

Цю книгу покликали до життя наша безмежна любов до свого народу і захоплення українцями та українками. Вона розповідає дітям про цінності, що були, є і будуть основою людяності за будь-яких обставин. Саме прямо зараз роблять свій важливий внесок у прийдешню спільну перемогу, тому читачі неодмінно впізнають себе або своїх близьких у деяких ситуаціях. Книга славить звитягу нашого народу і стверджує: нам не потрібна війна, щоб бути справжніми людьми.

8. “Пасіка Україна та інші казки з війни”

Це казки про життя. Бо воно варте добрих казок. У маленьких містечках і селах, у столиці, у широких заплавах, лісах і безкраїх степах творяться дива, герої долають зло, мудрість бере гору над зухвалістю. Добрі персонажі цих добрих казок з війни — бджоли, гуси, лис, міфічний і повітряний змії, глиняний півник і навіть бабай із Чорнобаївки — пліч-о-пліч із людьми відстоюють своє майбутнє. Кожен з них надихає своєю сміливістю, відданістю, мудрістю і стійкістю.Це казки про війну. Бо добро й сили світла завжди мають перемагати пітьму. Тут тварини, міфічні істоти й навіть повітряний змій та глиняний півник мають українську душу й стають помічниками наших воїнів. Адже сили рідної землі на боці правди — на нашому боці.

9. “В Країні Сонячних Зайчиків”

Карколомні пригоди й чарівні перетворення, загадкові зникнення й несподівані з’яви, сміх, веселощі, сльози, розпач — все це химерно переплелося в іскрометних і вигадливих повістях-казках Всеволода Нестайка.

10. “Творці української нації. Розповіді для дітей”

Книжка  містить  28  оповідань  про  людей  з  різних  часів,  які  кожен  по-своєму,  великими  чи  малими  справами,  сприяли  розвитку  українській  державності,  національному  відродженню  і  є  прикладами  відстоювання  ідеї  незалежності,  волелюбності  українського  народу. Матеріал  викладено  у  формі  живої  розмови  авторки  з  юним  читачем.

11. “Зорі України. Казки про славетних українців”

Є на світі країна, де народжуються особливі люди. Справжні велетні, які сперечаються з богом ріки Борисфеном, селяни, які допомагають лісовикам Рудого лісу. У цій країні жили королева смаколиків, яка не злякалася Ящура Триголового, хлопчик, який навіть сніговику подарував серце, маленьке дівча, яке легко та невимушено панує над могутніми духами. То — наша Україна! Хочете познайомитись із цими героями? Хутчіш читати!

12. “Історії про життя 50 українців та українок”

Ця книжка познайомить читачів із видатними українцями: чоловіками та жінками, які зробили вагомий внесок у розвиток нашої держави, науки та мистецтва. Історія кожного з них цікава й унікальна: чиясь надихає, чиясь змушує замислитися, чиясь відверто засмучує. Це книжка, з якої можна почати знайомство з українськими постатями, але на якій точно не слід зупинятися, адже поза нею лишилися сотні імен.

13. “Історії про життя ЩЕ 50 українців і українок”

Ця книжка продовжує серію «Історій про життя 50 українців і українок», де ми знайомимося з видатними українськими діячами. Тут на вас чекають біографії ще 50 постатей, які зробили культурний, політичний чи науковий внесок в історію України та світу. Це українці й українки, чиї життєві шляхи надихають, захоплюють, іноді змушують задуматися і, безперечно, викликають неабияку гордість за нас, українців — талановитих, сильних і волелюбних.

14. “Привид Києва”

Відомий автор манґа Мацуда Джюко надихнувся подіями лютого 2022 року, коли під час жорсткої ескалації російсько-української війни небо над Києвом героїчно боронили українські пілоти 40-ї бригади тактичної авіації.

Подвиг українських асів породив легенду про Привида Києва, пілота МіГ-29, який за перші 30 годин російського вторгнення в Україну здобув шість повітряних перемог у небі над столицею: збив два Су-35, два Су-25, Су-27 і МіГ-29.

15. “Легенди України”

Всі ми любимо нашу країну, а чи знаємо її? Де розташоване бездонне озеро? Скільки років найстарішим деревам? Куди впав Велетенський метeoрит? Що таке «гніздо блискавок»? 15 авторських казок розкажуть вам про ці та інші дивовижні місця України. А якщо читач не впізнає, про яке саме місце йдеться, після кожної казки є сторінка з реальними фактами.

16. “Незламне серце”

Книжка про сучасні події в Україні, які авторка поклала в паралель із давніми віруваннями українців. Дівчинка із сучасності опиняється в іншому світі, який лишився далеко в минулому, але український народ той самий. І там, і тут йому доводиться боротися з Нелюдом задля збе- реження свого існування. Нелюд прагне заволодіти країною й обернути її на суцільну чорноту.

17. “Моя рідна Україна”

Книжка познайомить дітей із державними символами України, покаже малюкам наші міста та області на мапі. Діти дізнаються про природні зони України, її річки, моря та гори, про корисні копалини й заповідники. Перед дітлахами розкриється в усьому розмаїтті світ рослин і тварин. Видання сприятиме формуванню світогляду, розвитку мовлення, уяви, пам’яті, мислення.

18.  “Мавка. Мавка і Лукаш. Історія кохання”

Чудовий твір відомої поетеси Лесі Українки та багата українська міфологія надихнули авторів сучасного анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня» на створення нових історій. Прочитавши ці книжки, читач діхнається про силу справжнього кохання, що спроможне подолати будь-яке лихо, познайомишся з прадавнім Магічним Лісом, сповненим містичних таємниць…

19. “Казковий світ України”

«Чаросвіт» — це не просто збірка українських казок. Ця книга ввібрала в себе фантастичні історії різних етносів, які живуть на території України. Мандруючи казковими сторінками цього видання, разом із дітьми ви познайомитеся з героями єврейського, кримськотатарського,  молдавського  фольклору.  Дізнаєтеся історії про злих панів, падишахів та королів із польських, азербайджанських і болгарських казок. Вирушите у пригоди з персонажами грецьких, гагаузьких і румунських казок і, звичайно, ознайомитеся з чудовими взірцями українського казкотворення. Ми створили «Чаросвіт» для затишного сімейного читання, адже справді віримо, що вир казкових пригод ладен захопити і дітей, і дорослих

20. “Діти вогненного часу”

Перші дні повномасштабної. Залізничний вокзал. Підлітка Катя потрапляє на виворіт Києва, у Завокзалля. Катя швидко розуміє, що опинилась у світі, населеному міськими духами, невпокоєними привидами, дрібними богами й особливими людьми, а її невідомий викрадач намагається зруйнувати не тільки Завокзалля, а й реальний, людський Вокзал! Щоб зірвати всі личини, завершити розслідування й уберегти тих, кого люблять — Каті та Августину доведеться прикликати на поміч усіх «дітей вогненних часів».

21. “Зеро”

Героїні роману Лілі 15 років, вона мешкає з мамою в селі на Донеччині. Шкільне життя напружене, стосунки з начебто найріднішою людиною складні, та й загалом буття дівчини не надто позитивне. Вона мріє — зустріти рідного батька, який зник ще до її народження, та змінити своє життя. Для сірої мишки, якою вважає себе героїня, це було б щастям. Розповідь могла б бути типовою історією переродження та успіху, якби не кілька особливих деталей. Насправді Лілю звати не Лілею, і «сірою» її складно назвати. Коли ти інакша, злитися з оточенням не вийде.

22. “Новітня війна”

Діти і війна… Цю болючу тему багато письменників оминають. Ніна Фіалко відважилась написати низку оповідок, де спробувала доступно розкрити і самі події, і участь дітей у коловороті війни…

Когось війна ледь зачепила, когось морально травмувала, а ще когось випробувала на людяність. Ця книжка не для дітей, а про дітей війни, і хоч вона й адресована передовсім дорослим читачам, проте зорієнтована і на сімейне прочитання.

23. “Чому розквітає папороть”

У скромній хатині на околиці села біля лісу живе собі Петрусь Лелеченко. Хлопець як хлопець, є в нього мама й тітка, а батько п’ять років тому разом з козаками вирушив визволяти бранців з турецької неволі — і відтоді його більше не бачили. Та раптом для Петруся все міняється: він бачить, як, гонорово задерши кирпу, перед ним походжає домовик! А ще виявляється, що за межами звичного людського життя є край незримих духів і таємничих істот, куди хлопця заманюють чарівливою піснею, бо саме йому до снаги відшукати квітку папороті та змінити світ назавжди. Лихе й безжалісне воїнство чорної богині Мари стає супроти Петруся. Доля богів і саме життя залежать від мужності дванадцятирічного хлопця, а ще — від вправності та мудрості його нових друзів: Дріма, Пугача, Живи та Стриги.

24.  “До нас прийшла війна. Життя і смерть в Україні”

Кріс Міллер, економічний історик, науковець, видатний експерт висвітлює останні 12 років України, розповідаючи про історію, культуру та контекст, аби допомогти зрозуміти, де перебуває Україна зараз. 

25. “Чернігів-2022. Війна цивільними очима”

 

Олену Грицюк, чернігівську архітекторку, війна застала вдома, у розпал звичних справ і спроб улаштувати особисте життя. Намагаючись уберегти близьких, якось організувати воєнний побут і допомогти людям довкола, вона фіксує все, що відбувається з нею в блокадному місті, у нотатках, дописах і повідомленнях. Після евакуації ці уривки було зібрано в книжку, яка демонструє, наскільки звичайні люди не готові до війни. Адже до такого неможливо підготуватися: раз у раз поставати перед вибором, не знати, чи настане завтра, та щосекунди хвилюватися за своє життя, життя близьких, ба навіть життя незнайомців.

26. “Врятувати березень”

Київський таксист Анатолій не вірив у можливість повномасштабного російського вторгнення. Та це сталося. Анатолій вважав, що війна швидко скінчиться. Та про всяк випадок вирішив вивезти дружину з дітьми та кицькою в невеличке село під Києвом. І родина опиняться в пастці: село окуповують росіяни. У основі роману реальні історії українців, які пережили російську окупацію в березні 2022 року.

27. “Стрес. Як підтримати себе та дитину”

Усі ми по-різному реагуємо на стрес — гостріше чи легше. Дітям, які ще не набули досвіду саморегуляції, керувати стресом та заспокоюватися складніше. Як батькам стримуватися та заспокоювати дитину під час стресових ситуацій?
Книга на 80 % складається з практик: технік самоконтролю й саморегуляції, мініналаштувань для дітей і дорослих, терапевтичних казок, корисних матеріалів та детальних рекомендацій, як ними користуватися.

28. “Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну”

Щоденники Володимира В’ятровича, історика, коло наукових інтересів якого — український рух опору. «Нотатки неучасника бойових дій», як він сам їх називає, — це 45 розділів, 45 життєво важливих уроків історії, які ми маємо засвоїти, щоб відстояти незалежність і саме існування держави Україна.

Це 45 важливих питань, які стосуються кожного, і від вирішення яких залежить життя українців. Історія — сувора вчителька, яка повторює незасвоєні уроки неуважним учням.

29. “Український Мультифронтир. Нова схема історії України (неоліт — початок ХХ століття)”

Здається самоочевидним, що розташування України на перехресті Заходу, Півдня і Сходу впливає на її минуле, сьогодення і майбутнє. Однак лише на початку ХХ століття українські вчені почали всерйоз цікавитися цим феноменом і, на жаль, до початку ХХІ століття так і не вивчили його ґрунтовно. Натомість саме дослідження Мультифронтиру — «перехрестя погранич» — не лише дозволить глибше зрозуміти українське минуле, але й допоможе краще впоратися із проблемами сьогодення — зокрема, подолати постколоніальні комплекси народу-­жертви, бездержавного або навіть антидержавного народу тощо. З іншого боку, завдяки концепції Мультифронтиру стають зрозумілішими легендарна українська волелюбність та інклюзивність нашої культури.

30.  “Українські палаци. Відновлення історії. Золота доба”

У цьому виданні автори передусім прагнули дати загальну картину того, яку неймовірну спадщину має Україна, і зацікавити нею. А також наголосити на необхідності відновлення знищеної історії України, зокрема її палаців. Ця книжка заохотить відвідувати історичні обʼєкти нашої держави, підштовхне до вивчення національних і локальних памʼяток, які можуть розташовуватися просто поруч із вашим домом. Усе це є вкрай важливим для розуміння нашої історії, а відтак — ясного бачення майбутнього.

31. “Бій за Київ”

Журналістське дослідження про події російсько-української війни, а саме оборону Києва. Твір складається з окремих есеїв, що висвітлюють короткі епізоди оборони столиці та в єдності утворюють велику панораму подій початку повномасш­табного вторгнення. Книжка висвітлює не лише характер боїв за українську столицю, а й характери захисників Києва. Головною дійовою особою кожного з есеїв є люди, що потрапили у вир війни.

32. “Стефанія. Листи додому з чужих берегів”

Від особистих переживань до осмислення психологічних феноменів, притаманних людині в часи війни,— такий шлях долає авторка на сторінках своєї книжки, аналізуючи через призму власного ­досвіду виклики воєнного часу, перед якими постає людина. Протистояти зневірі, болю і стражданням допомагає любов, яка відкривається у повній красі в найтемнішу мить.

Синдром провини вцілілого, упередження нормального перебігу, втраченого часу і відкладеного життя, травма вимушеного переселенця, які стали невід’ємною складовою життя багатьох українців, знаходять висвітлення у книжці, що допоможе зцілитися і знайти свій шлях до посттравматичного зростання.

33. “Геноцид ХХІ. Війна на знищення української нації”

Ця книжка є першою, що викриває злочини, скоєні РФ в Україні від початку повномасштабного вторгнення, у контексті російської традиції геноциду. Аналізуючи трагічні події російсько-української війни, авторка наводить базове юридичне обґрунтування цих злочинних дій як геноциду та формулює рекомендації щодо притягнення злочинців до відповідальності.

Звертаючись до витоків запровадження поняття «геноцид» до між­народного права та історії правосуддя, ця праця пояснює причини безкарності наймоторошніших злочинів і неспроможності права протидіяти проявам геноциду. Вона стане в пригоді кожному, хто прагне зруйнувати негласне табу на переслідування російських злочинців.