Френсіс Скотт Фіцджеральд народився 24 вересня 1896 року в Сент-Полі, штат Міннесота, США. Фіцджеральд став одним з ключових авторів славнозвісної епохи джазу, коли американська культура в 1920-х роках зазнала період розквіту. Роман, що приніс йому найбільшу славу «Великий Гетсбі» — є віддзеркаленням того часу. Попри те, що життя Фіцджеральда було таким же блискучим, як і його твори, але також воно було наповненим трагедіями, включаючи боротьбу з алкоголізмом і швидку смерть у віці 44 років.

Зельда Сейер — муза та натхненниця Френсіса Скотта Фіцджеральда
Фіцджеральд закохався в Зельду Сайр, доньку алабамського судді, коли відбував службу в армії під час Першої світової війни. Чарівна Зельда була втіленням дівчини епохи джазу: вільної, незалежної з безліччю захоплень. Але дівчина не поспішала заручатися із Френсісом, до того ж він не був таким заможним, як її родина. Тож, щоб одружитися Фіцджеральд, він дав Зельді обітницю, що до весілля він стане багатим та знаменитим.
- Зельда і Ф. Скотт Фіцджеральд у будинку Сейрів у Монтгомері, штат Алабама, у 1919 році. Наступного року Скотт і Зельда одружилися.
В надії заробити грошей і трохи прославитись Фіцджеральд написав роман «По цей бік раю». До публікації він заявив видавцеві, що буде продано 20 тисяч екземплярів книги. Тоді з нього посміялися і запевнили, що п’яти тисяч із нього буде достатньо. Ця іронія була явно зайвою, адже 26 березня 1920 року роман з’явився на прилавках, і за перший тиждень продажу читачі придбали майже 20 тисяч томів. Вони одружилися у квітні 1920 році, одразу ж після виходу роману «По цей бік раю», який мав великий успіх серед читачів та став символом «загубленого покоління». Однак шлюбне життя Сейер та Фіцджеральда було наповнене скандалами, алкоголізмом і взаємними зрадами. Зельда страждала від біполярного розладу, а Фіцджеральд був алкоголіком.
З 2015 по 2017 рік на платформі Amazon Prime випускався серіал про життя Зельди та Френсіса — «Z: The Beginning of Everything». Роль Зельди Фіцджеральд виконала Христина Річчі, а Девід Хофлін — роль Френсіса Скотта Фіцджеральда.
«Великий Гетсбі» як віддзеркалення життя Фіцджеральда
Як і Джей Гетсбі, життя Фіцджеральда було сповнене надій та розчарувань. Головним бажанням, що червоною вервичкою проходить крізь обидві історії — була недосяжна мрія про відновлення кохання. У книзі з Дейзі, а для Фіцджеральда — про пошук щастя із Зельдою. Другорядним планом можна зазначити що як і головний герой Фіцджеральд жив у своєму декадансному світі, де успіх вимірювався якістю та кількістю вечірок. Проте обидва зазнали падіння: Гетсбі був вбитий, а Фіцджеральд помер від серцевого нападу у віці 44 років.
Френсіс, Зельда та їхня донька Скотті
40 найкращих цитат Фіцджеральда
- Ми пливемо по життю немов човни проти течії, невпинно повертаючись у минуле.
- Сподіваюся, ти живеш саме таким життям, яким пишаєшся. Якщо ти виявиш, що ні, сподіваюся, у тебе вистачить сил почати все спочатку.
- Покажіть мені героя, і я напишу про нього трагедію.
- Ви пишете не тому, що хочете щось сказати, ви пишете тому, що вам є що сказати.
- Випробуванням першокласного інтелекту є здатність утримувати в голові дві протилежні ідеї одночасно і при цьому зберігати здатність функціонувати.
- Я був усередині й зовні, водночас зачарований і відштовхнутий невичерпною різноманітністю життя.
- Життя починається заново, коли восени стає прохолодно.
- Вони — гнилий натовп… І ви усі варті всієї тієї клятої групи».
- Люди зникали, з’являлися знову, планували кудись піти, а потім губили одне одного, шукали одне одного, знаходили одне одного за кілька метрів».
- Це велика перевага — не пити серед п’яних людей.
- Є лише переслідувані, переслідувачі, зайняті та втомлені.
- Мені подобаються люди, і мені подобається, коли люди подобаються мені, але я ношу своє серце там, де його вклав Бог, усередині.
- Геніальність — це здатність втілювати в життя те, що у вас на думці.
- Кожен підозрює себе принаймні в одній із кардинальних чеснот.
- В житті не буває других актів.
- Ти найкраща, найпрекрасніша, найніжніша і найкрасивіша людина, яку я коли-небудь знав, і навіть це заниження твоїх якостей.
- Світ існує лише у твоїх очах. Ти можеш зробити його настільки великим чи маленьким, яким захочеш.
- Все добре писати — це плавати під водою і затамувати подих.
- Особистість — це безперервний ряд успішних жестів.
- Його мрія, мабуть, здавалася такою близькою, що він навряд чи міг її не зрозуміти.
- Я не міг пробачити його чи сподобатися йому, але я бачив, що те, що він зробив, було для нього цілком виправданим.
- Мені спало на думку, що між людьми немає різниці в інтелекті чи расі, такої глибокої, як різниця між хворим і здоровим.
- Вогні стають яскравішими, коли земля віддаляється від сонця.
- Великий успіх у суспільстві — це гарна дівчина, яка розігрує свої карти так обережно, ніби вона зовсім проста.
- Виріжте всі ці знаки оклику. Знак оклику — це як посміятися над власним жартом.
- Це частина краси всієї літератури. Ви відкриваєте, що ваші прагнення — це універсальні прагнення, що ви не самотні й ні від кого не ізольовані. Ви належите світу.
- Застереження від суджень — це питання нескінченної надії.
- Молодість — це мрія й форма хімічного божевілля.
- Були моменти, коли Дейзі не потрапляла в його мрії — не з її власної вини, а через колосальну життєву силу його ілюзії.
- Злий, наполовину закоханий у неї, але на жаль я пішов іншим шляхом.
- Щоб бути абсолютно великим, — казав він собі, — ти повинен бути повністю собою.
- Жодна кількість вогню чи свіжості не може кинути виклик тому, що людина зберігає у своєму примарному серці.
- Я не хочу повторювати свою цноту. Я хочу знову отримати задоволення від її втрати.
- Я був всередині та зовні, зачарований і відштовхнутий невичерпною різноманітністю життя.
- Він подивився на неї так, як усі жінки жадають, аби на них так дивився чоловік.
- Реклама — це рекет, як кіно та брокерський бізнес.
- Щоразу, коли вам хочеться критикувати когось… просто пам’ятайте, що всі люди в цьому світі не мали тих переваг, які були у вас.
- Оптимізм — це задоволення маленьких людей на високих посадах.
- У вісімнадцять років наші переконання — це пагорби, з яких ми дивимося; у сорок п’ять — це печери, в яких ми ховаємось.
- Давайте навчимося виявляти дружбу до людини, коли вона жива, а не після її смерті.