5 травня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я матерів. Цьогорічна тема Всесвітнього дня психічного здоров’я — інвестиції у ментальне благополуччя. І під інвестиціями маються на увазі не лише фінансові внески, але й інвестиції власного часу, експертизи та загалом піклування про власне ментальне здоров’я.
У багатьох країнах світу у 1 з 5 жінок розвивається психічний розлад під час вагітності або протягом першого року після пологів, при цьому 75% жінок не проходять діагностику і не мають адекватної підтримки. При цьому психоемоційний стан майбутньої матері може бути визначальним для перебігу і результатів вагітності.
Вже другий рік поспіль фонд “280 днів” виступає глобальним партнером Всесвітнього дня психічного здоров’я матерів.
Ми пишаємось співпрацєю з більш ніж 200 організаціями з усього світу для підвищення обізнаності та зменшення стигми навколо емоціного стану, пов’язаного із вагітністю та тривожних розладів, — підкреслює Алеся Азарова, директорка фонду «280 днів».
Щоб підкреслити важливість теми психічного здоров’я матерів і виявити, чи потребували жінки психологічної підтримки під час вагітності і чи мали вони змогу її отримати, експерти фонду «280 днів» провели опитування серед більше ніж 100 молодих матерів.
Згідно з результатами опитування:
- 58,5% респонденток мали психоемоційні проблеми під час вагітності (відчували страх, тривогу, депресію тощо);
- 61,5% респонденток відповіли, що лікар, котрий спостерігав вагітність, не ставив жодних питань щодо їхнього емоційного самопочуття;
- 100% респонденток не проходили жодних психологічних тестів для оцінки їхнього психоемоційного стану (практика, яка існує у розвинених країнах задля виявлення ментальних проблем у вагітних);
- 87,7 респондентки відповіли, що у закладі, де вони спостерігали вагітність, послуги перинатальних психологів не пропонувалися.
Повну версію презентації із результатами можна завантажити за посиланням.
Висновки свідчать, що переважно в Україні відсутня практика опитування лікарями вагітних щодо їхнього емоційного і психологічного стану, при тому, що більшість вагітних жінок стикаються з психоемоційними проблемами та потребують допомоги.
Також, задля підтримки адекватного психоемоційного стану вагітних необхідне налагодження ефективного діалогу між майбутніми мамами та лікарями. При цьому послуги перинатальних психологів є затребуваними та мають стати доступнішими як у фінансовому плані, так і за наявністю у закладах спостереження вагітності. Адже психологічна підтримка для матерів може підвищити їх стійкість до складних життєвих обставин і допомогти їм оптимально виховувати своїх дітей.
Ми закликаємо разом широко висвітлювати теми психологічного стану майбутніх матерів. Це сприятиме соціальним змінам з метою покращення якості догляду за жінками, які страждають на всі типи перинатального занепокоєння та тривожних розладів, зменшуючи тим самим стигму психічних захворювань матері.