Аліна Штефан — дитяча письменниця, журналістка, книжковий оглядач, за фахом лікарка, авторка книжок «Шафа під сливою» та «Літо довжиною у ДНК». Сама вона цікавиться природничими науками, та прагне зацікавити ними усіх інших. Але якщо ви проти того, аби ваші діти займались наукою, Аліна порадить вам, що робити, аби цього ніколи не сталося. Якщо ж маєте протилежну мету, то робіть все навпаки!
Природничі науки сьогодні у тренді навіть в Україні. Віртуальний тренд набирає обертів, здавалося б, в основному у digital-медіа і не дуже відчувається у реальному житті, попри натовпи дітей з батьками на презентаціях науково-популярних книжок для підлітків, де видобувають в експерименті ДНК із банана, або на «Днях науки» чи «Наукових Пікніках», де розповідають про науку найкрасномовніші з її популяризаторів. Скоріш за все цей природознавчий онлайновий тренд скороминущий, і батькам, які хвилюються, що раптом у сім’ї заведеться майбутній вчений-біолог можна розслабитися. Адже таке непопулярне заняття для дорослого життя у нашому суспільстві, як біологія, дітям дедалі все менш загрожує. У практичних дорослих ростуть практичні діти, спрямовані на більш комерційно привабливі професії в IT сфері, наприклад. Але для тих, хто заспокоїтися все ж таки не може, і переймається засиллям природничих наук в інфопросторі дітей останнім часом, маю декілька порад.
Будьте прикладом
Перш за все, щоб спати спокійно і не сушити мізки на що буде жити доросле дитя, займаючись наукою в Україні, або яким чином знайде гранти і стажування для навчання і роботи у лабораторіях в інших країнах, намагайтеся у жодному разі не цікавитися наукою самі. Ніколи і ні за яких умов. Навіть якщо вам дуже цікаво виїздити на прогулянки за місто і спостерігати за птахами з друзями-орнітологами. Навіть тоді, коли до народження дітей ви найбільше любили гуляти парком і постійно ловили себе на визначенні листя з дерев чи квітів на галявинах. Ніяких поїздок за грибами, сплавляння байдарками, збирання каштанів, розглядання гусені, жуків, метеликів та усіх інших маленьких, або не дуже, істот. Жодних гербаріїв, жолудевих шапочок і такого іншого. Ніколи не слухайте співів птахів у лісі, квакання жаб на ставках, сюрчання коників, не розглядайте павуків та павутиння. Найкраще виразно імітувати переляк, дуже діє, навіть якщо ви павуків і гусені не боїтесь, і у вас виходить не дуже переконливо. На дітей діє навіть у цьому випадку. Чим менша дитина, тим краще закарбовується. У малюків на все життя. Ще можна виразно боятися бджіл, собак та вужів. Взагалі краще обмежити спілкування дітей з природою збиранням колорадських жуків і походами у зоопарк. Перше — корисно, друге – безпечно, і у більшості зоопарків умови утримування тварин такі, що не викличе бажання якось ще мати з ними щось спільне у житті.
Енциклопедичне (не)знання
Щоб дитина не зацікавилася природничими науками і раптом не стала біологом, ніколи не відповідайте на питання про усе, що відбувається у житті і з життям. Якщо не знаєте відповідь – дуже добре. Так і кажіть: «Не знаю, відчепись!» Якщо так сталося, що знаєте, то або все одно не відповідайте, або намагайтеся розповідати складно і заплутано, краще цитатами з наукових праць та дисертацій по темі. Щоб дитина одразу зрозуміла, що на неї чекає, як буде щось подібне питати ще колись.
Телебачення
Ніяких переглядів програм, пов’язаних з питанням на каналах Animal Planet, Discovery, National Geographic, краще зосередитися на розважальних шоу та новинах. При цьому телевізор має працювати у режимі нон-стоп, щоб дитина не мала змоги про своє питання прочитати щось у тиші, наприклад.
YouTube
Жодних підписок на YouTube-канали по темі питань, наукових підкастів, хімічних шоу з дослідами на день народження або свято у школі.
Музеї
У науково-природничі музеї або «Експериментаніумі» краще ніколи не водити, або у вигляді покарання замість походу у кіно. Якщо раптом десь у Facebook побачили музейну програму «Твоя перша палеонтологічна колекція», «Хижі рослини», «Втрачений світ динозаврів» та інші, які проводить Національний науково-природничий музей НАН України Олексій Коваленко і «Довколоботаніка», викреслюйте з пам’яті. Після них дуже важко не зацікавитися наукою, тому зась. Жодних походів у ботанічні сади та оранжереї будь-якої країни та міста.
Пізнавальні книги
Особливо небезпечні книжки. В ідеалі у хаті не повинно бути жодних книжок – ви ж не можете їх усі проконтролювати на біологічну науковість. Навіть дитячі. Ніколи не можна передбачити, що саме у тих дитячих книжках може привести до виникнення у дитини збільшеної цікавості до усього біологічного. І раптом попри всі зусилля може скластися потім у науковий тип мислення. Жодних науково-популярних книжок для дітей і дорослих, жодних походів у книгарні. Усіх родичів, що мають якийсь зв’язок з книжками або наукою, варто попередити про небажаність втручання у спілкування з вашою дитиною. Жодних тематичних подарунків: мікроскопів, телескопів та інших приладів.
Тварини та «живі куточки»
Тему тварин навіть піднімати не будемо. Ви самі розумієте – жодних тварин: собак, кицьок, птахів, гризунів, мурав’їних ферм та акваріумів у житті дитини, якщо не хочете біологів чи зоологів поряд, бути не повинно. Не підтримуйте ідеї навчання чи відвідування дитячих секцій чи гуртків біологічного або природничого спрямування. Для старших школярів, знову ж таки викреслюйте школу науки DESK у Києві і будь-які інші біологічні школи та літні табори в інших містах України. Навіть якщо ви їх побачили раптом у Facebook-стрічці. Баньте. Хоча це дивно, що ви їх побачили. Попри навалу інформації про популяризацію науки останнім часом, таких шкіл і таборів для підлітків якось зовсім негусто. І це дає надію, що вам вдасться дитину від них уберегти.
Фестивалі наукового спрямування
Жодних «Днів науки» та «Наукових Пікніків». Взагалі будь-яких фестивалів та свят наукового спрямування, яких стає також якось більше останнім часом. Через що також треба бути обережнішим. Особливо якщо у вашому місті є медичні університети чи академії або ветеринарні коледжі чи біологічні факультети. Намагайтеся уникати інформації, що розповсюджується зазвичай у батьківських колах про якісь анатомічні чи зоологічні чи навіть ветеринарні музеї та виставки при них. Туди частіше просто так не пускають, тому ніколи не ведіться на спроби ваших друзів з наукового середовища чи дуже активних знайомих батьків запропонувати можливість такої екскурсії для групи батьків з дітьми.
Ігри
Ніяких настільних ігор на природничі теми. Навіть якщо уся ваша сім’я завзяті фанати настільних ігор. Жодні бактерії, віруси, епідемії та еволюції не мають права порушити ваш ігровий простір. «Менеджер» і «Монополія» – ваше усе! Жодних «Пандемій» і такого іншого. Ніяких хімічних чи інших ігор на кухні, взагалі дітей туди краще не пускати, бо там занадто багато біологічного. Як і на дачі чи у кемпінгу, у селі чи на фермы. Якщо все ж таки їдете у село, то беріть «Монополію», щоб було чим відволікти.
Школа
Контролюйте школу і вчителів. У четвертих і дев’ятих класах можна не хвилюватися, там усе під контролем — підготовки до тестів ДПА, ЗНО. Ось з іншими класами складніше. Якщо у молодшій школі не розгуляєшся, там треба навчитися писати, рахувати і читати, на природу часу зазвичай не вистачає, то от у середній школі вже можуть бути проблеми. Особливо якщо з’ясується, що вчителів біології, хімії, фізики свого часу теж батьки не догледіли, і їх покусав хтось зі справжніх науковців. Тоді вони можуть виявитися занадто закоханими у свій предмет і тести здаватимуться їм не головним. Вони можуть навіть виходити за межі програми і давати багато зайвого шкідливого для вашої мети матеріалу і навіть зацікавити дитину своїм предметом. Особливо шкідливим може стати участь дитини після підготовки таким захопленим вчителем у біологічних, хімічних, фізичних олімпіадах, починаючи від шкільної і закінчуючи всеукраїнською. Це катастрофа у будь-якому класі. Це від науки вже у двох кроках, зовсім гаряче, і дитину для іншої «нормальної» професії можна втратити назавжди. Теж саме стосується і участі з проектом у захисті наукових тем Малої Академії наук. Там навіть іноді, якщо дуже не пощастить, призерів можуть у польську лабораторію BioCERN відправити. То як таке раптом повториться з вашою дитиною, вважайте проґавили. Тому школи треба обирати ретельно і дуже цілеспрямовано. Знати профіль з першого класу. Або взагалі не цікавитися, що там у ній відбувається. Крайнощі тут головне.
Інтернет
Також загроза може прийти у вигляді конкурсів з інтернету. Наприклад, Breakthrough Junior Challenge, де треба лише зняти трихвилинний відеоролик, у якому яскраво пояснити якусь наукову актуальну фішку з біології, медицини, фізики або математики. Відправити і все — маєш приз, як твій ролик кращий! Зараз усе це поруч, дуже легко! І хай би математика, але усе інше так само приваблює призами. І таких конкурсів для школярів можна відшукати ще не один, мабуть. Тому контролюйте ситуацію – жодних конкурсів, навіть спроб, навіть, щоб думки такої не було. Хоча це дуже складно, бо призи ж.[traqli_related]
Туризм
З тим розвитком туризму, що зараз відбувається, треба також дивитися, щоб дитина раптом не втрапила у якусь поїздку чи ви самі раптом щось не переплутали і не поїхали усі разом у якусь лабораторію, що зараз заповзялися нахабно запрошувати туристів по всьому світу у свої тенета. І це чим далі більше набирає обертів. Зараз якщо захочеться можна знайти чи не на кожному сайті відомої лабораторії або дослідного центру можливість потрапити на екскурсію до них. І це зовсім не збігається з нашої метою. Також краще не вчити мови, бо мова науки зараз у нас… Але ж у IT теж. Так, тут складно. Однозначної відповіді немає, тому вчити англійську все ж таки варто, але без будь-якого профільного спрямування. Жодних тематично спрямованих на біологію сайтів.
І останнє, що все ж таки варто обов’язково врахувати, якщо ви хочете захистити дитину від цікавості до природничих наук. Можна захистити дитину від кар’єри вченого у напрямку біології, фізики чи хімії, але неможливо зробити так, щоб вона зовсім не цікавилися наукою про життя і світ навколо. Адже наука – це цікавість, а знищити у людини цікавість до всього, що навколо неї відбувається, це треба ще постаратися. Ціла країна ніяк не впорається. І не одна. Тому маєте цікавий квест! Нехай щастить!