Дана Павлычко, директор издательства «Основи»
В Україні майже не існує звички регулярно читати книжки, а отже, і сімейне читання не популярне в родинах з дітьми. Погляньмо правді у вічі, це небезпека, і вона набагато серйозніша, ніж здається на перший погляд. Але це проблема не лише нашої країни.
Останні дослідження, присвячені тому, як читання позитивно впливає на дітлахів, показують, що сьогодні уся світова спільнота проводить кампанії з промоції сімейного читання. Саме родинне читання співвідносять з успішністю малечі у майбутньому.
Науковці виявили що найефективніший метод засвоєння знань – слуховий. Тобто, коли батьки та вихователі читають дитині вголос, або ж навіть просто щось розповідають, у дитини розвивається образне мислення і уява. Творче мислення розвиває у дитини схильність до мистецтва, вчить думати і пізнавати світ у різноманітті думок і поглядів. Книжки вводять дитину в новий світ, де існують інші люди. Так, беручи за приклад книжкових персонажів, вона вчиться спілкуватись з іншими дітьми; несвідомо вивчає перші правила і норми соціальних взаємодій. Але, найголовніше, що така проста справа для дорослого, як прочитати казку малечі, зможе допомогти малюку усвідомити себе, побачити себе у світі. Спочатку як мандрівницю Дюймовочку або дослідника країни Мумі-Тролів; пізніше учнем школи чарів або ж книжковим злодієм.
Експерти наполягають, що традиція спільного сімейного читання має продовжуватися й у підлітковому віці. Цей період не менш важливий у житті дитини, адже тут у неї виникає безліч серйозних питань і відчуття, що ніхто її не розуміє. Тут родинне читання постає скоріше як діалог за допомогою книг, мета якого – розуміння потреб і страхів іншого.
Батьки не мають боятись читати підліткову літературу, тільки через те, що вони дорослі. Книжка, написана для підліткового віку, для батьків стане гайдом у світ дитини, це більше не буде читанням вголос, тепер цей процес перейде на рівень обговорень і рефлексій.
Для підлітків читання і обговорення сприятимуть розширенню словникового запасу, навчать самостійно аналізувати твір і критично мислити. В процесі обговорення підліток зможе краще зрозуміти персонажів, їх поведінку, причини і наслідки їх вчинків, дитина почне проговорювати власну думку, захищати їі.
Також читання, а саме процес отримання насолоди від нього, сприятиме зниженню стресу, адже часто під час читання книга нас повністю поглинає. Коли батьки читають дитині, то вона, зосереджуючись на рідному голосі і малюючи у голові пригодницькі сюжети, почуває себе затишно і комфортно, адже малеча створюює свій світ.
- Читайте также: 1+1 медиа ищет новых детских героев
У бурхливому ритмі життя, коли так не вистачає вільного часу, години читання достатньо, щоб заспокоїтися і зрозуміти: книга – це важливо і приємно. Адже тримати книгу, надруковану на гарному папері, з ретельно дібраними ілюстраціями — справжня естетична насолода. Батькам варто усвідомити, що читати разом з дітьми не просто необхідно, але насамперед надзвичайно корисно. Дорослим варто пересвідчитись на власному досвіді, що читання дітям вголос – це веселий, інтерактивний підхід, який занурює у світ чарівних історій і прищеплює любов до процесу отримання знань, до пошуку істини, до розуміння всього різноманіття світу.
Сформований в ранньому дитинстві потяг до книжок і знань більше ніколи не покине дитячого життя і залишиться з нею і у дорослому віці. Книжка, а не лише телебачення і гаджети, буде невід’ємною складовою повсякдення. А історія, один раз прочитана, назавжди лишиться в серці.
- Читайте также: Волшебная сила сказки в жизни ребенка