Фінансова незалежність для жінки: що потрібно знати

Віра Недогода, фінансова радниця Brave Capital

У сучасному розвиненому світі питання «Чи потрібна жінці фінансова незалежність?» насправді не стоїть. Для більшості з нас це і так очевидно. Сучасна жінка повинна вміти самостійно управляти коштами, мати свій фінансовий план та доходи. Це дозволяє відчувати захищеність та стабільність по життю, соціальну значущість та мобільність, мати свободу дій, незалежно від статків партнера та його настроїв. Крім цього, це можливість будувати стосунки на зовсім іншому, більш глибокому та духовному рівні, не терпіти аб’юзивні відносини через власну фінансову слабкість. Завдання полягає у тому, як цієї незалежності досягти та як її утримати. Розбираємося з фінансовою радницею Brave Capital Вірою Недогодою.

Особливості фінансової стратегії жінки

Жінка через соціальну роль матері та берегині родинного вогнища часто опиняється у більш незахищеному фінансовому стані. Періоди вагітності та декретної відпустки – найбільш нестабільні. Адже активний дохід, зазвичай, зупиняється або значно зменшується, а потреби і витрати збільшуються.

Дуже добре, коли жінка може вільно обговорювати зі своїм партнером усі питання, у тому числі фінансові, і розраховувати на його повну підтримку у такі періоди. Але випадки бувають різні, тому, найперше, треба покладатися на себе.

Відповідно, щоб почуватися захищеною, жінка має подбати про три базові елементи: довгострокову безпеку, стабільність та ризики.

Усе це можна закрити коштом сформованого резервного фонду та довгострокових інвестицій. Перший гарантує наявність коштів зараз, другі – їх присутність у майбутньому.   

Основні кроки до фінансової незалежності

Отже, треба сформувати фінансову «подушку безпеки». Зазвичай, це кошти, які можуть забезпечити належний рівень життя упродовж 3-6 місяців у разі непередбачуваних обставин (втрата роботи, несподівані витрати, вагітність тощо). Бажано, щоб сімейний резерв передбачав і окремий резервний фонд на суто жіночі витрати.

Адже часто трапляється так, що усі побутові придбання сприймаються як жіночі, але насправді це різні категорії видатків.

Мікрохвильовка або пилотяг – це побутові речі, а не найкращий подарунок для жінки.

Наступний крок – визначити реалістичні фінансові цілі, проаналізувати реальні цифри. Люди загалом, і особливо жінки, схильні або недооцінювати, або переоцінювати як витрати, так і прибутки. Тому, надзвичайно важливо максимально комплексно підходити до оцінки своїх фінансових завдань.

Відпустка, придбання автівки, капітал на навчання дітей і т. д. – все це вимагає ретельного зважування різних аспектів.

Якщо ви, приміром, купуєте автомобіль, то треба враховувати не лише ціну машини, а й розмір податків на відповідну покупку, вартість переоформлення документів тощо. Дуже часто ми поверхнево ставимося до подібних розрахунків і опиняємося неготовими до додаткових витрат. Щоб не опинитися у такій ситуації, варто звертатися до людей із досвідом або ж до фінансових радників, які фахово розрахують усі компоненти тієї чи іншої цілі.

Наступна сходинка – інвестиційна стратегія. Інвестиційних інструментів, м’яко кажучи, не бракує: облігації, акції, рентні активи і т. д. Тут головне не покладатися на один інструмент, інвестувати в різні класи, таким чином можна зменшити ризики і збільшити прибуток. І останній за рахунком, але не за значенням, крок — слідкувати за витратами і планувати бюджет. Одразу акцентую, що це не про жорсткий контроль та обмеження, а про реалістичну оцінку і сприйняття.

Сьогодні існує низка додатків, які можуть допомогти вам впорядкувати ваші видатки. Додавайте інформацію про всі свої витрати до спеціального застосунку і наприкінці місяця детально аналізуйте.

Не для того, щоб жахнутися від суми витрат, відчути провину або сором за придбані товари чи послуги, а щоб зрозуміти пріоритетність власних витратних категорій, краще спланувати бюджет наступного місяця з урахуванням ваших преференцій.

І пам’ятайте, якщо ми багато витрачаємо, значить, ми можемо це собі дозволити. Зайвий раз похваліть, а не посваріть, себе за витрати і подумайте, як можна видатки оптимізувати, а прибуток (у першу чергу, пасивний) збільшити.

Переваги жіночої фінансової свободи

З фінансовою незалежністю в житті жінки з’являється баланс між кар’єрою та особистим життям. Активний та пасивний дохід, власна фінансова система дозволяють жінці відчувати свою силу і розвивати стосунки з партнером не на основі грошей. Коли чоловік – єдиний годувальник у родині, від його успіху, здоров’я, тривалості життя напряму залежить і родинний добробут. Будь-яка бізнесова криза, щонайменше, може спричинити дратівливість та напругу у стосунках, а в цілому, призвести і до краху сім’ї.

Фінансово незалежна жінка менш прив’язана до обставин, вона керує своїм життям і може підтримати себе і родину в скрутну годину. Щобільше, фінансова незалежність жінки забезпечує рівноправність у відносинах. Адже, зазвичай, хто платить – той і музику замовляє. Коли жінка має стабільний прибуток, вона цінує себе і відчуває повагу партнера. Вони разом поділяють фінансові зобов’язання, мають свої зони відповідальності, відтак, знаходяться в паритеті, а не підкоренні.