Гранти для жінок у бізнесі: підтримка та натхнення

Разом із грантовою програмою «Власна справа» від Міністерства економіки WoMo.ua підготувало серію коротких інтерв’ю з підприємицями, щоб підтримати тих, хто починає або продовжує свій, іноді тернистий, шлях у бізнесі. Сьогодні ми розповімо про психологічні труднощі, з якими стикаються жінки, а також поділимося досвідом жінок, які отримали гранти.

Протягом більшої частини історії людства патріархат диктував правила гри. Чоловіки домінували у всіх сферах життя, від сімейних стосунків до політичної арени. Жінки ж відігравали підпорядковану роль, їхні здібності до лідерства та прояву сили часто недооцінювалися.

Ще століття тому доступ жінок до освіти, роботи та політичних прав був суттєво обмежений. Це призвело до формування уявлення про те, що жінки не здатні нести відповідальність та проявляти силу.

Багато культур і релігій пропагували ідеали жіночності, які ґрунтувалися на скромності, покірності, послужливості, слухняності та підтримці чоловіків. Прояв жінками сили часто засуджувався або вважався неприйнятним.

Однак часи змінилися. Жінки по всьому світу кидають виклик цим застарілим уявленням і демонструють себе як лідерки в усіх сферах життя. Проте страх невдачі й досі переслідує багатьох жінок. 

Жінки, які виростають у сім’ях, де матері та бабусі проявляли силу та самостійність, можуть бути менш схильні до страху проявляти свою силу. Водночас якщо в родині були сильні традиції підпорядкування жінок, це може впливати на їхнє самосприйняття та поведінку.

Згідно з дослідженнями, жінки стикаються з різними бар’єрами, які заважають їм ставати лідерками, зокрема соціальні та культурні стереотипи, відсутність наставництва, страх невдачі та синдром самозванця. Згідно з дослідженнями LeanIn.org і McKinsey & Company, 29% жінок вважають, що вони не готові до керівних посад саме через страх невдачі. Якщо порівняти з чоловіками, то такий страх мають 20% чоловіків.

Страх невдачі та страх успіху

Психолог Юлія Гайдай зазначає, що страх невдачі зумовлюється декількома аспектами. З психологічного погляду він може розкриватися як перфекціонізм, який може своєю чергою затримуватиме ухвалення рішень або паралізуватиме дію, оскільки кожен крок піддається критичному аналізу. Також постійний страх невдачі може підривати самооцінку, створюючи відчуття недостатності та невпевненості у власних силах. Це може призводити до уникнення нових можливостей та обмеження амбіцій. А це, на жаль, обмежує можливості жінок до професійного зростання та фінансової незалежності.

Але не варто відкидати й страх успіху, який також може мати паралізуючу дію. Наприклад, у деяких жінок успіх може викликати почуття провини, особливо якщо вони досягли більше, ніж їхні партнери, друзі або родина.

Родини часто передають уявлення про гендерні ролі з покоління в покоління. Якщо в родині культивуються традиційні ролі, де жінки повинні бути слабкими та залежними, це впливає на впевненість жінок у власних силах.

Це може призвести до самосаботажу або стримування своїх амбіцій. Також жінки можуть боятися успіху через соціальні очікування та стереотипи. Адже у патріархальному суспільстві успіх може суперечити традиційним очікуванням щодо жіночої поведінки.

Через страх невдачі та успіху жінки можуть вибирати менш амбіційні цілі, що відповідають їхньому відчуттю безпеки, але не реалізують повністю їхній потенціал. Часом це може призводити до свідомих або несвідомих дій, які заважають досягненню цілей і змушують уникати нових можливостей.

Механізми самодопомоги, які сприяють подоланню страхів

  1. Підтримка та наставництво. Підтримка від родини, друзів та наставників може допомогти жінкам подолати страхи та розвинути впевненість у власних силах.
  2. Освіта та саморозвиток. Розширення знань та навичок допомагає зменшити страхи, оскільки жінки стають більш впевненими у своїх здібностях та можливостях.
  3. Позитивні моделі для наслідування. Спостереження за успішними жінками, які подолали страхи та досягли успіх і можуть бути надихаючим прикладом для інших.
  4. Психологічна підтримка. Робота з психологом або коучем може допомогти жінкам зрозуміти та подолати свої страхи, а також розвинути стратегії для досягнення успіху.

Відмова від можливостей 

Відмова від можливостей, таких як гранти чи кар’єрне зростання, може мати деструктивний вплив на особистий та професійний розвиток. По-перше, це обмежує доступ до важливих ресурсів, уповільнює професійне зростання, знижує мотивацію та впевненість, стримує інновації та творчий потенціал, а також може негативно вплинути на кар’єру та репутацію. Тому важливо розглядати такі можливості як важливий крок до досягнення успіху та розвитку, особливо коли ми говоримо про бізнес створений жінками.

Жінки, гранти та натхнення

Наталія Курик

Дружина учасника бойових дій, власниця бренду Tartufi — продукції з трюфелю

Оскільки я з 19 років є приватним підприємцем, труднощі є постійною частиною мого трудового життя, я давно змінила ставлення до них, моя формула: труднощі = завдання, які потрібно вирішити за допомогою того чи іншого методу, якщо вирішення нема, приймаємо ситуацію і рухаємося далі. 

Дізнавшись про грант, спочатку не розібралась, що я підлягаю під його умови, але трохи згодом вдалася до деталей, розібралась і вирішила подавати. Оскільки це потребувало зосередження на підготовці бізнес-плану, запланувала його складання також. Так я зрозуміла, що все правильно робила, особливо, що не боялась. Бо якщо тобою керує страх — взагалі важко чогось досягти: чи грант отримати, чи бізнес побудувати.

Жінкам хочу порадити — не боятись, але, звісно, я розумію, що цей механізм у кожного працює по-різному. Тож думаю, потрібно зробити все, що залежить від кожної, а далі — що буде, то буде. Головне, щоб відповідь на запитання в голові “чи доклала я максимум зусиль у цій справі?” була такою: так, я зробила все, що від мене залежало, я не втратила шанс, і прийму будь-який результат.

Наталія Білостоцька

Власниця G.Bar Bucha

Я ніколи не відчувала конкуренції з чоловіками, у мене навіть не було установки, що чоловік буде успішніший, ніж я. Мій бізнес теж класний, я абсолютно геть ніяк не переживаю з цього приводу. Насправді я керуюсь однією простою формулою: якщо я спробую, у мене буде шанс отримати кошти, якщо не спробую, то й шансу не буде.

Тому трошечки прокрастинуєш, трошечки долаєш зону комфорту і отримуєш результат. Але оскільки я сама HR та проводжу співбесіди, то розумію, що апліканти, які подаються на грант, відчувають приблизно ті самі речі, що й кандидати на співбесідах. А грантодавці так само оцінюють аплікантів, як і рекрутери кандидатів. То що тут може бути страшного?  

Взагалі тема з грантами дала мені розуміння, що треба завжди йти до своєї мети. Можливо декілька разів. І не боятися залучати допомогу, якщо не можеш розібратися в якихось, наприклад, фінансових моментах.

Вперше я подалась на грант від «Дія.Бізнес». Там була змога отримати 250 тисяч, але  мені відмовили через погано написаний бізнес-план. Я його не вміла робити, але вирішила зробити власними силами. Тоді я була впевнена, що мені не дадуть грант, бо і сама у нього не вірила. Сталося, як гадалося. Але потім я знайшла фінансового консультанта, який допоміг мені правильно порахувати всі витрати, прогнозований прибуток і зробити ідеальний бізнес-план. Тож лишилось просто захистити свою роботу.  

Жінкам можу порадити головне: просто беріть і робіть. Так, це важко і складно водночас, але воно того вартує. І так, я дійсно вважаю, що зараз немає конкуренції з чоловіками. Навпаки, є гранти для жінок, і у нас навіть більше переваг, тому що є конкретні гранти для жінок.  

Я вірю, що можу отримати будь-який грант, тому що все залежить від того, наскільки якісно ти зробив свою заявку. Грантодавці дивляться цифрами та фактами. Якщо бізнес-ідея працююча, якщо бізнес-модель, фінансова модель виглядає реалістичною, і ви маєте скіли для управління цим бізнесом, і маєте достатньо сили для того, щоб це починати й робити, у вас є всі шанси.

Великі можливості для жінок 

Тетяна Бережна

Заступник міністра економіки України

Україна — країна вільних і підприємливих людей. Жінки в Україні самостійно обирають свою роль у суспільстві: підприємиця, керівниця, волонтерка, працівниця. Повномасштабна війна, спричинена російською агресією, принесла багато втрат і проблем, але водночас прочинила нові можливості для реалізації навичок і талантів жінок.  

В умовах мобілізації переважно чоловіків у жінок заявилися нові виклики — створювати і розвивати власну справу, залучатися до професій, які стереотипно вважалися «чоловічими», отримати нові навички, необхідні до відбудови нашої держави.

Разом із командою Міністерства економіки України та за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» ми запустили Школу операторів будівельної техніки. Це навчальна програма, яка дозволить людям без попереднього досвіду опанувати для себе нову професію. Її мета — створити більше умов для реалізації потенціалу жінок на ринку праці у ширшому спектрі професій, які можуть їх зацікавити. Форма для подачі.

Працевлаштування — це не єдина траєкторія професійного розвитку. У 2024 році  понад 43 тисячі ФОПів було зареєстровано жінками. Започаткування чи масштабування власної справи потребує фінансових ресурсів. Саме тому Міністерство економіки пропонує фінансову підтримку для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні. Українки можуть скористатися грантовою програмою підтримки «Власна справа» для розвитку власних підприємств. Це можливість отримати мікрогрант у розмірі до 250 тисяч гривень на створення чи масштабування власного бізнесу. Дізнатись більше про програму та подати заявку. Сайт програми.

Навчання протягом життя — це нова філософія професійного розвитку українців, які прагнуть бути конкурентоспроможними на ринку праці України у ці турбулентні часи. Саме тому Державна служба зайнятості пропонує ваучери на навчання у закладах профтехосвіти. Вони надають можливість безоплатно підвищити кваліфікацію або отримати нову професію за затвердженим Мінекономіки переліком з 95 професій та 400 освітніх програм. Також ваучери можна використати для онлайн-навчання.

Для жінок, які тимчасово перебувають за кордоном, ми також створюємо можливості для онлайн-навчання. Воно допомагає залишатися у контексті вимог ринку праці України, бути в середовищі однодумиць, які інвестують час у професійний розвиток і планують повернутися в Україну.

Попередні хвилі навчання від Projector Foundation за підтримки Міністерства економіки України показали величезний запит жінок на якісну освіту. На першу хвилю заявки подало 6 тисяч жінок, на другу — понад 3 тисячі.

Для безробітніх українок віком від 18 років, які є внутрішніми переселенками або які виїхали за кордон, Projector Foundation за підтримки Міністерства економіки пропонує безкоштовне навчання на курсах з Game Design Beginning, Copywriting Beginning, Facebook & Instagram Targeting, SEO Beginning, Internet Marketing, Sales Beginning, IT Project Management, Web Design Beginning, Mobile Apps Design, Lead Generation, SMM for Business, QA Beginning та Graphic Design Beginning. Студентки зможуть попрацювати над реальними кейсами замовників і у фіналі отримають готовий проєкт для портфоліо. А ще матимуть HR-підтримку: професійні консультації та спільну підготовку резюме. Дедлайн подання заявок: 7 липня 2024 року (неділя, о 23:00).

Дефіцит кадрів — проблема №1 для українського бізнесу. Більш ніж половина (58%) компаній у недавньому опитуванні вказали, що нестача працівників є одним із головних викликів. З іншої сторони маємо ситуацію, коли на ринку доволі високий рівень безробіття — 18,2%.

Успіху досягає той, хто вміє шукати та знаходити можливості.

Є три причини, чому ними не варто нехтувати українкам:

  1. Бути фінансово незалежними
  2. Стати опорою та підтримкою для своїх родин, забезпечуючи стабільність
  3. Реалізація власного професійного потенціалу

Жінкам важливо навчитись вірити у себе, бо все, про що вони мріють — реально. Women power може творити дива!

Юля Свириденко

Перший віцепрем’єр-міністр Міністерства економіки

Ми все частіше бачимо, як жінки та дівчата беруть на себе лідерство, відкривають чи очолюють бізнеси. Торік кожен другий ФОП в Україні відкривала жінка. Кожну третю компанію очолювала теж жінка. Таких показників не було навіть до повномасштабного вторгнення. Те саме бачимо і у розрізі наших грантових програм від Міністерства економіки — і за програмою «Власна справа», і за програмою грантів для ветеранів, ветеранок, їхніх дружин і чоловіків, жінки-переможниці вже переважають. Розуміючи цей тренд ми намагаємося створювати нові і нові можливості. Від окремих грантів для жінок-підприємиць, до навчання на різноманітні спеціальності. Нам важливо, аби кожна могла знайти ту справу, яка їй до душі, могла створити бізнес, змінити роботу, чи отримати нові навички. Зараз найкращий час дати собі шанс і спробувати, бо Ваш бізнес, Ваші знання — можливість підтримувати нашу економіку, а отже забезпечувати сектор безпеки і оборони. Бо Ваші податки — це зарплата, амуніція, забезпечення тих, хто захищає нашу свободу на полі бою.

Також, в рамках грантової програми «Власна Справа» є підтримка і для цивільних: 500тис на старт або розвиток вашого бізнесу, якщо ви з Харківщини і 250ти грн для решти України.
Детальніше тут