Проєкт «Пиріг і Батіг» — колектив, що створює камерну барокову музику, близьку до симфонізму. Гурт визначає свій стиль як «співана поезія» чи «декламація у співах». Започаткований у 2019 році під час роботи над матеріалом за творчістю Степана Руданського, результатом якої став альбом «Сьпівомовний». Починалось все як тріо Мар’яна Пирожка (псевдонім — Мар’ян Пиріг), Маркіяна Турканика та Сашка Марусяка, а згодом до них долучився Всеволод Садовий. Відтоді музиканти встигли пограти з Марком Токарем та Володею Бедзвіном.
«Це перший сингл із нашого майбутнього альбому «Замордовані», який буде подвійним. Дуже важливо, що саме з Григорія Чупринки і його поезії ми починаємо відкривати і показувати свій набуток по цьому матеріалу. Бо Григорій Чупринка є представником першої хвилі розстрілів в часи, коли тільки прийшла радянщина до України. Він також особливий тим, що ніколи не був прихильником нічого радянського, був впертим націоналістом, українським січовим стрільцем, за що й розстріляний 28 серпня 1921 року в Лук’янівському СІЗО.
Його поезію шанував Роман Шухевич, тому взяв собі псевдонім «генерал Тарас Чупринка» — такий збірний образ двох поетів, Тараса Григоровича та Григорія Аврамовича. На майбутньому альбомі буде ще одна пісня Чупринки, яку ми зараз робимо спільно з Ніною Гаренецькою, учасницею колективу DakhaBrakha», — розповіла Мар’ян Пирожок.
Кінематографічну відеороботу на цю композицію зрежисувала Даша Ши, а головну роль зіграла акторка Соломія Кирилова (також відома за роллю у фільмі «Памфір»). Також героями відео стали всі учасники колективу Пиріг і Батіг: Мар’ян Пирожок, Кріштов Віков, Маркіян Турканик, Артем Каменков, Юрій Хвостов, Лесик Омодада та Юрій Науменко.
«Це відео — те, чого я не проживала раніше. Воно зроблене для гурту, який мене надихає, кожна пісня якого проживається мною як фільм, бо такими геніальними музикантами народжуються, а не стають. «Пиріг і Батіг» — це не тільки неймовірний оркестр талановитих музикантів, а й та культура, яку ми маємо пам’ятати і шанувати. Це співана поезія розстріляного відродження письменників, яких замордували, бо вони були українцями. Ще одна згадка того, що нас намагалися винищувати століттями. І так, коли я почула пісню вперше, сироти по шкірі були зі мною ще тривалий час. Дуже сподіваюся, що ви поринете у такі самі відчуття!» — наголосила режисерка Даша Ши.
У 2021 році у проєкті музично жиє гобоїст Юрій Хвостов, а з 2022 — контрабасист Артем Каменков, фаготист Кріштов Віков і давній приятель проєкту ще з початків перкусіоніст Лесик Омодада. Улітку 2023 року мали деокупаційний тур Слобожанщиною, зафіксований у репортажі від Ukraїner. А наприкінці минулого року вийшов студійний альбом на вірші Богдана-Ігоря Антонича «Зелений».