У полон беруть дуже багато жінок — правозахисниця про окуповану Луганщину

Дуже багато українців з 24 лютого потрапляють у полон на окупованій Луганщині. Росіяни зараз шукають «диверсантів», «шпигунів», беруть у полон дуже багато жінок. На територіях, окупованих з лютого цього року, працюють так звані «фільтраційні табори».

Про це розповіла керівниця громадської організації «Блакитний птах» Ганна Мокроусова в ефірі Громадського радіо.

Організація опікується усіма людьми, які пережили полон: і цивільними, і військовими. Правозахисниця каже, що вони не встигають робити аналітику через велику кількість звернень. Крім того, з Луганщини менше інформації, ніж з Донеччини.

«Наша база полонених українців та українок, започаткована 2014 року, нині закрита з міркувань безпеки. Доступу до неї ми навіть самі не маємо. Тож вона не оновлюється. Ми стежимо за ситуацією. Лише я маю щомісяця понад 200 звернень. До наших інших фахівців та фахівчинь також звертаються з приводу полонених. Повністю статистику ми зведемо значно пізніше», — розповідає Мокроусова.

За її словами ситуація з полоненими нині нагадує 2014 рік: цивільних людей хаотично беруть у полон, піддають тортурам, когось згодом можуть відпустити, когось не відпускають. Полонять активістів, журналістів, зі списками ходять за їхніми адресами. Правозахисниця каже, що були історії, коли забирали дітей політиків чи військових. Є проблеми з насильницькою мобілізацією в «л/днр»: є випадки затримань, ув’язнень жінок, які протестували проти цього.

Мокроусова наголошує, що зараз тимчасово окуповані території опинилися у повній ізоляції. Якщо раніше родини полонених на цих територіях носили своїм рідним передачі, могли передати якісь повідомлення, то сьогодні це небезпечно.

«З початку повномасштабного вторгнення на окупованих територіях нема жодного представництва жодної міжнародної організації. Це тотальна ізоляція.Луганщина окупована майже вся», — каже керівниця громадської організації «Блакитний птах».

Людям, яких уже звільнили, організація надає медико-психологічну реабілітацію на базі шпиталю під Києвом і хоча в Україні запрацював закон, який забезпечує певний захист людям, які пережили полон,  є певні складності.

З початку повномасштабного вторгнення, щоб подати людину у списки на обмін, не потрібно звертатися у поліцію. Достатньо лише подати дані в Об’єднаний центр при СБУ. Цей центр добре виконує свою роботу зі звільнення людей, але він не є слідчим органом. Тож він не може бути інстанцією, що доводить перебування людини у полоні.

«..згодом треба буде доводити, що людина насправді була у полоні. Важливо, щоб люди, які пройшли полон, спробували знайти ресурси, щоб дати свідчення правоохоронним органам. Ця інформація має бути зафіксована та запротокольована, щоб надалі можна було б довести факт полону та розраховувати на підтримку держави. Ці свідчення є також доказами злочинів рф», — додає Мокроусова.

Що робити, коли ваша рідна людина потрапила у полон?

Перш за все потрібно звернутися в Об’єднаний центр при СБУ.

Можна телефонувати за номером лінії Державного інформаційного бюро 16-48. Там приймають та опрацьовують усію інформацію та передають її на Об’єднаний центр. Це значно легше, ніж безпосередньо додзвонитися в СБУ. Зараз уточнюються списки зниклих, аби віднайти й повернути додому усіх українців та українок, які потрапили у полон або зникли безвісти.

Для звернень громадян цілодобово працює Об’єднаний центр при СБУ: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01; [email protected].

Крім того, Об’єднаний центр працює також для російських окупантів: російські матері, якщо ви хочете повернути своїх синів, звертайтесь, бо ваша держава не збирається їх забирати.

Для підстрахування, важливо також звернутися у поліцію.

Контакти Головного слідчого управління Національної поліції України: вул. Богомольця, 10, м. Київ, Україна, 01601. Електронна пошта Нацполіції для електронних звернень: [email protected].

До громадської організації «Блакитний птах» можна також звернутися за підтримкою, порадами.