Уперше в Україні: освітній курс протидії сексуальним домаганням

05 мая, 2021

06 травня 2021 року на платформі «Прометеус» стартує онлайн-курс «Гендерна рівність та протидія сексуальним домаганням у військовій сфері». Курс розроблено ГО «Інститут гендерних програм» у межах адвокаційної кампанії проєкту «Невидимий батальйон 3.0» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. 

Прояви насильства іноді є такими, що ми часто не розуміємо, що стали постраждалими чи свідками сексуальних домагань, і точно не думаємо, що можемо бути кривдниками. Багато хто вважає, що сексуальні домагання включають лише фізичний акт насилля, а сексуальні натяки та недоречні жарти не мають до цього  жодного стосунку.

Розв’язання питання захищеності військових від сексуальних домагань — це ще один крок на шляху до професійної армії. Відтак вкрай важливою складовою є обізнаність у тематиці гендерної рівності, вміння розпізнавати сексуальні домагання, протидіяти їм і боротися із наслідками.

Цей курс розробили соціологині, які понад 5 років займаються дослідженнями військової сфери, – Тамара Марценюк, Ганна Гриценко, Анна Квіт. До прочитання лекцій ми долучили ветеранів, добровольців, військових, журналісток та волонтерів. Серед них: Яніна Соколова (журналістка й телеведуча), Юрій Бутусов (головний редактор «Цензор.Нет»), Марія Берлінська (ветеранка, засновниця проєкту «Невидимий батальйон»), Ігор Безкаравайний  (заступник міністра у справах ветеранів) та інші. 

Пройшовши курс, ви отримаєте базову інформацію про поняття гендеру та гендерної рівності, дізнаєтеся, як виявляти, протидіяти та запобігати сексуальним домаганням, розберетеся у міжнародних зобов’язаннях України щодо запровадження політики гендерної рівності у секторі безпеки та оборони й дізнаєтеся про успішний міжнародний досвід протидії сексуальним домаганням в арміях інших країн. На вас чекають відеолекції, форум, завдання і можливість отримати сертифікат після їх виконання. 

Чому важлива освіта щодо гендерної рівності та протидії сексуальним домаганням? Проблема сексуальних домагань є у всіх арміях світу. Але у найкращих арміях  цю проблему не замовчують і працюють над  впровадженням політики гендерної рівності та ефективних механізмів запобігання та протидії сексуальним домаганням. Обізнаність в цих темах є першим кроком до захисту від насильства та формування у суспільстві нульової толерантності до його проявів. Вирішення питання захищеності військових від сексуальних домагань – це вагомий крок зміцнення української армії.

Дізнатися більше про курс та зареєструватися можна за посиланням.

Детальна інформація про курс

Курс розроблено ГО «Інститут гендерних програм» в межах адвокаційної  кампанії «Невидимий батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні» за підтримки  Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.  

Погляди авторок не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США./Supported by the Democracy Commission Small Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government

Мета.  Виявлення, протидія та запобігання різним видам сексуального насильства у військових структурах.  

ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО КУРСУ, ЩОБ:

  • отримати базову інформацію щодо поняття гендеру, гендерних стереотипів, гендерної дискримінації та гендерної рівності;
  • розібратись у міжнародних зобов’язаннях України щодо запровадження політики гендерної рівності в секторі безпеки і оборони;
  • навчитися виявляти, протидіяти та запобігати сексуальним домаганням;
  • дізнатись, як діяти, якщо ви постраждали від сексуальних домагань, та як допомогти, якщо ви  стали свідками  такої поведінки;  
  • дізнатися про успішний міжнародний досвід вирішення проблематики сексуальних домагань у збройних силах.

Авторки 

  • Ганна Гриценко, незалежна дослідниця, академічна координаторка курсу.
  • Анна Квіт, незалежна гендерна експертка, викладачка кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія».
  • Тамара Марценюк, к. соц. н., доцентка кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія», гендерна експертка Української гельсінської спілки з прав людини. 

Спікери і спікерки 

  • Яніна Соколова – журналістка, телеведуча.
  • Юрій Бутусов – головний редактор «Цензор.Нет».
  • Олена Білозерська – офіцер запасу, ветеранка АТО. 
  • Андріана Арехта – ветеранка, очільниця ГО «Жіночий ветеранський рух»
  • Олександр Терещенко – ветеран російсько-української війни. 
  • Євген Дикий – ветеран батальйону «Айдар», науковець, директор Національного антарктичного наукового центру.
  • Ігор Безкаравайний – ветеран, заступник Міністра у справах ветеранів.
  • Геннадій Друзенко – правник, публіцист, волонтер, співзасновник та керівник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. М. Пирогова.
  • Олена Герасим’юк – ветеранка, письменниця, авторка проекту «Розстрільний Календар».
  • Аліна Михайлова – волонтерка, активістка, доброволиця ДУК ПС, депутатка Київської міської ради.
  • Юлія Микитенко – офіцер ЗСУ.
  • Марія Берлінська – ветеранка, засновниця проєкту «Невидимий батальйон». 

ДЛЯ КОГО ЦЕЙ КУРС?

Курс розрахований на співробітниць та співробітників сектору безпеки і оборони України,  ветеранів і ветеранок, військових журналісток і журналістів, середовища військової освіти, а також на всіх, зацікавлених у темі забезпечення гендерної рівності у військовій сфері. 

Рівень складності – базовий.