Заняття в укриттях і перші кроки в кіно під час війни: як у 2023-му працювала провідна українська кіношкола

27 декабря, 2023

Навчання під час великої війни – українці вже довели, що це можливо. Здобувати нові знання під звуки повітряної тривоги, проводити заняття онлайн через обстріли, ставати фахівцями в тій чи іншій галузі, попри будь-що – такою зараз є реальність для тих, хто навчає, і тих, хто навчається. Альона Тимошенко, директорка Української Кіношколи – провідної кіношколи, яка вже понад сім років виховує нове покоління українських кінематографістів – спеціально для WOMO розповідає, як команда справлялася з цим у 2023-му році і загалом як це – навчати кіно в той час, коли триває повномасштабна війна. 

Зізнаюсь: коли в Україні розпочалась повномасштабна війна – були думки закрити Кіношколу. Звідусіль лунали питання: кому зараз потрібна кіноосвіта? Я всерйоз розглядала варіант здатися, закрити школу, розпустити команду і студентів. 

Проте у мене та команди була особиста відповідальність перед тими, хто в нас навчається. Тож ми зібралися і з часом налаштували роботу Кіношколи, адаптувавшись до нової реальності. Нещодавно ми підрахували: у 2023-му приблизно 20% занять наші студенти проводили в укриттях через повітряну тривогу. Багато хто з наших студентів переїхав до Києва зі східних областей через війну. Чотирнадцять наших випускників зараз у лавах Збройних сил України, ми з ними постійно на зв’язку і підтримуємо їх. Викладач дитячої кіношколи KIDS TEENS Артур Артимєньєв з перших днів служить у гарячих точках. А ще двоє наших викладачів – куратор сценарного річного курсу Ярослав Войцешек та куратор режисерської річної програми Тарас Ткаченко – поєднують службу із паралельним викладанням режисури та сценаристики нашим студентам. 

На жаль, цього року сталася величезна втрата – на війні загинув наш випускник, актор Філіп Віннер… 

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

Своїм досвідом роботи Кіношколи я нещодавно ділилася з колегами з  ізраїльської кіношколи The Jerusalem Sam Spiegel Film School. Коли у них розпочалась велика війна, вони звернулися до нас за порадами – як діяти? Як би це не звучало, але наш досвід роботи такого наче неактуального бізнесу під час війни – вже унікальний, корисний і дещо інноваційний. Разом із колегами з Ізраїлю (до речі, їхня кіношкола вже 7 років поспіль входить до ТОП-15 найкращих кіношкіл у світі) ми обговорювали болючі питання: як вистояти, як діяти в такій ситуації, що робити з навчанням, чи змінювати навчальні програми.

Основний меседж наших обговорень: зараз особливо важливо об’єднувати зусилля, швидко адаптуватись до реальності і не знецінювати важливість того, що дає людям навчання.

Тим більше у кіноосвіті ми бачимо на це запит. У 2023-му році навчання на всіх курсах Української Кіношколи пройшли 746 студентів, ми отримали на 10% більше заявок, ніж попереднього року. На річних програмах (звукорежисерська, акторська, режисерська, продюсерська, сценарна, операторська та документальне кіно) у нас цьогоріч навчалися 268 студентів. А ще 340 протягом року долучились до коротких програм Кіношколи: “Акторський інтенсив”, “Озвучення та дубляж”,  “Курс Фільммейкерс”, “Драматургія монтажу”, “Життя як гра”, “Монтаж короткого метру”, “Монтаж з нуля”, “Мистецтво постпродакшену”. “Кіновиробництво”. 138 дітей віком 6-11 років та тінейджерів віком 12-17 років стали студентами наших річних програм KIDS TEENS.

Важливо те, що під час навчання і після випуску наші студенти роблять свої перші кроки в кіно. Діти та тінейджери, які навчаються в Кіношколі, цього року знімалися у новорічному відео від Укрзалізниці, у відеоролику до Дня Збройних сил України та Дня Святого Миколая, який з’явився на YouTube-каналі Генерального штабу ЗСУ, у зйомках промороликів телепроєктів, а також у багатьох рекламах. Наш випускник Карлос Соареш став головним героєм фільму “Карлос в Україні”, а Вячеслав Бабенков зіграв головну роль у фільмі “Дон Жуан із Жашкова”, який вийде на екрани у січні (до речі, режисером цієї стрічки став ще один наш випускник Віктор Буток, а оператором-постановником – Ілля Михайлусь, який теж закінчив Українську кіношколу). Наші випускники Аліна Чебан і Захар Шадрін зіграли головні ролі у фільмі “Назавжди, назавжди”. А Лаврентій Тарасевич у травні виступав у найвідомішому театрі Англії — Unity Theatre з виставою «Марія» за п’єсою Уласа Самчука, а також брав участь у зйомках з Джудом Лоу, Крісом Евансем та Алісією Вікандер. І це лише декілька прикладів того, як студенти втілюють свої знання на практиці і отримують свої перші ролі в кіно – навіть зараз, у час повномасштабної війни. 

Важливо також організовувати та втілювати в життя великі проєкти і партнерства – це свідчить про те, що галузь живе і розвивається. Так, цього року спільно з Українським домом ми провели великий кіномарафон “Кінопростір”, у межах якого показали 20 спецпоказів із запрошеними гостями. Серед них – Антоніо Лукіч та Раміл Насіров, Олесь Санін та Максим Осадчий, Володимир Тихий, Мирослав Латик, Михайло Дзюба та Антон Велбой, Максим Осадчий та інші відомі українські кінематографісти. У межах цього проєкту пройшли українські конкурсна та позаконкурсна програми Київського міжнародного фестивалю короткометражного кіно KISFF, а також дві виставки –  “Памфірова Маланка. Танець смерті і життя”  – виставка костюмів, реквізиту, ескізів та бекстейдж-фото із фільму “Памфір” та виставка сучасних плакатів до культових українських фільмів  “Ре/Візія”. А влітку у партнерстві з Одеським міжнародним кінофестивалем ми провели в Чернівцях “Літню кіношколу” – серію зустрічей та майстер-класів від відомих українських та закордонних кінопрофесіоналів. 

Ми не зупиняємося. Цей рік був непростим, але навіть у новій реальності українське кіно живе, а значить – потребує нових фахівців. А ті, хто хочуть потрапити в кіно, мають велику потребу навчатись, креативити, реалізовуватись. Українська Кіношкола дає їм таку можливість, тож ми працюємо далі і докладаємо до цього максимальних зусиль.