Жінки у нафтовидобутку: як подолати стереотипи і досягти успіху в індустрії

09 октября, 2024

Нафтогазова індустрія часто асоціюється із суто чоловічою сферою, але ситуація поступово змінюється. Дедалі більше жінок посідають ключові позиції, долають стереотипи та роблять свій внесок у розвиток галузі. Наталія Рудевич, операційна директорка з нафтогазових сервісів UKRNAFTA та спікерка SHE congress 2024 в ексклюзивному інтерв’ю WoMo розповіла, як жінки у компанії UKRNAFTA долають виклики, які можливості відкриває перед ними нафтова індустрія і чому досягти успіху в цій сфері сьогодні може кожна.

Як ви оцінюєте роль жінок у нафтовій індустрії та які зміни відбулися за останні роки?

Роль жінок у нафтовидобутку сьогодні стає дедалі важливішою. Галузь постійно змінюється, і це відкриває нові можливості для всіх, зокпема для жінок. Вони працюють у різних напрямах — від управлінських ролей до технічних спеціальностей, їхня праця допомагає галузі розвиватися та впоратися з сучасними викликами.

Коли я приходжу в нову компанію на наради, то часто виявляюся єдиною жінкою-керівником серед присутніх. У сучасному світі це вже давно не норма. Свого часу у Франції, Бельгії, Італії та Данії запровадили гендерні квоти, згідно з якими у компанії мають працювати не менше 30-40% представників кожної статі.

Роками у пострадянських країнах успішно формувався стереотип, що нафтовик — це суто чоловіча професія, і тепер дівчата досі стикаються з цими упередженнями на студентській лаві. Так, навесні виробничну практику в нашій компанії пройшли 132 студенти, з них 16 дівчат. Парадокс? Звичайно! Тому я постійно підтримую контакт із викладачами профільних навчальних закладів та проводжу відкриті зустрічі зі студентами, щоб зруйнувати ці стереотипи і надати підтримку майбутнім працівницям галузі.

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

Приємно бачити, що ситуація змінюється, зараз я зустрічаю дедалі більше жінок, які цікавляться можливістю роботи у галузі, дедалі більше з них наважуються на свій перший крок у промисловості. Це надихає, і я вважаю, що це свідчить про поступовий прогрес. Проте, впевнена, що ми все ще маємо безліч інструментів, які можна використати для того, щоб змінити стан речей — від освіти до промислових стандартів.

Чи були у вас випадки, коли ви стикалися зі стереотипами або упередженнями через вашу стать? Як ви з ними боролися?

Такі випадки траплялися. Моя кар’єра розпочиналася у фінансовій сфері, потім я перейшла в операційний бізнес. Мене часто запитували, чому я, без технічної освіти, займаюся саме цим напрямом. Часто я чула: «Це не зовсім та професія, де жінка має бути». Мені не завжди було приємно чути такі речі, але я намагалася не зважати на них. Моя мета — зробити бізнес прибутковим і сприяти розвитку виробництв в Україні, що, на мою думку, важливо для нашої країни.

Я люблю працювати з тими, хто бачить мене як професіонала, а не як жінку.

Якщо хтось намагається спиратися на стереотипи, то я не витрачаю час на доведення чогось. Мені цікавіше спілкуватися з тими, хто відкритий до співпраці та розуміє, що наші професійні якості важливіші за гендерні стереотипи.

Який відсоток жінок у найбільшій нафтовидобувній компанії?

Команда UKRNAFTA — це 20 тисяч працівників по всій Україні, з них майже 5 тисяч працівниць, а це лише четверта частина​. Тенденції у цьому напрямі позитивні, жінки дедалі частіше обирають UKRNAFTA своїм місцем роботи, тільки від початку року ми прийняли 2353 співробітника, з них 646 жінок. Особливо багато молодих спеціалісток. Ми дуже радіємо, коли 20-річна Владислава обирає нас для початку своєї професійної кар’єри та приєднується до команди на складну для дівчини посаду оператора автозаправних станцій. Є й такі, хто готовий перенавчатися. Згадується кейс Світлани, яка багато років пропрацювала у компанії кухарем, а потім успішно пройшла курс підготовки на оператора з видобутку нафти й газу у нашому навчально-курсовому комбінаті і перевелася. Світлана ще з дитинства мріяла про роботу на свердловині, але життя склалося інакше. А почувши про можливість розвитку в межах компанії, наважилася на цей крок і зараз опановує нову професію.
Збільшення числа жінок у нашій компанії є частиною ширшої стратегії підтримки гендерної рівності, що дає нам змогу не лише збагачувати наш колектив, але й забезпечувати високу якість нашої роботи та обслуговування.

Які якості, на вашу думку, є критично важливими для успіху в цій професії?

Успіх у нашій професії залежить від кількох ключових якостей. По-перше, технічні знання та професійні навички є критично важливими і становлять основу нашої роботи. Але також важливо мати добре розвинені м’які навички. Хоч я й не є інженером за освітою, а займаюся менеджментом, моя цікавість до процесів і здатність розбиратися у деталях часто є ключовими для ефективного управління та реорганізації.

Іноді люди з високою технічною експертизою мають труднощі з прийняттям нових ідей або адаптацією до змін. Тому баланс між hard skills і soft skills є основою успіху. Здатність до постійного навчання, адаптивність і відкритість до нових ідей так само важливі, як і технічна експертиза.

По-друге, цікавість та відкритість до нового досвіду також є критично важливими. Багато людей, які довго працюють в одній компанії, часто не уявляють, як справи йдуть в інших компаніях, країнах чи спільнотах. Тому важливо цікавитися новинами та інноваційними рішеннями у галузі. Для цього є професійні спільноти, наприклад, я є офіцером однієї з них —Society of Petroleum Engineering (SPE). Ця спільнота дозволяє зустрічатися з людьми з різних країн, обмінюватися досвідом, що може суттєво розширити світогляд і сприяти генерації нових ідей.

Які переваги та можливості ви бачите для жінок, які хочуть розпочати кар’єру в нафтовій індустрії?

Нафтогазова індустрія сьогодні пропонує багато можливостей для жінок, подібно до того, як це було для ІТ-спеціалістів 20 років тому. Наявний дефіцит кваліфікованих кадрів створює відмінні перспективи для швидкого кар’єрного зростання. Жінки можуть досягати великих успіхів і отримувати високооплачувані посади, якщо мають технічні навички та знання англійської мови. Однак є кілька важливих аспектів. По-перше, деяким жінкам бракує впевненості у власних силах або чітких кар’єрних амбіцій, а це може перешкоджати їхньому просуванню.

По-друге, жінки мають активніше залучатися до професійних спільнот. Нафтогазова індустрія все ще має чоловічу культуру, і жінки рідше відвідують професійні заходи або використовують менторські платформи. Наприклад, платформа SPE пропонує можливості для менторства з фахівцями з різних країн, що може надати цінну підтримку та нові перспективи.

Отже, жінки мають шанс не лише побудувати успішну кар’єру в нафтовій індустрії, а й активно використовувати ресурси для професійного розвитку та мережевих контактів.

Як ви мотивуєте свою команду і підтримуєте їхню продуктивність та задоволення від роботи?

Моя філософія мотивації ґрунтується на вірі, що у кожної людини є свій унікальний діамант. Це те, у чому людина дійсно сильна та захоплена. Моє завдання як менеджера — знайти ці природні здібності у кожного і дати їм можливість проявити себе. Я вважаю, що найкраще виконання роботи можливе, коли людина займається тим, що їй справді цікаво та в чому вона відчуває себе на своєму місці.

Я постійно спостерігаю за тим, як співробітники справляються із завданнями і чи дійсно отримують задоволення від виконання своїх обов’язків. Наприклад, у моїй команді був інженер, який з часом став менеджером, але виявилося, що його справжня пристрасть — розроблення нових технологій. Після переведення на проєкт з розроблення нових приладів він став значно ефективнішим і задоволенішим.

Розуміння місії та цілей компанії потрібно чітко прокомунікувати кожному співробітнику. Це допомагає всім бути на одній хвилі. Окрім цього, я активно працюю над формуванням культури компанії. Йдеться про регулярні one-to-one зустрічі з кожним членом команди, де ми обговорюємо їхні проєкти, потреби та виклики.

Які ключові зміни або інновації у компанії UKRNAFTA ви плануєте реалізувати і як вони можуть вплинути на кар’єрні можливості для жінок?

Ми з радістю презентуємо проєкт «#МожеКожна», який має на меті змінити уявлення про роботу в нафтовидобувній галузі та залучити жінок до технічно складних професій. Цей проєкт стане важливим кроком у подоланні гендерних стереотипів, які стосуються нашої сфери, адже ми вважаємо, що всі мають рівні можливості у кар’єрному розвитку.

Реалізувати себе у сфері нафтовидобутку може кожна!

Ми адаптували наші навчальні програми з 16 виробничих професій та можемо здійснювати підготовку як нових кандидаток з зовнішнього ринку, так і перепідготовку наявних працівниць.

Крім того, ми запровадимо менторство — кожна нова працівниця отримає підтримку від досвідчених колег. Це створить безпечне середовище для адаптації та розвитку, що особливо важливо у технічній сфері. Регулярні зустрічі з керівництвом та менторами допоможуть вирішувати будь-які питання на початкових етапах.

Загалом впровадження проєкту «#МожеКожна» дозволить жінкам посісти своє місце у галузі, яка раніше сприймалася як суто чоловіча. Ми впевнені, що це позитивно вплине на корпоративну культуру в UKRNAFTA, тож ми не лише реагуємо на виклики сьогодення, але й відкриваємо нові горизонти для жінок у нафтогазовій індустрії.

Приєднатися до проєкту може кожна охоча, заповнивши анкету та пройшовши інтерв’ю з потенційним керівником.

Які поради ви могли б дати жінкам, які тільки розглядають можливість працювати у нафтовій промисловості?

По-перше, розумійте, що нафтовий сектор пропонує безліч можливостей, які можуть бути дуже різноманітними. Це не лише інженерні позиції, а й ролі в управлінні, фінансах, маркетингу та підтримці. Я сама пройшла через кілька різних функцій і вважаю це великим плюсом.

По-друге, будьте готові до постійних змін і нових викликів. Індустрія може виглядати сталою, але насправді вона постійно розвивається. Якщо вам подобається динаміка та можливість навчатися нового, то це те, що може вас зацікавити.

По-третє, враховуйте, що ця галузь має великий потенціал і потребує нових спеціалісток. Маючи правильні навички та знання, ви можете стати частиною цікавих і важливих проєктів.

І пам’ятайте, що реалізувати себе у нафтовидобутку може кожна, незалежно від віку, попереднього досвіду, головне — мати бажання та бути готовою до викликів, що постають у цій галузі.