Sex Hurts: Чому жінкам болить під час статевого акту

Розвінчуючи "міфологію великого пеніса"

21.02.2018

Джен Гюнтер, акушер-гінеколог

Це досить поширений міф щодо занадто великих розмірів пенісів. Як лікар, можу запевнити вас, що ситуація є зовсім іншою. Але час від часу подруги, побоюючись, що розміри їх нових партнерів завеликі, питають у мене поради. Під час таких розмов я нагадую їм, що піхви формувалися впродовж сотень тисяч років, й у процесі еволюції набули здатності розтягуватися. Отже, якщо чоловік вам подобається та якщо ви зацікавлені у тому, щоб мати із ним секс, то, будь ласка, використовуйте лубрикант й отримуйте задоволення. Якщо ж у процесі вам боляче, тоді зупиніться й зателефонуйте своєму гінекологу. Зрозуміло, не серед ночі, але наступного дня — обов’язково.

Справа не у чоловічому розмірі, а у жіночих м’язах

Мені також нерідко доводиться чути про розміри пеніса від людей, яких я ледве знаю. Одного разу я вечеряла зі своїм чоловіком у компанії малознайомих людей. І ось за першої-ліпшої нагоди одна із жінок, дізнавшись, хто я є за професією, сказала мені про свого партнера: «Ми не можемо займатись сексом. Його пеніс занадто великий». Я вам просто гарантую, що ця жінка занадто багато дивиться порнофільмів, оскільки вона хоче вірити, що будь-який пеніс за замовчанням — величезний. Але справа не у пенісі її партнера, а у тому, що вона, швидше за все, страждає на диспареунію (диспареунія — це біль в області малого тазу або зовнішніх статевих органів, яку відчувають під час статевого акту і яка має має психічну природу. — Прим. Ред.).

Жінки, для яких не лише статевий акт, а навіть введення тампона є болісним чи дискомфортним, майже завжди отримують діагноз, знаний як вагінізм. Це означає, що м’язи тазового дна, які оточують піхву, натягнуті неналежним чином. Як правило, ці м’язи розслабляються під час сексуальної стимуляції, а потім ритмічно скорочуються/розтягуються під час акту. Але коли вони щільно стиснені, тоді виникає біль, який унеможливлює статевий контакт та оргазм. Іноді біль може посилюватися вже після сексу.

Ця жінка, з якою мені тоді довелося поспілкуватися під час вечері, не відрізняється від пацієнтів, яких я лікую та спостерігаю протягом 25-ти років. Вона відчуває біль під час сексу, вона розповіла про це кільком лікарям, але вони не запропонували їй лікування, їй навіть не було поставлено діагноз! Коли медицина відвернулася від неї, їй тільки й залишилося, що вірити у інтернет-міфи — і це навіть не «вагінальна міфологія», а «міфологія пеніса»! І це не може не дратувати.

Не лише у вас болить

Біль під час статевого акту — явище розповсюджене. У США, наприклад, майже 75% жінок зазнали його, але у більшості він згодом минає, бо причинами його появи можуть бути грудне вигодовування, коли знижується кількість естрогену в організмі матері, інфекція, біль у попереку, мігрені або психологічні чинники. Такі болі лікарі називають мінливими. А от на так званий стійкий біль страждають від  7% до 22% американок. Із них 45% — у віці, коли настає менопауза, а 60% — ті, хто подолали рак.

На жаль, ця проблема рідко обговорюється. Ось простий приклад: кількість статей, проіндексованих пошуковою системою PubMed, за запитом «диспареунія» складає 3694, а кількість статей за запитом «еректильна дисфункція» (еректильна дисфункція — порушення ерекції, коли обсяг статевого члена чоловіка, його твердість і прямота є недостатніми для здійснення статевого акту. — Прим. Ред.) становить 19796.

Проблема може бути у голові

Як я вже казала, впливати на появу болісних відчуттів можуть різні психологічні фактори. Такий біль зветься психосоматичним. Наведу приклад: під час першого у житті статевого акту дівчина відчула дискомфорт та біль. Наступного разу, ще до початку саме статевого акту, вона згадує, як їй було боляче. І біль насправді повертається. Будь-яка інша психологічна травма також може стати чинником, через який починається больовий цикл.

Про такі проблеми треба обов’язково повідомляти не лише лікаря, а й свого партнера, щоб мати змогу разом їх вирішити. Я й досі дивуюся, коли пацієнтки кажуть мені, що їм не зручно обговорювати «таке» зі своїми чоловіками. Навіть мені, лікарю, вони відкриваються не відразу. Я гадаю, що люди не мають достатньої та адекватної сексуальної освіти, адже обізнаність у питаннях статевого життя дасть змогу простіше ставитися до подібних розмов.

Як позбутися болю

Отже, лікування болю, який виникає під час статевого акту, має включати не лише медикаментозну терапію, яку призначає гінеколог, а й допомогу психотерапевта. Цей експерт має разом із вами знайти корінь проблеми, проаналізувавши ваші стосунки із колишніми та/або наявними партнерами, й допомогти вам позбутися страхів та стереотипів. Можливо, вам варто буде відвідати його разом із вашим партнером. Окрім психотерапевта вам може знадобитися допомога фізіотерапевта та сексопатолога, але до них ви маєте звертатися лише за порадою гінеколога та/або терапевта.

Ще є такий міф, що варто лише скористатися лубрикантом, і біль мине. Використання лубриканта може полегшити відчуття, але ж не позбавить вас проблеми. Так, я раджу його використовувати, але як один із засобів при терапії. Найбільше мене хвилює те, коли жінки припиняють використовувати лубрикант через осуд з боку чоловіків. Вибачте, панове, адже ви не засуджуєте людину, яка увесь час носить окуляри? То чому ви засуджуєте жінок, яким кожного разу потрібен цей засіб?

Взагалі, я радо допомагаю жінкам при диспареунії чи вагінізмі, бо мені приємно бачити, як вони одужують й через деякий час повідомляють: «Я й не знала, що мені може бути настільки добре!» Отже, не мовчіть про свій біль — тільки так отримаєте змогу позбутися його.

Джерело: nytimes.com

Фото: Лаура Макабреску

— Читайте також: Дети как «игрушки»: Кто покупает секс с 15-летними?