Sex Rules: Як працює сексуальність в різному віці

Від 18 до 81

19.04.2019

Якщо тема сексу як такого в українському суспільстві досі табуйована, то про сексуальність людей, старших за 50 років, мови взагалі не йде. Мабуть, суспільство вважає, що їм вже пора думати про вічність, а не про плотські втіхи. Насправді ж, люди і у 60, і у 70 років переживають збудження і оргазм, хоча відбувається це не так, як у юності. Бо у кожного віку свої особливості інтимного життя — про це розказала біологиня Дар’я Озерна на форумі «Жінки та S*X», організованому Creative Women Space.

«Істерична» сексуальність

Питання про те, у якому віці ми готові до сексу, дуже неоднозначне. Як відмітила експертка, статеві органи дозрівають раніше, ніж прифронтальна кора головного мозку, завдяки якій ми приймаємо зважені рішення. Тобто фізіологічно ми можемо бути готовими у дуже молодому віці, у чоловіків взагалі на 19 років припадає абсолютний пік сексуальності і тестостерону, зауважила біологиня. А у жінок проявляється так звана «істерична сексуальність», ґрунтована на допитливості, їм треба адреналін.

Спікерка додала, що у жінок у цьому віці також дуже активна амигдала, яка відповідає за ПТСР і тривожність під час ПМС, страхи, але вона ж дає нам відчуття закоханості та близькості. А от у молодих чоловіків амигдала якраз неактивна. Вони не відчувають небезпеки — наприклад, ризику незахищеного сексу. Такими різними ми вступаємо у статеве життя.

«Все це може піти іншим шляхом, коли в нейронні мережі вривається окситоцин, дофамін, ендорфіни, пролактин, — або після першого оргазму, або після того, як формується досвід, який хочеться повторювати, — зазначає експертка. — Ми здобуваємо підкріплення своєї сексуальної поведінки, і на цьому будується зріла сексуальність».

«Бальзаківський вік»

Наступний переламний момент настає після 30 років, у так званому бальзаківському віці, коли у жінки є діти, післяпологова криза вже позаду, вона доросла і знає, чого хоче. «Біля такої жінки зазвичай знаходиться чоловік такого ж віку або трошки старший за неї, у якого з 19 років поступово знижувався рівень тестостерону. І от у 35 у нього настає криза середнього віку. Він їде в Гімалаї, пише історичні романи, стає яхтсменом. Секс з дружиною в нього вже давно нерегулярний, вона може здаватись йому нецікавою, і взагалі, вдома діти», — так описує цей період біологиня.

А от жінка цього віку хоче дуже багато сексу і вже має сміливість заявляти про свої бажання. І тут дуже важко синхронізуватись із чоловіком, зауважує експертка. Поступово жінка входить у свій п’ятий десяток і у 45 настає пік сексуальності. Тому часто жінки заводять багато коханців, які здатні задовольнити їх потреби. А далі настає менопауза. І ось у цей момент, коли жінка в менопаузі і чоловіку за 50, настає момент для оптимістичного прогнозу — вони нарешті можуть синхронізуватись, якщо все ще залишились разом.

Менопауза

Менопауза означає, що перестає вироблятись естроген, від якого залежить дуже багато — чи буде шкіра отримувати достатньо колагену та гіалуронової кислоти, як працюватиме нервова система, якою буде еластичність вагіни і чи достатньо виділятиметься змазки. У 50-60 років жінка раптом опиняється у ситуації, коли тіло важко контролювати і взагалі воно якесь не своє.

«Їй може бути страшно роздягнутись, особливо перед партнером, з яким вони одне одного вже дратують навіть у дрібницях. Дискомфорт у стосунках є головною причиною відсутності сексу в такому віці. Не тому, що люди одне одного не хочуть. 95% людей старше 50 років хочуть сексу. І тому ми маємо вибрати: або грати в довгу з тими партнерами, з якими побудували стосунки у молодшому віці, або готувати себе і суспільство до того, що в 50-60 ми можемо зайти на Tinder, щоб з кимось познайомитись», — зазначає Дар’я Озерна.

Треба розуміти, що під час менопаузи такої кількості змазки і фізіологічних проявів збудження, як раніше, вже не буде. Але, наголошує біологиня, «у будь-якому віці, що б не сталося, у нас є мозок — головний орган любові, у нас є шкіра, клітор, які завгодно ерогенні зони».

Еректильна дисфункція

У чоловіків за 50-60 свої проблеми — поступово падає тестостерон і може виникати клінічна депресія. Вони рідко звертаються до психотерапевта, адже для нашого суспільства характерний стереотип про те, що «чоловіки не плачуть». Якщо чоловік все ж починає приймати антидепресанти, дія яких заснована на зворотньому захопленні серотоніну, побічним ефектом може стати зниження лібідо. Тут важливо, щоб «жінка, яка поруч із ним, усвідомлювала, що його треба рятувати. І знала, що часткова еректильна дисфункція — це нормально».

«У сучасному світі завдяки порнографії і кінематографу люди часто вважають секс чимось середнім між марафоном та змаганнями з парного фігурного катання. Насправді ж, посилення кровообігу у статевих органах — не необхідна умова сексу. Мозок пластичний, нейрони прокладають обхідні шляхи до інтимного задоволення і оргазму», — такий підсумок підводить експертка.

Записала і переказала Ольга Полякова

— Читайте також: Хотеть не поздно: Мифы и правда о женской сексуальности после 50 лет

 

Новини партнерів