SHE Congress 2024: сміливі кейси, що змінюють світ

04 Листопада 2024

Щорічний SHE Congress ставив собі на мету реалізацію слогана «Надихай. Створюй. Перемагай». Сім панельних дискусій, 52 спікерки та понад 10 годин виступів про те, як ідеї стають бізнесами, що мають багаторічну перспективу. Слухаючи виступи, всі усвідомлювали, що системні проблеми не мають гендеру — труднощі, з якими стикаються жінки у чоловічих бізнесах, мало чим відрізняються від проблем на суто жіночих підприємствах. А ось особистісний компонент у багатьох випадках додає купу зайвих проблем. І про це теж не мовчали…

Наталія Рудевич на SHE Congress 2024

Наталія Рудевич: «Забув одягнути захисні окуляри — віджимайся!»

Операційна директорка з нафтогазових сервісів компанії UKRNAFTA Наталія Рудевич на SHE Congress 2024 розповіла про особливості та перспективи розвитку жіночої кар’єри у такій суто чоловічій царині, як нафтогазова промисловість.

«Я, мабуть, вперше виступаю перед аудиторією, яка складається з одних жінок. Зазвичай під час зустрічей чи нарад я єдина жінка у конференц-залі», — зізналася спікерка.

У першому ряду — фахівчині UKRNAFTA

Натепер в UKRNAFTA працюють понад 20 тисяч фахівців, і кожна четверта з них — жінка. Головне — показник у понад 5 тисяч, тобто 26% особового складу, не є межею.

Особливо якщо враховувати, що з 2022 року дівчата активніше почали вступати на профільні інженерні та геологорозвідувальні спеціальності. А отже, студентками вони прийдуть на проходження практики, а згодом і новоспеченими дипломованими спеціалістками — на роботу. І керувати у компанії є чим…

«Пробурити свердловину коштує в Україні від 8 до 12 млн доларів, в Укрнафті 200 свердловин. Бурять їх верстатом. Верстат може стояти на землі, а може на морі. Один день такого верстата коштує від 10 тисяч доларів. Коли я вперше прийшла у нафтогазову компанію та прочитала у контракті, що один день простою цього верстата коштує 36 тисяч доларів, то зрозуміла, це — моя індустрія. І дуже сподіваюся, що ми почнемо скоро працювати у морі. І дівчатам є, де демонструвати свої здібності», — ділилася враженнями Наталія Рудевич.

Топменеджерка відверто поділилась власними управлінськими секретами. Серед них — покарання за таке порушення техніки безпеки, як неодягнуті окуляри. У Рудевич діє не грошовий штраф, а спортивний: віджимання!

Наталія Рудевич на сцені SHE Congress 2024Секретом формування сильної команди через підтримання корпоративної культури стала відсутність страху перед звільненнями працівників.

«Коли мені жаліються, що від нас звільняються люди, а ми їх навчили та витратили на них стільки часу, ну як же так, то я кажу коротко. Перше — ми настільки крутезна компанія, що від нас хочуть забрати фахівців. Друге — я знаю компанію, що є номером один у світі, яка ставить собі за таргет — змінювати 5% персоналу щороку. І вона щороку 5% працівників звільняє, 5% — бере. Ми таким чином оновлюємо кров компанії. Третє — ми їх уже навчили, отже ми будемо легші. Четверте — ми будемо мати дуже багато знайомих в індустрії, то матимемо, у кого запитати, якщо щось сталося. Якщо немає якогось інструменту, знаємо, у кого позичити. Я маю мрію, що років через п’ять-сім у Мексиканській затоці зустрінуться два крутезні інженери, які починали свою кар’єру саме у нас», — резюмувала спікерка.

Наскільки комфортно працювати у згаданій топменеджеркою світовій компанії, де тебе можуть звільнити лише тому, що керівництву хочеться «оновити кров», питання дискусійне. Адже якщо ти можеш опинитися цього, то наступного року серед тих 5% невдах, навряд чи будеш робити цінні пропозиції — краще їх притримати для нового працедавця, якщо такого доведеться шукати.

Наталя Рудевич викликала захоплення феєричним фіналом свого виступу — вона виявилась єдиною серед спікерок на SHE Congress 2024, яка не лише розповідала про перспективи жінок в UKRNAFTA, але й запросила на сцену фахівчинь компанії, які заправляють усі танки ЗСУ.

Учасниці панелі She in Business

She in Business: надихати чи не надихати команди — питання відкрите

Своїм виступом Наталія Рудевич запалила вогонь на дискусії She in Business, присвяченій секретам розвитку у нестабільні часи. Модерувала Ольга Дівущак — маркетологиня Foundation Coffee Roasters, співзасновниця Paint Digital Agency. Її питання про найважливіші якості для лідерок у бізнесі в сучасних умовах, виявилось не таким і банальним. Дискутували Марія Гаврилюк (Gunia Project), Ганна Завертайло (HONEY та Zavertailo), Олена Ялова (Stoic, Украфлора), Юлія Ярмоленко (Київський кондитерський концерн БКК), Аліна Качоровська (Kacho Group, Kachorovska).

Юлія Ярмоленко під час спілкування з учасницями конгресу

«Насамперед це відповідальність. За себе — де ти є, за команду, яку ти ведеш. А оскільки бізнес є бізнес, це і про ком’юніті всередині, і про клієнтів, і про податки. Друге — це адаптивність до умов. Третє — ухвалювати ефективні та навіть унікальні за креативністю рішення. Для мене війна, умовно кажучи, була трохи виграна 11 березня, коли ми відновили виробництво на БКК, бо як кондитерська компанія ми готувались до 8 березня, а не до повномасштабного вторгнення. У «Київського торта», наприклад, термін придатності три доби. А коли у тебе на складах купа інгредієнтів та готової продукції, бо напередодні свята за два дні вивозиться товару, як за пів місяця звичайної роботи, то відновлення виробництва — це перемога. І коли чоловіки зайняті обороною Києва, то начальниками зміни, тобто лідерками на певній ділянці у нас ставали жінки, які до цього працювали кондитерами, а не керівниками», — такий хіт-парад якостей оприлюднила голова наглядової ради БКК Юлія Ярмоленко.

Аліна Качоровська

CEO Kacho Group, креативна директорка Kachorovska Аліна Качоровська згадала про любов до себе.

«Баланс і гармонія в собі та з колективом, бо колеги та партнери відчувають, в якому ти стані, і або заряджаються позитивно або губляться. Безмежна та беззаперечна любов до себе, фокус на тому, чого я хочу та як я цього хочу. І тоді ти згадуєш про косметичні процедури, вчасно зроблений манікюр, опікуєшся своїм інтелектом. І коли щодня вранці ти зробиш маску, макіяж та одягнеш одяг, в якому тобі подобається навіть те, як тканини торкаються твого тіла, то ти отримаєш ще вдома такий заряд задоволення, що вже входиш на роботу як лідерка з переможним настроєм», — пояснила свою позицію Аліна Качоровська.

Анна Завертайло

Співвласниця HONEY та Zavertailo Ганна Завертайло акцентувала увагу на чутливості.

«Якщо ми говоримо про лідерку, яка вже досягла певних результатів, то з нашими регулярними кризами у нього уже сформовані необхідні навички. Але на третьому році вторгнення жодному лідеру не завадить зайвий раз пропрацювати свою чутливість. Це посприяє краще аналізувати ситуацію у компанії і розуміти стан співробітників.

У початківців багато чого залежить від самоосвіти та скілів лідерки — як вона може адаптуватись в поточних умовах», — підкреслила Ганна.

Другим питанням дискусії стала емпатія та створення емпатичного середовища, де співробітники отримують мотивацію до зростання.

«Сьогодні виживають тільки ті бізнеси, де лідери вміють ухвалювати швидкі рішення. Квіти є скоропортом, і ми так само готувалися до 8 березня перед вторгненням. У нас було на складі більш ніж пів мільйона троянд та інших квітів на 5 мільйонів собівартості продукції та дві повні фури на кордоні, які ми повернули до Голландії. І якби ми тоді не ухвалили правильні рішення, то сьогодні б компанії не було, адже ми мали кредити, які треба було повертати. Усі мої партнери розуміли, що ми все-таки привезли продукцію, і ми були першими, кому вони віддали свої замовлення та навіть збільшили частку цих замовлень. Я прийшла чесно до партнерів та прямо сказала, що грошей немає, але ми віддамо. І я повернулася в Україну, я вважаю, що це було одне з найправильніших рішень, бо довіра партнерів до людини, яка сидить за кордоном та дає доручення, що робити, значно менша, ніж до тих, хто перебуває в Україні під обстрілами та без електрики. Наступне — емпатія. Період авторитарного лідерства вже добіг кінця. А жінки завдяки більшій емпатичності сьогодні можуть бути кращими лідерами, бо вони гнучкіші. Сучасний лідер має бути здатним розуміти психологічний стан своєї команди. Коли суспільство переживає глибокі травми, емпатія стає основою ефективної взаємодії. Не менш важливим є безупинний розвиток. Щодня з’являються нові технології, нові знання щодо керування бізнесом, а ви хочете бути успішним лідером, то треба постійно навчатися», — підкреслила CEO холдингу Stoic, власниця компанії Украфлора Олена Ялова. І з цим були усі учасниці панелі солідарні. А ось питання про створення середовища, де співробітники знаходять мотивацію для зростання, викликало різні позиції.

Марія Гаврилюк

«Лідер має створювати та заряджати команди, організовуючи здорове середовище, де кожен може розкрити свій потенціал. Зібрати команду, закохати її у продукт, надихнути її на досягнення і постійно розвивати — це справжній талант, який потребує від лідерок багато часу і різноманітних навичок», — висловила свою думку CEO та співзасновниця Gunia project Марія Гаврилюк.

Але Олена Ялова закликала учасниць панелі до чесної розмови, додавши, що нетоксичність середовища залежить і від працівників, які за свою роботу отримують зарплату. І якщо людина не любить свою професію, то як би ти її не надихав, любові до справи у неї не виникне. Не говорячи вже про те, що лідерки також мають надихатись від результатів роботи своїх команд. А щодо можливостей кар’єрного зростання як джерела натхнення…

Олена Ялова«Виховуємо ми тільки власних дітей, а не колег на роботі. Щодо натхнення… Я насправді не зобов’язана нікого надихати взагалі — ані своїх подруг, ані своїх дітей, ані свого чоловіка, і тим більше своїх колег. Аби не витрачати свій ресурс на надихання, у компанії повинні працювати ефективні бізнес-моделі, в яких закладені можливості для кожного члена команди розкрити максимально свій потенціал і талант.  На роботі повинні бути дорослі стосунки, які передбачають партнерство та рівність», — поділилась думками Олена Ялова.

SHE Congress 2024 не єдина жіноча платформа для обміну ідеями, якою опікується Womo.ua. Місцем натхнення, підтримки та солідарності серед лідерок є й інший проєкт — «Майстерня сенсів». Тож попереду чисельні зустрічі з підприємицями, які ділитимуться власним досвідом долання викликів. Читайте щодня Womo.ua та стежте за анонсами наших заходів. Далі буде!

Тетяна Марінова