Що таке фінансова подушка безпеки й навіщо вона потрібна. Розповідає експертка з фінансів

Єлєна Шепель

Єлєна Шепель, експертка з фінансів та фінансова радниця

В умовах, коли економічна ситуація не тільки в Україні, а й в усьому світі достатньо нестабільна, навичка управління власними грошима стає питанням базового фундаменту спокою. Люди, у яких на початок локдауну через COVID та на ранок початку повномасштабного вторгнення були сформовані накопичення грошей, почувалися менш тривожно.

Висока ймовірність, що найближчим часом світ очікує чимало нових викликів, тож не зайвим буде розібратися, що може допомогти сформувати внутрішній спокій з приводу грошей.

Думка «От буду більше заробляти, почну відкладати гроші» — ілюзія. З підвищенням рівня доходів та без сформованої навички накопичувати гроші, сама собою ситуація на краще не складеться. Хороша новина в тому, що можна і варто навчитися відкладати хоч маленькі гроші вже зараз і тоді задача накопичити капітал стане цілком реальна. І найголовніше – почати.

Якщо мова йде про накопичення грошей, варто розрізняти дві окремі категорії: фінансова подушка безпеки (ФПБ) та капітал, який приносить пасивний дохід. Далі ромова піде про першу, бо саме з неї варто починати. Не слід вкладати в свої останні вільні гроші в будь-які інвестиції, криптовалюту чи інші інструменти, якщо у вас немає коштів, які зможуть покрити ваші звичні витрати, у разі зникнення джерел доходу.

Читайте також: Порада дня від експерта: що треба знати батькам про кишенькові гроші

То що ж таке фінансова подушка безпеки? Це сума грошей в розмірі 3-6 місячних витрат для забезпечення рівня життя, до якого ви звикли. Вона може бути сімейна чи особиста, тут кожен в праві вирішувати самостійно. Отож, щоб розрахувати скільки грошей вам потрібно зібрати на подушку безпеки, потрібно взяти суму ваших щомісячних витрат (якщо ви ніколи не рахували скільки насправді витрачаєте за місяць, варто почати саме з цього) і помножити її на 3-6 місяців. Варто зазначити, що чим більше в родині дітей, чим вища ваша посада, тим більшим має бути період, що покривається ФПБ. Тут все просто, зібрані кошти повинні забезпечити поточні витрати в разі, якщо ви вирішите змінити місце роботи чи напрямок діяльності. І на практиці керівник відділу продажів шукає нове місце роботи довше, ніж менеджер з продажів, просто тому, що вакансій на керівні посади об’єктивно менше.

Ті, хто щойно порахували скільки потрібно накопичити грошей, в цей момент подумали: «Трясця, та я цю суму збиратиму цілу вічність!» Але люди, які приймали чітке рішення таки накопичити цю суму, згодом відмічали, що починає відбуватися «магія»: виникають нові пропозиції про співпрацю, надходять неочікувані подарунки у грошовому еквіваленті, ростуть доходи, виникають нові проекти і все це сумарно допомагає здійснити накопичення помітно швидше, ніж здавалося на початку.

Підійдіть до процесу креативно і вигадайте власну назву, яка буде подобатися. «Подушка безпеки» за замовчуванням ніби передбачає, що є якась небезпека, від якої потрібно захищатися, а цього підсвідомо не хочеться. Люди старшого віку часто називають свої накопичення «гроші на чорний день» і може виникнути ілюзія що краще такі гроші взагалі не відкладати, щоб цей «чорний» день ніколи не настав. Тож вигадайте щось цікавіше, наприклад «фонд спокою», «золотовалютний запас імені мене» чи щось подібне.

Створіть для ФПБ окремий рахунок, банку чи конверт. Накопичення на подушку безпеки мають бути окремо від тих коштів, якими ви користуєтеся на поточні витрати, щоб не було спокуси використати ці гроші на якусь забаганку.

Краще накопичувати у іноземній валюті, бо це допоможе і знизити вплив інфляції, і зменшить ризик витягування грошей з конверту на поточні витрати. Не намагайтеся вичікувати кращий валютний курс, не грайте з ринком, це лише втрата енергії та розфокус. Купляйте валюту по курсу на день поповнення ФПБ, колись він буде вищим, колись нижчим, це нормально. У фінансах є таке поняття як середній курс, якщо мова йде про невеликі суми у валюті при численній кількості операцій.

Якби це дивно не здавалося на перший погляд, але ФПБ має бути грошима, які просто лежать. Так, вони будуть дещо втрачати у вартості через інфляцію, але працювати має капітал, а подушка безпеки має бути в швидкому доступі, для використання при першій же потребі. Не варто класти ці гроші на депозит, бо звідти ви не зможете дістати свої кошти як тільки вони вам знадобляться, якщо термін дії депозиту ще не минув. Основна мета цих коштів – бути у вас під рукою і давати впевненість, що в непередбачуваній ситуації ви маєте вільні гроші принаймні на найближче майбутнє.
Для накопичення ФПБ знадобиться час і зібрати її доведеться на дисципліні. Чимало людей здригаються від цього слова, тож корисним буде розглянути наступну формулу:

Дисципліна ≠ хардкор

Дисципліна = вірність своїй цілі

Як тільки прийде тотальне усвідомлення для чого варто зібрати ці кошти і буде прийняте рішення таки це зробити, далі це вже бути питання вірності цій ідеї. Просто з кожного свого доходу, навіть з найменшого, відкладайте 10% на подушку безпеки і відслідковуйте прогрес. Святкуйте проміжні етапи, не знецінюйте кожну накопичену сотню гривень і свого часу ви будете вдячні собі за те що колись прочитали цю статтю, зібрали ці гроші і заклали основу свого спокою з приводу грошей у вашому житті.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram