Швидкий розвиток кар’єри та підтримка комьюніті: Навіщо жінкам у STEM менторство

Цінність професійного менторства для жінок

Оля Луцик, лiдерка WWC Kyiv

У сферах науки й технологій (STEM) близько 80% — чоловіки. Через це жінкам часто важче комфортно почуватися й розвиватися в роботі й навчанні. І близько чверті жінок з цієї ж причини відмовляються від кар’єри в STEM.

Оля Луцик — лідерка mobile-напрямку Woman Who Code Kyiv та координаторка менторської програми в цій організації. У Міжнародний день жінок та дівчат у науці вона розповідає про цінність професійного менторства для жінок, спільноту Women Who Code Kyiv та менторську програму від ком’юніті.

Колись ми з подругами хотіли створити своє ком’юніті програмісток і думали назвати його на честь української вченої, яка зробила величезний внесок — винайшла вказівники. На них будується все сучасне програмування. 

Але ми не зробили цього. Бо цю жінку звали Катерина Ющенко, і про неї знають значно менше людей, ніж про дружину колишнього президента України. І ми щодня змушені були б повторювати: «Ні, це не пов’язано з Віктором Андрійовичем».

А ще в Україні лише 3 університети, названі на честь жінок. Це Волинський національний університет ім. Лесі Українки, Одеська національна музична академія ім. Антоніни Нежданової та Київський інститут соціальних та культурних зв’язків імені Св. княгині Ольги. Хоча відомих українок, які зробили великий внесок у різні сфери науки й культури, дуже багато.

До чого це я? Колись я не замислювалася про такі речі, а потім занурилася в реальність жінок, які обрали справою свого життя технології та науку. Й останні 10 років перетворили мене на іншу людину. 

Я почала працювати програмісткою, народила дитину, повернулася з декрету, змінила роботу, працювала в українських та американських компаніях. Дізналася, що жінкам і чоловікам за однакову роботу платять по-різному. І багато інших речей.

У світі жінкам платять у середньому на 20–30% менше, ніж чоловікам. У Європі — приблизно на 19%. На сайті Держстату України є статистика: на кожню гривню, зароблену чоловіком, припадає 81 копійка, зароблена жінкою (дані за перші 3 квартали 2021). Хоча багато моїх знайомих у це не вірять. Також у сферах науки й технологій (STEM) близько 80% — чоловіки. Через це жінкам часто важче комфортно почуватися й розвиватися в роботі й навчанні. І близько чверті жінок з цієї ж причини відмовляються від кар’єри в STEM.

Я усвідомила, наскільки в таких реаліях важливі менторство й підтримка професійного жіночого ком’юніті. І знайшла спільноту Women Who Code Kyiv. До неї вперше я потрапила три роки тому: спершу прийшла слухачкою на технічний мітап, потім уже сама стала спікеркою. Мені дуже сподобалася атмосфера взаємоповаги та підтримки від успішних жінок в IT. 

Women Who Code Kyiv — чаптер всесвітньої організації Women Who Code. Це спільнота для всіх жінок, які працюють в IT, або студенток технічних спеціальностей. Тут можна познайомитися з інженерками, які працюють в Google і Apple, а також у найкращих українських компаніях. Ще у WWC Kyiv можна зустріти спеціалісток HR, IT-рекрутерок, інженерок Data Science та Machine Learning і ще багато крутих tech-професіоналок.

А потім я стала координаторкою менторської програми у цій же спільноті. Скільки неймовірних історій народилося за останні роки роботи цієї програми! По-перше, менторками стають багато жінок із надзвичайним досвідом. Вони готові витрачати свій час безкоштовно, щоб допомагати вмотивованим новачкам. Я спочатку повірити не могла, наскільки вони раді допомогти. І все — щоб шлях наступної жінки, яка йде за ними, був трохи легшим за їхній власний.

Harvard Business Review якось публікували опитування, яке показало, що всі успішні жінки мають ментора чи менторку. 

І я бачила, як жінка майже в 50 років без знання англійської через півроку спілкування з менторкою отримала 2 пропозиції роботи. Як інша дівчина, спираючись на поради своєї менторки, змогла перекваліфікуватися в Data Science Engineer. Як спеціалістка техпідтримки за рік поступово вивчилася на мобільну розробницю. Як жінки ростуть, змінюють роботу й життя. Стають щасливішими і впевненішими. Такі історії надихають мене.

Менторинг для менті (тобто учениці) — це й відповіді на запитання, які далеко не завжди можна загуглити. Розповім цікавий кейс. Одна учасниця WWC Kyiv працює у сфері комп’ютерної лінгвістики. Я добре пам’ятаю її історію, тому що це дуже нішева спеціальність, й інформації поки мало. Вона буквально не могла знайти нікого, хто міг би допомогти їй, підказати. Бувало, що навіть писала у Grammarly, щоб їхня команда поділилася порадою. Ця дівчина подалася на нашу менторську програму й уже 9 місяців працює з менторкою, яка допомагає їй системно вивчити комплінгвістику, спеціально для своєї менті розробляє списки літератури й задачі.

Я ніколи до цього не розуміла до кінця слово «сестринство». А тепер знаю, що існує жіноча дружба і взаємодопомога. Особливо в професійній сфері. І переконуюся кожного дня, наскільки це важливо й цінно.

На менторській програмі WWC Kyiv спеціалістки допомагають одна одній: зрозуміти, куди далі розвиватися професійно, скласти резюме, написати свій проєкт та розібратися, як вирішувати складні робочі задачі.

Для менторок це можливість розвинути менеджерські якості, навести лад у своїх знаннях. Бо одна справа знати, а зовсім інша — уміння розказати й пояснити, і друге цінується на ринку значно вище. 

Якщо ви відчуваєте потребу в менторці або самі хочете нею стати, реєструйтеся на третю хвилю безкоштовної менторської програми від Women Who Code Kyiv. Я запрошую вас розвиватися у крутому професійному ком’юніті. Анкета для менторок можна знайти тут https://bit.ly/3Jmo6PG, а анкету для менті тут https://bit.ly/3Bmjkif. Приходьте бо це того варте.