Скіфське золото стане основним експонатом у межах постійного виставкового проєкту “Скарби Криму. Повернення”. Він триватиме у Скарбниці музею до остаточної деокупації Криму. Про це повідомили в Міністерстві культури та інформаційної політики.
Влітку минулого року Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення судів попередніх інстанцій. В Україну мають повернути 565 предметів з виставки «Крим: золото й таємниці Чорного моря». Вони експонувалися в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Це давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені під час археологічних досліджень Криму.
«Передача артефактів, відомих як „скіфське золото“, є логічним і справедливим завершенням тривалої судової тяганини за право власності між Україною та музеями, розташованими на підконтрольній росії території. Рішення нідерландського суду підтверджує юрисдикцію України щодо кримської культурної спадщини, виходячи із суверенного права України на територію Кримського півострову, визнаного на міжнародному рівні», — зазначили в МКІП.
Загалом колекція налічує близько 2000 експонатів, які раніше зберігалися у чотирьох кримських музеях.
«Скарби Криму. Повернення» — це потужна перемога в боротьбі за культурну спадщину України, свідчення нашої тисячолітньої історії, що розкривається через культури багатьох народів, та утвердження верховенства права», — наголосили в Міністерстві.
Унікальні артефакти колекції скіфського золота можна буде побачити в музеї до остаточної деокупації Криму.
До речі, у червні 53 роки тому, в дніпропетровській області ахеологи знайшли золоту пектораль. Сьогодні її вважають однією з найважливіших знахідок XX століття й головним скарбом України.
Неймовірна прикраса належала скіфському аристократу у 4 ст. до н. е. Вона виготовлена із золота 958 пробинасиченого жовто-золотого кольору і вражає кількістю та витонченістю деталей. Золота пектораль також зберігається у Скарбниці Національного музею історії України.
Нещодавно музей оголосив 21 червня Днем пекторалі. Планувалося, що він буде щорічно відзначатися певними культурними подіями. Проте через повномасштабну війну плани дещо змінилися. То ж зараз є чудова можливість побачити наживо унікальний експонати виставки “Скарби Криму. Повернення”.
Читайте також: В Україну повернули «скіфське золото», яке 10 років було в Нідерландах: фото
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram