В Україну повернули «скіфське золото», яке 10 років було в Нідерландах: фото

За позовом українських компетентних органів Верховний Суд Нідерландів прийняв остаточне рішення про повернення в Україну культурних цінностей.

28.11.2023

У червні 2013 року 565 музейних предметів так званого «скіфського золота» були передані до музею Алларда Пірсона – археологічного музею Амстердамського університету (Королівство Нідерланди) з фондових колекцій Кримських республіканських музейних установ. Це було зроблено з метою експонування на виставці «Крим – золотий острів у Чорному морі», яка проходила з 6 лютого по 28 травня 2014 року.

Однак, після закінчення терміну дії контракту культурні цінності, які є власністю держави Україна, не були повернуті у зв’язку з тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим.

«Повернення до України «скіфського золота» — це справді історична подія і наша спільна правова перемога. Цей шлях тривав майже 10 років. Завдяки наполегливим зусиллям українських органів правопорядку й державних інституцій, а також успішній співпраці з судовими органами Королівства Нідерландів, цей культурний скарб повернуто до України. Сьогодні окремі артефакти з колекції експоновано в українському музеї», — зазначив Генеральний прокурор.

Читайте також: Ґердани Прикарпаття внесли до нематеріальної культурної спадщини України: деталі

За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора детективами Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, у якому серед іншого розслідується факт заволодіння музейними предметами, вчиненого в особливо великих розмірах.

З метою забезпечення збереження цього майна, яке визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, слідчим суддею накладено арешт на культурні цінності.

Читайте також: Etnodim та Музей Івана Гончара презентували колекцію вишитого одягу: фото

Наразі за результатами співпраці Офісу Генерального прокурора, прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Національного музею історії України, Бюро економічної безпеки України, Служби безпеки України колекція кримських музеїв повернулася з Королівства Нідерланди до України.

«Захист нашої історичної спадщини – невід’ємна складова захисту України. Сьогодні росія робить все, аби знищити нашу ідентичність. Внаслідок атак агресора понад 600 історичних пам’яток пошкоджено або зруйновано, на тимчасово окупованих територіях фіксують випадки мародерства та незаконного вивезення культурних цінностей. Та ці спроби ворога є і будуть марними. Адже ми обʼєднані заради захисту нашої країни, нашого спільного надбання, нашої памʼяті», — наголосив Андрій Костін.

Читайте також: Український бренд «Ґроно» презентував колекцію декору за мотивами розписів Поліни Райко: фото

На даний час досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.