Легендарне «скіфське золото» знову в Україні. Через десять років судових справ до Києва з Нідерландів повернулися унікальні експонати кримських музеїв. Вона стали основою нового виставкого проєкту. Відтепер їх можна побачити у Скарбниці Національного музею історії України. Про це повідомила Олена Зеленська.
4 липня відбулося урочисте відкриття виставки «Скарби Криму. Повернення» за участі першої леді України.
«Радію, що вся колекція стає нарешті доступною для всіх українців — вже від завтра, з 5 липня. Запрошую всіх подивитися на наш видатний спадок, бо справжні національні скарби — не те, що десь сховане чи привласнене. Це те, що доступне людям і збагачує розмаїттям навіть не одну державу, а цілий світ», — зазначила вона.

Влітку минулого року Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення судів попередніх інстанцій. За цим рішенням в Україну повернули 565 предметів з виставки «Крим: золото й таємниці Чорного моря». Тоді вони експонувалися в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Це були давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені під час археологічних досліджень Криму. Безцінні експонати раніше перебували у чотирьох кримських музеях. Це Бахчисарайський історико-культурний заповідник, Центральний музей Тавриди у Сімферополі, Керченський державний історико-культурний заповідник та Херсонес Таврійський у Севастополі.

Олена Зеленська розповіла, що вже бачила деякі артефакти колекції. Взимку вона показувала музеї Києва чоловіку Прем’єр-міністерки Данії Бо Тенгбергу. Тоді експонати повернулися з Нідерландів і оформлювалися в експозицію. Це прикраси пізньоскіфського часу, давній бронзовий посуд та китайські предмети I тисячоліття до нашої ери.
«Навіть із цього переліку видно, що скарби Криму, як і сам Крим, створювали дуже різні народи й культури. Ще не існувало слова «мультикультурність», а Крим та його надбання вже такими були», — сказала перша леді.
Наразі скіфське золото можна можуть побачити всі українці. Колекція, що містить бронзові мечі, золоті шоломи та дорогоцінне каміння, зберігатиметься у Києві до деокупації Криму.
Читайте також: В Україну повернули «скіфське золото», яке 10 років було в Нідерландах: фото
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram