Стани, які відчувають дівчата з ВІЛ: сором, самотність, самозвинувачення та низька самооцінка

Тільки кожна шоста дівчина з ВІЛ повною мірою розуміє принцип активної згоди в статевих стосунках. 56 з 250 опитаних дівчат мали сексуальний досвід, 24 з них не давали активної згоди на секс, а дві дівчини стикались із сексуальним насильством. Такими є результати першого в Україні дослідження серед ВІЛ-позитивних дівчат віком 14-18 років ініціювала Фундація АнтиСНІД-США в Україні. 

Станом на 1 січня 2020 року в Україні під медичним наглядом знаходились 372 дівчини віком 15-17 років. «Ми ініціювали це дослідження, щоб зрозуміти, чого саме прагнуть дівчата з ВІЛ в Україні, які навички вони хочуть розвивати, про що вони мріють. Пройшло понад 30 років з початку епідемії ВІЛ, але рівень стигми до людей з ВІЛ все ще неприйнятно високий. Нас цікавило, чи ВІЛ впливає на дівчат, чи є це перешкодою для особистого розвитку, впевненості у своїх силах, реалізації права бути щасливою», — каже голова Представництва AHF Ukraine Ярослава Лопатіна.

В ході дослідження було виявлено, що 75% опитаних дівчат пристосувались до життя з ВІЛ і сприймають хворобу як невід’ємну частину себе. Водночас чверть дівчат потребують психологічної та соціальної підтримки.

Проблеми психічного здоров’я — сором, самотність, самозвинувачення, проблеми низької самооцінки– 4 найчастіших стани, які відчували респондентки. Проте більшість дівчат не звертались за допомогою, бо не мають інформації про таку можливість або не вірять, що можуть отримати допомогу, або не вміють просити про допомогу.

Також було виявлено, що 45% респонденток нікому не розповідали про свій статус, побоюючись втратити коханих і друзів. 67% дівчат не можуть пояснити термін «стигма», а 54% – не знають, що таке «дискримінація», навіть регулярно стикаючись з їхніми проявами – навіть з боку власної родини. 34% дівчат стикались з проявамистигми та дискримінації в медичних закладах. Більше половини дівчат не певні, що отримають правовий захист у випадку порушення їхніх прав.

Більше половини з опитанний, а саме 54% дівчат називає здоров’я однією з трьох головних ознак щастя, але лише половина опитаних усвідомлюють важливість лікування. Майже чверть дівчат ставляться до лікування зі спротивом або байдужістю.

«Вражають відгуки інтервьюерок, які зібрали багато прикладів дискримінації та насильства. Попри це, дівчата, як інші підлітки прагнуть бути щасливими, мати родину, спілкуватись з друзями. Наше спільне завдання – допомогти їм в цьому, надати необхідну інформацію та створити умови, в яких вони почуватимуться безпечно», — підкреслила Ярослава Лопатіна.

Дослідження «Особисті та соціальні аспекти життя і потреби ВІЛ-позитивних дівчат віком 14-18 років в Україні», проведено членкинями благодійної організації «Позитивні жінки» в межах розвитку ініціативи «Дівчата діють», яка зміцнює взаємопідтримку серед дівчат і молодих жінок, виховує впевненість  у собі, лідерські та життєві навички. В рамках дослідження опитано 250 дівчат з 14 областей України та міста Києва.