Старіння мозку прискорив локдаун під час пандемії коронавірусу

Дослідники вважають, що особливо це стосується дівчат

старіння мозку
12.09.2024

Старіння мозку у підлітків прискорилося на чотири роки через запроваджену ізоляцію під час пандемії коронавірусу. Такі заходи під час локдауну негативно відбилися на психіці підлітків, особливо у дівчаток. Про це пише The Guardian з посиланням на дослідження, опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Дослідження розпочалось ще в 2018 році. Тоді вчені вирішили вивчити зміни структур головного мозку школярів у міру дорослішання. Для цього вони зібрали МРТ-знімки 160 дітей віком від дев’яти до 17 років. Проте науковці були змушені припинити дослідження через пандемію коронавірусу. Але після поновлення роботи в 2021 році вони вирішили вивчити вплив локдауну на розвиток мозку дітей.

Вчені порівняли нові МРТ-знімки 80% учасників дослідження з даними до пандемії. Вони виявили, що у школярів прискорилося витончення кори мозку. Дослідники вважають, що подібний процес може бути пов’язаний із пережитим стресом під час обмежень, які влада запровадила, щоб не допустити поширення коронавірусу.

старіння мозку

«Кора великих півкуль головного мозку стає тоншою з віком і це нормальний процес. Однак у дітей, за якими ми спостерігали, кора головного мозку стала тоншою, ніж має бути у їхньому віці», — зазначили науковці. 

Вчені з’ясували, що мозок хлопчиків став «старшим» на 1,4 роки. А мозок дівчаток постарів на 4,2 роки.

«Ці результати вказують на велику вразливість жіночого мозку порівняно із чоловічим до змін способу життя, спричинених пандемічними локдаунами», — йдеться в дослідженні.

У той час як утончення спостерігалося по всьому жіночому мозку, в 30 ділянках в обох півкулях і в усіх частках, науковці з’ясували, що в чоловічому мозку воно обмежувалося двома ділянками, розташованими в потиличній частці.

Причини порівняно раннього старіння мозку у жінок відносно чоловічого точно не відомі. Проте вчені припускають, що дівчата потребували спілкування та соціалізації під час карантину більше, ніж хлопці. Вони нагадали, що пандемія залишила негативні наслідки на психіці всіх дітей. Дослідники радять батькам частіше приділяти час своїй дитині для обговорення її стану.

Читайте також: Книга «Інстамозок. Як екранна залежність призводить до стресів і депресії»

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram