Супротив темряві: незабаром вийде графічна історія про український блекаут

06.04.2023

Цього квітня у видавництві Yakaboo Publishing виходить незвичайна новинка — документальний комікс «БЛЕКАУТ. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України». Проєкт присвячений стійкості українців, які попри всі знедолення війни впевнено йдуть до перемоги. Книга публікується українською та англійською мовами й буде представлена як в Україні, так і за її межами.

Про ідею та передумови створення книги

23 листопада 2022 року внаслідок масованої ракетної атаки вперше в історії нашої країни автоматично зупинилися три атомні електростанції —Південноукраїнська, Хмельницька та Рівненська, які дають половину виробництва електроенергії в країні. Понад 10 млн українців залишилися без світла за тиждень до початку зими.

Перед українцями постало питання, як адаптуватись до нових умов — суцільної темряви вдома, зачинених магазинів, неможливості приготувати їжу, якщо у тебе електроплита, відсутності води у водоводі, зупинення руху електротранспорту, небезпеки для водіїв та пішоходів на темних вулицях, холодних квартир та офісів, відсутності будь-якого зв’язку та абсолютної неможливості повноцінно працювати.

БЛЕКАУТ. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України

Так у нашому житті з’явилося слово «блекаут». Попри те що цей термін має інше значення, саме так почали називати відсутність електропостачання, що могла тривати від кількох годин до місяців у різних регіонах України.

В рф думали, що у такий спосіб зможуть морально та фізично зламати українців, але ми швидко навчилися жити з частими аварійними відключеннями: опанували нові прилади, почали планувати свій день за графіком, звузили горизонт планування, стали більш відповідально ставитись до споживання енергоресурсів.

Нові звички та умови життя зробили нас навіть стійкішими та  організованішими, ми стали більше цінити звичайні, але дуже важливі для кожного з нас речі.

Ми стали свідками історій про лікарів, яким доводилось без світла проводити прийоми, про рідкісні рослини Національного ботанічного саду, що замерзають через нестачу тепла, про мужніх та відданих своїй роботі енергетиків, які безперервно лагодили трансформатори та відновлювали мережі. Ми вдягнули налобні ліхтарики, щоб освічувати дорогу додому, зробили вдома запаси води та консервів.

Тоді й виникла ідея створити книгу, задокументувати те, що відбувається з країною та нами. Запамʼятати та розказати, що означає блекаут саме в контексті України.

«Книга вийшла цікавою, незвичною та напрочуд стильною. Її англомовну версію вже передзамовив наш великий міжнародний партнер — відома британська компанія Gardners’. У ній зібрані різні історії. Це власний досвід наших авторок, розповіді сусідів та друзів, історії з соціальних мереж. Я думаю, у кожного з нас є що згадати про цей час. Тому для нас було важливо зафіксувати події та емоції, щоб розказати потім про це світу, створити ще одну важливу сторінку в історії цієї війни”, — говорить Олена Безугла, СЕО Yakaboo.

Про авторок книги та видавництво

Авторки книги — українські ілюстраторки, співзасновниці київської візуальної студії Сері/граф Аня Іваненко та Женя Полосіна.

Цей творчий тандем знайомий багатьом українським читачам за ілюстраціями до таких книжок, як: «Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи» (2020 рік),  «У міста є Я» (2021 рік), «Котик, Півник, Шафка» (2022 рік). Їх роботи також публікувалися в The New Yorker, Deutsche Welle, New Statesman, Financial Times тощо. А книга «Блекаут» — їхній перший проєкт, де вони виступили ілюстраторками та авторками тексту.

«Блекаут — це суб’єктивний погляд на дуже конкретні події. Ми розповідаємо про кілька місяців наприкінці 2022-го — на початку 2023-го,  протягом яких українці так чи інакше зіткнулися з відключеннями світла через ракетні атаки з боку Росії. З перших днів повномасштабного вторгнення ми намагаємося документувати те, що бачимо навколо. Фіксуємо свій побут, замальовуємо почуте від друзів та знайомих. Ця книга — це краплина в морі досвідів. Ми, звісно, не можемо охопити все, що переживають люди в різних куточках країни, але можемо розповісти історії, свідками яких стали», — розповідають Аня Іваненко та Женя Полосіна.

У Yakaboo Publishing згадують: «Книжка про блекаут створювалась під час блекауту і про це також сама історія… Нас найбільше вразили ті замальовки у коридорах під час атак, коли авторки у кожній такій сцені вказували внизу час і кількість випущених ракет: «22 жовтня 2022 — 33 ракети», «15 листопада 2022 – 96 ракет»… Ми дивились на ці дати і згадували себе тоді, свої переживання… Ця книжка про кожного українця, це про кожного з нас. Тепер вона стане ще одним свідченням незламності української нації».

Коли чекати на книгу

Англійською мовою книжка побачить світ у квітні, а наприкінці травня вийде й українська версія. Наразі на сайті yakaboo.ua можна оформити передзамовлення на обидві версії, перші 100 примірників будуть надіслані замовникам з автографами Ані Іваненко та Жені Полосіної. Перша офлайн-презентація книги відбудеться у квітні 2023 року. Більше інформації про книгу можна дізнатися за посиланням.