Театр «Золоті ворота» розпочинає 44-й театральний сезон премʼєрою «Кортеса»

10.08.2023

19 та 20 серпня в театрі «Золоті ворота» відбудеться довгоочікувана премʼєра вистави «Кортес» режисерки Тетяни Губрій за пʼєсою сучасної української драматургині Лєни Лягушонкової. Ця подія стане відкриттям 44-го театрального сезону, який пройде під гаслом #CulturalResistance і буде присвячено культурному спротиву довготривалій російській агресії. 

Вистава розповідає про Ернана Кортеса — іспанського конкістадора, який очолив висадку європейців в Америці. За сюжетом, мандрівники вирішили «врятувати» імперію ацтеків від їх первісних традицій жертвоприношень та рабовласництва і задля цього користалися звичними для себе засобами — вбивством, мародерством та руйнуванням.  

«Пʼєса була написана до повномасштабного вторгнення росії в Україну, однак не втрачає власної актуальності, а навпаки набуває нових сенсів. Це історія про важливість культурної самоідентифікації та необхідності прощання зі своїм колоніальним минулим. Головне питання, яке стоїть перед героями та глядачами: хто є богом, а хто — варваром. Мені дуже імпонує вислів Вінстона Черчилля про те, що якщо країна між війною і ганьбою вибирає ганьбу, вона отримає й війну, й ганьбу. Саме про це ця пʼєса, про важливість вибору, а також про те, що необхідно прощатися з нашою меншовартістю», — пояснює режисерка Таня Губрій. 

Дія пʼєси відбувається в умовному XV столітті, але, як і в будь-якому творі метамодерну, ми бачимо тяжіння до міжісторичної трансгресії, зчитуємо багато відсилок до сучасної поп-культури. У виставі використовується ненормативна лексика, а також присутні сексуалізовані сцени, які можуть зачепити непідготовленого глядача. 

«Більше 300 років яскрава самобутня українська культура потерпає від імперських амбіцій країни-сусіда. Особливо гостро це відчувається зараз, під час повномасштабного вторгнення. Саме про це — наш героїчний спротив, культурну відсіч ворогу — буде цей сезон. Премʼєра «Кортеса» дуже важлива в цьому сенсі, адже в ній піднімаються питання культурної самоідентифікації», — розповіла директорка-художня керівниця театру Маріанна Розстальна.