The Future of Europe: Про війну та майбутнє через мистецтво

В Україні стартував міжнародний соціально-культурний проект для підлітків

09.08.2019

The Future of Europe — міжнародний освітній соціально-культурний проект для підлітків зі східної України (Донецька та Луганська області) та західної Німеччини. 15 українських підлітків та 15 їх однолітків в Німеччині, що стикаються з різними проблемами, разом створять мультимедійну виставу, в якій за допомогою творчого переосмислення реальності та встановленню міжкультурного діалогу спроектують спільне бачення можливого європейського майбутнього. Про проект WoMo розповіла його генеральна менеджерка Євгенія Відіщева.

Коли та як зародилася ідея проекту?

Минулої осені ми з художнім керівником проекту Андрієм Маєм організовували в Авдіївці фестиваль “Тиждень актуальної п’єси” з акцентом на підлітковій творчості. Пізніше ми провели в Авдіївці декілька майстер-класів та влаштували відеовиставу. Під час тієї поїздки якесь особливе враження справила табличка, яка попереджала про заміноване поле та вогні від обстрілів. Тоді дорогою додому ми задумалися про те, що хочеться розширювати межі можливостей та мрій людей, які живуть там. А навесні вже сформувався проект і ми отримали грант від Культурного фонду України.

Яка мета The Future of Europe ?

Я вважаю, що за підлітками — майбутнє і через 3-5 років вони будуть рухати нашу країну. Мені хочеться зробити свій вклад в це, розширювати їхні межі й відкрити трохи світ. Тому виникла думка зробити міжнародний проект з Німеччиною, трошки вийти за межі свого міста й країни, піти далі. Більшість з українських учасників жодного разу не були за кордоном і це певний цікавий виклик для них. Плюс нашаровуються наші проекції про майбутнє і наші враження після спілкування з німецькими учасниками. Чому ми обрали формат мультимедійної вистави? Тому що це про розвиток театру. Не скажу, що це нове, але це експеримент з відео, мобільними декораціями, новими формами. Сподіваємося, що мистецтво допоможе ще раз нагадати українцям, що на Сході країни досі йде війна. Дозволить торкнутися до почуттів, викликати емоції. Адже саме завдяки емоціям до людей можна донести те, що зараз переживають Луганська та Донецька області.

Євгенія Відіщева

Чому співпрацюєте саме з Німеччиною?

По-перше, там є наші партнери, з якими художній керівник проекту Андрій Май вже працював над проектом “Діти та війна”. По-друге, там наші партнери організовують фестиваль, спрямований на підліткову творчість “Наша Європа” і по-третє, центр сучасного мистецтва знаходиться саме в Німеччині.

Що робитимуть учасники проекту?

Українські учасники на тиждень відправляються до Німеччини, де разом з 15 німецькими підлітками працюватимуть над створенням мистецького продукту: пишуть сценарій для документальної п’єси та знімають відео для майбутньої вистави. Також для них будуть проведені воркшопи, вистави-променади, тренажі під відкритим небом, перегляди сучасних документальних фільмів, екскурсії та квартирники, зустрічі з цікавими людьми. А в кінці серпня всі учасники приїдуть до творчого табору в Україні, де протягом 10 днів мають створити документальну виставу, об’єднавши всі тексти та відео. Координувати підлітків будуть професійні діячі сучасного театру.

По завершенню творчого табору, українські підлітки відправляться в автобусний тур по 15 містах України. Після кожного показу вистави проводитиметься обговорення та відкриті дискусії. Показ також відбудеться на міжнародному освітньому драматургічному фестивалі «Тиждень Young» в рамках фестивалю «Тиждень актуальної п’єси» в Києві. Тур організовуємо  для того, щоб всі учасники мали можливість висловитися й були почутими. Нам важливо показати виставу для підліткової аудиторії, щоб відбувся діалог.

Учасники проекту

Учасник проекту Іван Залогін (18 років, м. Луганськ)

Одним з факторів відбору була соціальна активність. Учасник мав бути соціально активним, прагнути до змін в собі й світі навколо, особливо в локальній сфері. І якраз таки цей проект може дати можливість розширити свій світогляд, ті можливості, патерни, привезти в своє місто й змінити його. Тобто, отриманий досвід вплине не тільки на свідомість учасників, які стануть впевненіші, а й на міста, які вони можуть змінити. Можливо, ця поїздка зруйнує багато стереотипів.
Як я бачу свою місію в цьому проекті? Як людина, яка живе на окупованій території, я можу розповісти багато про ті проблеми, які існують зараз. А вирішити ці проблеми ми можемо не військовим шляхом, а завдяки комунікації. Розказати, що війна — не по всій Україні, що сюди можна їздити, інвестувати, розвиватися, вчитися. Я вважаю, що цей проект — про формування позитивного брендінгу України за кордоном.

Коли ми говоримо про українську частину цього проекту, то варто згадати, що за результатами соціального опитування 2018 року, 66% українців хотіли бути в ЄС і частково відчувають себе європейцями. А завдяки цій виставі ми можемо зробити крок до збільшення цієї цифри. Мені важливо показати людям, що майбутнє України — в Європейському Союзі, і що ми маємо цього прагнути й мусимо робити якісь кроки.

Фото: facebook.com

Читайте також: Українські школярі перемогли на Міжнародних олімпіадах з математики та біології