Be Eko: 10 альтернатив пластику та побутовій хімії

Як споживати відповідально без шкоди гаманцю

05.10.2018

Щодня кожне місто викидає тонни сміття, яке розкладатиметься століттями. У Києві лише 5% цих відходів переробляється. Куди ж дівається решта? Просто звозиться на звалища, неподалік від яких, з часом, стає неможливо жити. І боротьбу з цією проблемою кожному варто починати з себе. Тож ми трохи розібралися в цій темі і пропонуємо вам добірку альтернативних речей, якими можна замінити те, що шкодить екології.

Щоденний побут

Пакети — еко-сумки

Пакети, в яких ми переносимо продукти з магазину додому, розкладаються за 200 — 500 років. А користуємося ми ними 5-20 хвилин. Чудовий альтернативний варіант — еко-сумка з бавовняної тканини. Такі сумки міцні та витримують велику вагу. До того ж бавовна — це натуральний матеріал, який не наносить шкоди природі.

Одноразові пакети — мішечки з тканини

Маленьких одноразових пакетів за один похід до супермаркету можна принести додому декілька десятків. І всі вони майже миттєво відправляються у смітник. Альтернативою є покупка продуктів без упаковки або використання мішечків з тканини чи сітки. В таких мішечках, до речі, зручно їх зберігати. Для прикладу, хліб у тканинному мішечку зберігатиметься довше, ніж в пакеті.

Одноразові пляшки — багаторазова пляшка, термос

Влітку ми мало не щодня купуємо воду чи інші напої, а в особливо спекотні дні, навіть, по декілька пляшок. А кожна така пляшка розкладається за 180-200 років. Альтернатива: багаторазові термопляшки та термоси. До того ж напій у термопляшці довше залишається прохолодним.

Одноразові горнятка для кави/чаю — бамбукове горнятко

Підрахуйте скільки одноразових горнят ви викидаєте протягом місяця. І хоча вони паперові та мають швидко розкладатися, але насправді, це не так. Аби такі горнятка втримували рідину, виробники зсередини покривають матеріал полістироловою плівкою або ж LDPE-покриттям, що і робить їх водонепроникними. Альтернативою можуть слугувати бамбукові горнята, які можна придбати за ціною від 200 грн. До того ж, така заміна допоможе ще й економити, адже сьогодні все більше закладів роблять знижки клієнтам, які приходять зі своєю чашкою. Й напій у них довше залишається гарячим.

Побутова хімія

Освіжувач повітря — аромаолія

Через бажання створення затишку та приємного запаху в домі, люди часто купують аерозольні освіжувачі повітря. Але мало хто знає, що вони вміщують леткі токсичні речовини, які потрапляють в наші організми без особливих перешкод через легені та шкіру. Чимало виробників грішать використанням у своїй продукції бензоату натрію та нітрит натрію. Ці речовини є одними з найсильніших отрут. При регулярному використанні освіжувача повітря у вигляді аерозоля у людини починає розвиватися анемія (малокрів’я). Але є варіант, як можна наповнити своє житло приємним запахом, зберегти здоров’я та ще й зекономити. І це — аромаолія. Для цього варто просто налити води до розпилювача та додати 5-10 крапель олії. А олія чайного дерева може працювати ще й як антисептик.

Миючі засоби для посуду — гірчиця або сода

Скільки б ви не промивали посуд після миючого засобу — повністю його змити не вдасться. І вчені підрахували, що за рік ми разом з їжею вживаємо 250 мл цих рідин. Навіть, страшно уявити, як цей засіб, який здатний справлятися з жиром у холодній воді, впливає на наш організм зсередини. Але є абсолютно безпечний для здоров’я та дієвий засіб — гірчиця. А з забрудненнями духовки та інших кухонних поверхонь допоможе впоратися харчова сода.

Засоби для миття скла — оцет

Якісно вимити вікна можна й без допомоги хімічних засобів, які часто мають сильний різкий та стійкий запах. Відмити вікна можна розчином з води та оцту у пропорції 5:1. Розчин потрібно нанести на скло та витерти м’якою ганчіркою. Якщо ж запах оцту вам неприємний, можете замінити його лимонним соком.

Губки для миття посуду — щітка з дерев’яною ручкою

Губки для миття посуду вже давно увійшли у наш побут. Але користуватись ними може бути небезпечно. Дослідження німецькими вченими мікрофлори використаних губок виявило забруднення бактеріями високого рівня ризику. Половина з виявлених мікробів належала до високого рівня ризику для здоров’я людини і була потенційно патогенною. А розкладається така губка близько 200 років. Замінити ж її можна на щітку з рослинних волокон і ручкою з буку.

Засоби особистої гігієни

Пластмасова зубна щітка — зубна щітка з дерев’яною ручкою

Для того щоб трохи зменшимо кількість пластику, який регулярно викидаєте у вигляді використаних зубних щіток, можна придбати щітку на рослинній основі. Така щітка має м’яку, натуральну щетину та ручку з органічного бамбука.

Одноразові підгузки — багаторазові тканинні підгузки

Поки малюк навчиться сам ходити на горщик, батьки викинуть не одну сотню підгузків. А їх період розкладання становить 300-500 років. До того ж, на покупку підгузків йде чимало грошей. Тож заміна одноразових на багаторазові підгузки не лише врятують планету, але й кошти зекономить.

— Читайте також: Лайфхак: Как прожить 104 дня без полиэтилена