Торгівля дітьми під час війни: затримано злочинну групу, яка продала 8 немовлят за кордон

04.08.2023

На Київщині та Харківщині викрито масштабну схему переправлення новонароджених дітей за кордон під прикриттям сурогатного материнства.

Про це повідомляє Офіс Генерального прокурора.

Зазначається, що викрито злочину групу, яка торгувала українськими дітьми за кордон. У склад цієї групи входило 12 осіб, серед яких: керівники медичних клінік, які надають послуги у сфері репродуктивної медицини у Києві та Харкові, працівники цих клінік, менеджери, адміністратори та адвокат.

Читайте також: Торгівля людьми: як не стати її жертвами під час війни в Україні та за кордоном

«За процесуального керівництва органів Київської міської прокуратури 12 учасникам злочинної організації повідомлено про підозру у торгівлі людьми (ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 149, ч. 1 ч. 2 ст. 255 КК України)», — йдеться у повідомленні. 

Під прикриттям програми сурогатного материнства за грошову винагороду вони здійснювали продаж новонароджених дітей іноземним громадянам, які проживають в країнах, де заборонено сурогатне материнство. Діючи в їхніх інтересах, підозрювані підшуковували на території Харківської області жінок-донорів яйцеклітин та жінок, які через свій уразливий стан чи матеріальну скруту, погоджувалися стати сурогатними матерями для іноземних громадян.

Скільки коштує дитина? 

Розмір грошової винагороди, яку отримували учасники схеми, складав від 50 до 70 тис. євро за новонароджену дитину. З них плата сурогатним матерям становила близько 12 тис. євро.

Згідно з домовленостями сурогатна матір після народження дитини надавала дозвіл на переміщення немовляти за кордон та згоду на подальше отримання дитиною громадянства іншої країни. У разі незгоди сурогатної матері на окремі умови, учасники схеми вдавалися до погроз та залякування. Також жінки отримували значно меншу винагороду за участь у сурогатному материнстві ніж було обіцяно учасниками злочинної організації.

Читайте також: Продавала українок в сексуальне рабство: на Київщині затримали організаторку та її спільників

Додамо, що в межах слідства встановлено факти незаконного переміщення за кордон 8 немовлят та попереджено спробу вивозу за кордон ще однієї дитини під час дії воєнного стану.

У межах спецоперації за адресами проживання підозрюваних, в офісах та клініках проведено понад 40 обшуків. Вилучено медичну документацію, копії паспортів громадян України та іноземних країн, довіреності щодо представництва інтересів, інші документи, грошові кошти, ноутбуки, мобільні телефони, чорнові записи та флеш носії.

На теперішній час триває систематизація та аналіз вилученої документації. Перевіряється інформація щодо близько 40 фактів переміщення новонароджених дітей з України за кордон в порушення чинного законодавства. Наразі правоохоронці затримали в порядку ст. 208 КПК України пʼятьох осіб. Вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжних заходів.

Читайте також: Оновлення! На Закарпатті затримали чоловіка, який продав немовлят на органи в Європу: деталі

Слідчі дії у кримінальному провадженні тривають. Заходи з викриття злочинної схеми проводилися прокурорами Київської міської прокуратури, Оболонської окружної прокуратури м. Києва спільно з ГУ НП у м. Києві за оперативного супроводу Державної прикордонної служби України та ГУ ВБ СБУ.