Олена Розвадовська: ми організовували психологічну допомогу родинам з дітьми, які постраждали внаслідок війни з 2015 року

Ці слова не вигадані редакторами, цей лист справді написала дитина

21.11.2023

Напочатку року світ побачила книга «Війна голосами дітей», що зібрала 100 цитат українських дітей про війну, а також ілюстрації українських та світових митців. Книгу представив  благодійний фонд «Голоси дітей», який виник під час зйомок фільму «Будинок зі скалок». А вже сьогодні Олена Розвадовська потрапила у цьогорічний список 100 найвпливовіших жінок світу від ВВС. WoMo поспілкувалися із правозахисницею Оленою Розвадовською, за чиєї участі було створено фонд, а також й книга.

Чим займається фонд «Голоси дітей» ?

Команда фонду з 2015 року волонтерила на сході країни, майже з початку війни росії на території України. Ми організовували психологічну допомогу родинам з дітьми, які постраждали внаслідок війни. Саме з того часу ми і почали збирати цитати дітей.

Після повномасштабного вторгнення “Голоси дітей” першочергово зосередилися на заході країні, де було багато дітей-біженців, зокрема в перевалочних пунктах, де діти спали в шелтерах, у школах, спортзалах. І саме в період повномасштабного вторгнення ми зібрали найбільше дитячих цитат про війну, які увійшли до книги “Війна голосами дітей”. Загалом вона складається з близько 100 дитячих висловів.  

Ідея створити книгу народилася навесні минулого року. Наш фонд не просто допомагає дітям в психологічній і психосоціальній реабілітації та гуманітарно.

Ми привертаємо увагу світу до проблем українських дітей, до викликів, з якими вони зіштовхуються щодня в умовах війни.

Саме через цю книгу ми можемо передати світу те, про що думають, мріють, чого бояться українські діти війни. 

Олена Розвадовська

Книгу надрукували до річниці повномасштабного вторгнення і презентували разом з річним моніторинговим звітом про злочини росіян, які вони скоїли проти дітей за останній рік. 

Читайте також: Я не боюся, бо я Бетмен: що говорять діти про війну

Як ви обирали митців, які ілюстрували цитати?

Ми писали різним відомим і локальним ілюстраторам, співакам, дизайнерам та іншим митцям, щоб вони підтримали наш проєкт у візуальний спосіб – створили малюнок, ілюстрацію або ж зробили фотографію, які би відтворили дитячу цитату про життя у війні.

Зверталися як до українських митців, так і іноземних. Деякі з них зробили унікальні роботи саме для нашої книги, що є дуже цінно. Наша команда залучала людей, які знали про наш фонд і раніше вже підтримували “Голоси дітей” інформаційно або ж організовували благодійні аукціони для збору коштів для нас, а також до митців, які чули про нас вперше, але приєдналися до проєкту і стали співавторами книги. 

Серед тих, чиї малюнки є в книзі — також діти. Це наші підопічні, з якими ми підтримуємо зв’язок. Наприклад, є робота Святослава із Часового Яру, Кості із Авдіївки, Марії з Маріуполя, яка зараз активно волонтерить у фонді, та інших дітей.  

Чи долучались до роботи над книгою відомі українські діячі? Яким чином? 

Так, до створення книги долучилася українська співачка Джамала. Вона разом зі своїм маленьким сином створила для нас малюнок. Також до проєкту долучилися кухар Євген Клопотенко, відомі українські ілюстратори Олександр Грехов, Нікіта Тітов, Сергій Майдуков, Ірина Вале, іконописець Данило Мовчан, лідер гурту Океан Ельзи Святослав Вакарчук.

У яких країнах, окрім України та Польщі ви її презентували? Якою була реакція читачів? 

Книгу було презентовано в Європейському парламенті, в Брюсселі.  Співзасновник фонду та документаліст Азад Сафаров під час презентації прочитав європейським посадовцям лист хлопчика із окупації, який надрукований в книзі. Реакція парламентарів була вражаючою, бо ці слова не вигадані редакторами, цей лист справді написала дитина, яка  відчула всі складнощі життя в окупованому росіянами місті — без водопостачання, електроенергії та в постійному страху.

Також ми презентували книгу у Посольстві Данії, де вона викликала неабиякий інтерес і бажання співпрацювати, щоб якомога більше людей у світі дізналися про долю дітей України. Ми взяли участь у заході ОБСЄ з приводу порушення прав дітей у Відні. Там ми окрім презентації самої книги говорили про злочини росіян проти дітей, примусову депортацію та закликали політиків об’єднатись і допомогти повернути дітей додому. 

Нещодавно про книгу почули в посольстві України в Австрії, де відбулася зустріч з нагоди 25-річчя Інституту з прав людини в Україні. Участь взяли омбудсмени Великої Британії, Нідерландів, Греції, Нової Зеландії та ще 12 країн.   

Ми не зупиняємося на цьому, і вже ведемо перемовини щодо презентації книги в Данії та Нідерландах. 

Як ви збирали цитати? (яка була механіка, та як ви відбирали?)

Ми записували фрази наших підопічних впродовж років і зберігали їх. Потім з’явилася ідея публікувати їх в соцмережах фонду. Минулого року на День захисту дітей ми зробили захід, де закликали батьків ділитися цитатами їхніх дітей про війну, які вони від них чули, і які їх вразили.

Таким чином за ці роки ми назбирали багато цитат дітей про різні аспекти їхнього життя у війні. У книзі ми намагалися максимально показати те, що відчувають діти у війні — і попри те, що їм страшно, вони сильні і мають велику надію на щасливе майбутнє в країні. Так само як і дорослі, діти продовжують боротися. Вони є свідками сьогоднішніх подій, мають свої думки про війну та спостереження. У цій книжці ми хотіли зробити акцент на продовженні дитинства, попри все. Адже дитинство не можна поставити на паузу через війну. Життя триває, надія є — і це те, що нас усіх тримає. 

Чи планується продовження такої книги? 

Так, ми плануємо продовження роботи над книгою, адже війна продовжується і діти все також говорять про це. Діти сумують за батьками, які пішли на фронт, за друзями, які змушені були виїхати з країни чи переїхати в межах України, за родичами, які залишилися в інших регіонах. Діти бачать втрати і перемоги. Вони продовжують говорити про війну своїми голосами. Ми плануємо і доносити ці голоси до світових лідерів та громадян інших країн.

Як ви вважаєте, чи книга є дієвим  каналом комунікації для висвітлення проблематики дітей війни? 

Безумовно. Саме через слова дітей ми всі і можемо побачити, про що вони думають, переживають і мріють. Мільйони з них розлучилися зі звичним оточенням, десятки тисяч чекають на батьків із фронту, тисячі  продовжують жити в небезпечних умовах: у підвалах, сховищах поблизу лінії фронту та на окупованих росією територіях. Діти про все це рефлексують на сторінках книги і наша задача — дослухатися до них. Тому ми і видали книгу не тільки українською, а й англійською мовами. Голоси дітей повинні чути у всьому світі.

Яка подальша доля цієї книги? Де її можна придбати? 

Наша команда активно бере участь у різних заходах за кордоном, де присутні іноземні дипломати і політики. Всюди ми розповідаємо долі дітей, цитуємо їхні слова про ракетні обстріли, сирени, війну, читаємо листи дітей із окупованих територій. Головна мета цієї книги — привертати увагу світу до проблем дітей. І ми далі будемо над цим працювати. 

Книгу можна придбати за донат на сайті Голосів дітей. Всі кошти, виручені за книгу, ми скеровуємо на психологічну і психосоціальну реабілітацію дітей, які постраждали внаслідок війни.  

За останній рік фонд надав допомогу понад  42 000 дітей та батьків, наскільки дієва на вашу думку ця допомога? 

Повномасштабна війна змусила нас значно розширити свою діяльність. За минулий рік роботи в умовах повномасштабного вторгнення команда допомогла понад  42 000 дітей та батьків. Пожертви людей з усього світу дозволили «Голосам дітей» відкрити осередки вже у 14 містах України. Туди приходять родини, які виїхали з окупації або прифронтових територій, щоб пройти індивідуальну чи групову терапію, а також всі інші сім’ї, які потребують допомоги. У нас працює онлайн-лінія психологічної підтримки. За рік ми опрацювали понад 700 запитів. Ми підтримуємо родини і гуманітарно. Для кожної сім’ї індивідуально закриваємо потреби: від закупівлі кухонного обладнання до медичних препаратів чи лікування. 

Психологічна допомога, яку ми надаємо родинам із дітьми — це не одноразова підтримка. Якщо людина до нас звертається із запитом, вона може отримати до 10 індивідуальних чи групових психологічних сесій. Впродовж довготривалої роботи наші психологи спостерігають за станом дитини чи батьків і моніторять стабілізацію стану людини. 

Про що ви мрієте у рамках роботи фонду, які сподівання та плани?  

Через війну росії жодна українська дитина сьогодні не почувається в безпеці. Особливо діти, які, на жаль, залишаються поблизу лінії фронту, в окупації чи навіть на щойно звільнених територіях. Всі маленькі українці нині потребують допомоги і уваги. Наша місія і мрія — щоб жодна дитина не залишилася наодинці з досвідом війни. І ми працюємо для того, щоб допомогти цим дітям і їхнім батькам пережити цей досвід і повернутися згодом до нормального життя. Звісно ж ми віримо і в нашу спільну перемогу, адже без неї українські діти не зможуть жити своє щасливе і безтурботне життя в Україні.