Я не боюся, бо я Бетмен: що говорять діти про війну

Цитати майже звичайного дитинства, проілюстровані митцями

02.05.2023

Нещодавно світ побачила книга «Війна голосами дітей», що зібрала 100 цитат українських дітей про війну, а також ілюстрації українських та світових митців. Книгу представив  благодійний фонд «Голоси дітей», який виник під час зйомок фільму «Будинок зі скалок». Його створили другий режисер і лінійний продюсер стрічки Азад Сафаров разом із правозахисницею Оленою Розвадовською. До цього команда фонду працювала як волонтери, а з 2015 року організовувала психологічну допомогу дітям, які постраждали внаслідок бойових дій.

  • Чому, коли кулька лопає, мені страшно? Це звучить інакше, ніж ракети і бомби. (Ромчик, 6 років)
  • Я зможу сама спуститись в бомбосховище і взяти з собою двох кішок, двох равликів і щурика… А ти можеш працювати… (Єва, 10 років)
  • Ми мало прожили, хочеться ще пожити. (Назар, 9 років)

Книга складається із 10 тематичних розділів, які стосуються сім’ї, почуттів, уяви, мрій тощо. Кожен розділ налічує дев’ять цитат з візуалізаціями українських та світових митців. 

Голос дитини у війні — щемкий, болісний, часом зовсім не дитячий. Але найголовніше — він чесний. Як почувається, про що питає, на чому зосереджується й про що мріє дитина у війні? Як трансформуються для неї константи її життя — дім, сім’я, друзі, ігри, світ навколо? І в чому сучасна дитина війни знаходить силу, радість і надію на краще? Вустами дітей, що переживають війну, ця книжка промовляє про те, як воно — проживати й осмислювати небезпеку, змінні обставини, крихкість дійсності й водночас лишатися дитиною.

Завдяки благодійним внескам фонд «Голоси дітей» надає психологічну допомогу та індивідуальну гуманітарну підтримку родинам, працює з громадами й закладами для дітей у межах всієї країни за основними напрямами:

■ психологічна та психосоціальна підтримка;

■ гуманітарна допомога;

■ адвокація прав дитини.

Від початку повномасштабної війни росії проти України фонд значно активізував свою діяльність. Він допоміг більш ніж 4500 дітей отримати кваліфіковану психологічну підтримку і надав гуманітарну допомогу понад 13 тисячам сімей.