Тисячі українців вже почалися повертатися в Україну попри війну

01.04.2022

Тисячі українських евакуйованих повертаються в Україну попри те, що Росія продовжує вести війну.

Про це повідомляє Politico.

За останніми даними польської прикордонної поліції, близько 13 000 людей повернулися 29 березня і 12 000 перетнули кордон 28 березня. За оцінками видання, з 24 лютого повернулося понад 370 000 людей.

Причини повернення є різними. Деякі біженці закінчили гроші, вони не могли знайти або дозволити собі житло за межами таборів біженців. Зокрема, у Польщі, де проживає близько 2,3 мільйона українців, затримки з отриманням допомоги від уряду змусили декого вирішити повернутися додому.

На вокзалі Перемишль вишиковуються довгі черги перед поїздами, що прямують до Львова, Києва та Одеси.

«Вдома завжди краще. Ми поїхали тиждень тому, а зараз повертаємось. Мій чоловік пішов добровольцем до армії», — каже 42-річна Лілія, яка стояла у черзі на потяг до Львова.

Вона працювала вчителькою у місті Виноградів на заході України. Лілія та її 3-річний син Олександр провели 13 годин на угорському кордоні, виїжджаючи з України.

«Я поїхала, щоб зібратися з силами, і тепер ми повернемося, щоб перечекати кінець війни в Україні», — сказала вона.

Представниця ООН у справах біженців Вікторія Андрієвська каже, що організації відомо про повернення українців додому, проте вони не допомогають їм повертатися, хоча поважають їхній вибір.

Одна з волонтерок розповіла, що першу сім’ю, яка вона зустріла, хотіла повернутися до Харкова — місто, яке найбільше постраждало від обстрілів армії рф. За її словами, спочатку поверталися одна чи дві людини до своїх домашніх улюбленців чи рідних, які залишилися в Україні.

Видання пише, що «західні ЗМІ хочуть бачити Україну сірим, темним, депресивним пострадянським простором, у який ніхто не хотів би повертатися, але насправді всі евакуйовані казали, що хочуть повернутися, як тільки зможуть». Здебільшого це ті люди, які не змогли знайти роботу чи житло. Інші ж надто багато грошей витратили у Польщі й вирішили повернутися.

Інші волонтери кажуть, що ЄС має визнати, що більшість українців хочуть залишитись у Польщі чи Молдові, де мова та оточення більше схожі на їхні власні, і що туди слід перенаправити кошти з решти фінансування.

Історик Польської академії наук Даріюш Столя каже, що емоційно деяким людям складніше переживати розлуку, аніж боятися можливих обстрілів. Він вважає, що «емоційні потреби деяких людей можуть бути сильнішими за страх перед війною». Він вважає, що ті, хто першими поїхали, можливо вирішили, що їм краще повернутися до родини та піклуватися про неї щодня.