У бюджеті на 2025 рік це не передбачено
Вчителі в Україні наступного року отримуватимуть нижчу зарплату, ніж цьогоріч. Усе через брак коштів у запланованому бюджеті, де підвищення на виплати в освітній сфері не було закладене. Про це розповідає «Великий Київ» із посиланням на інтерв’ю голови освітнього комітету ВРУ.
Сергій Бабак розповів, що попереду на всіх чекає запровадження додаткового військового збору, який становитиме 3,5%. Через це вчителі отримають на руки у 2025-му навіть менше грошей, аніж мали цьогоріч.
Варто додати, що відрахування зростуть не лише у педагогів. Однак додаткових грошей і підвищення зарплати вчителі не отримають.
«У нас немає компенсаторного механізму. Так, освітню субвенцію залишили у тому ж обсязі на наступний рік, але оптимізація триває природним шляхом. Я сподіваюся, що ці 3,5% будуть компенсовані, але інфляція теж не стоїть на місці. Можливо, ми саме тут звернули не туди. Я б не проголосував за цей бюджет на місці міністра освіти», — зазначив Бабак.
З 1 жовтня вчителі мали отримати підвищення зарплати на 10%, але цього досі не відбулося. КМУ таки затвердив нову надбавку для вчителів. Вона становить 1300 грн з 1 січня 2025 і 2600 грн з 1 вересня 2025. У підсумку це складає 12 млрд грн додаткових видатків на рік. Проте з урахуванням планованого підвищення на 10%, споживчої інфляції на наступний рік і 3% компенсації за підняття військового збору на виплати вчителям загалом необхідно 23 мільярди.
Також голова освітнього комітету торкнувся питання якості освіти і визначив її погіршення через війну.
«Ми досі не бачимо інструментів, створених державою для вирішення цієї проблеми. Але вона нікуди не поділась, ми ж розуміємо, що діти втрачають. Хтось через перебування у бомбосховищах, хтось через те, що він внутрішньо переміщена особа і в нього трішки інші проблеми зараз, ніж читати підручник, — треба вирішувати, де жити, що їсти і батькам як бути. Є стрес, є прифронтові області, є дистанційна освіта, є заклади, в яких не всі учні вміщаються в бомбосховища», — пояснив Бабак.
Дистанційна освіта вочевидь не сприяє покращенню результатів. На думку голови комітету, держава не спромоглася забезпечити якісну дистанційну освіту.