Великодній стіл: Рецепти Полісся

Традиційні смаколики регіонів України

14.04.2020

Інна Величко, мисткиня, господиня Центру культури та мистецтв «Поліська хата», що розташований у мальовничому селі Городське Коростишівського району Житомирщини, ділиться традиційними рецептами рідного Полісся, які підійдуть до велокоднього столу.

У цибулинні, в якому варились крашанки можна приготувати надзвичайно смачну традиційну поліську страву. Не всі господині мали можливість закоптити сало до великоднього столу, але кожна хотіла потішити родину смаколиками, тому і вдавалась до хитрощів. Адже цибулиння дає салу колір, який нагадує копчення, а смак такої страви — особливо м`який.

Сало у цибульному лушпинні

Для приготування сала у цибулинні, беремо гарний шмат сала з підчеревиною. Знімаємо необхідне лушпиння цибулі — чим більше, тим краще, але навіть якщо його буде небагато, результат все одно вийде бажаним. Заливаємо це лушпиння водою, щоб воно постояло і намокло. Через деякий час потрібно прокип’ятити воду з лушпинням. Для цього не обов’язково мати піч, як у нас у Поліській хаті: можна використовувати звичайну каструлю та газову плиту.

Сало можна брати з підчеревиною, або й звичайне. Варити його можна або цілим шматком, або розрізати на не дуже маленькі скиби. Коли вода з лушпинням прокипить, додайте у неї сіль на смак та занурюйте сало. Накривайте кришкою і — знову на вогонь. Час готування дуже легко визначити: якщо ви купили 1 кг сала, то воно готується 1 годину. Якщо півкіло — то потрібно 30 хвилин. Чи готове сало? Спробуйте проштрикнути його ножом. Якщо воно м`якеньке — можна його діставати з лушпиння та дати стекти.

Після цього сало можна приправити чорним меленим перцем. До перцю можна додати інші спеції, а також товчений часник, бо яке ж сало без часнику. Обмажте сало спеціями та часником, тайте йому охолонути.

 Сало можна подавати до столу. В нього приємний золотавий колір й довершений смак.

Сирники з манкою

Сирники — достатньо типова українська страва. Але на Поліссі найпоширенішим є рецепт з манкою. Готуємо його так: на 1 кг сиру беремо 0,5 кг манки, 3 яйця, 1 стакан цукру, родзинки, дрібку солі. Все добре перемішуємо і залишаємо суміш «відпочивати» 1-2 години, щоб манка добре розбухла. Далі можна сформувати млинці і жарити на олії, або покласти суміш у форму та випікати у духовці — так ви отримаєте смачну запіканку. Полісся — край лісових скарбів, тому подавати поліські сирники краще з соковитою малиною, суницею, чорницею або ожиною.