Військовий облік для жінок: пояснення юриста Міноборони

05.09.2022

Раніше Міноборони розробило і передало до Верховної Ради пропозиції змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо добровільності постановки на військовий облік жінок. Юрист з відомства пояснив, як це працюватиме.

Так, з 1 жовтня жінки, які отримали освіту за певними спеціальностями, повинні стати на військовий облік. Проте до кінця року жінок, які не стали на облік, не штрафуватимуть, пояснив юрист Володимир Смілка в інтерв’ю «Суспільному».

«Виданий минулого року наказ Міноборони №313 значно розширив список професій, з якими жінки мають ставати на військовий облік. Проте до нього внесли зміни, і нині в ньому лишилося 14 спеціальностей. Утім, взяття на військовий облік – це не мобілізація», – зауважив юрист.

Він також зазначив, що на військовозобов’язаних жінок розповсюджуються ті ж самі обмеження, що й на чоловіків. Зокрема, вони також не зможуть виїздити за кордон під час воєнного стану.

«Це продиктовано гендерною рівністю. Оскільки ми наближаємося до стандартів НАТО, ми йдемо до них не тільки в зброї, але й у військовому обліку. Він однаковий як для жінок, так і для чоловіків», – пояснив Смілка.

Для військового обліку жінкам потрібно надати такі ж документи, що й чоловікам: паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтва про шлюб і народження дітей, диплом і довідка з місця роботи із зазначенням спеціальності.

«Кожна жінка, яка закінчує навчальний заклад за відповідною спеціальністю, здобула якийсь фах. За цим фахом, якщо він передбачений в наказі, вона зобов’язана з’явитися в територіальний центр комплектування для взяття на облік. Якщо жінка працює за таким фахом, але не має відповідної освіти, роботодавець також може направляти її на військовий облік», – говорить Смілка.

За словами юриста, наразі Міноборони вивчає, чи потрібно робити окремий облік для жінок і як організувати медкомісію.

Новини партнерів